Debakl 0:6. Češi vstoupili na turnaj Karjala porážkou se Švédy

Karjala Cup

21:19aktualizováno  22:19
Hodně špatný výkon předvedli čeští hokejisté v prvním zápase Karjala Cupu. Ve Švédsku od domácího výběru dostali svěřenci Aloise Hadamczika šest gólů, podruhé v olympijské sezoně v rámci Euro Hockey Tour navíc nedokázali proti Švédům skórovat.

Švédi překonávají českou obranu. foto: Reuters

Češi na turnaji Karjala sice obhajují loňské vítězství, ale v této sezoně pokračují v bídných výsledcích. V útoku už tradičně byl národní tým slabý, tentokrát vůbec nefungovala obrana a brankář Jakub Štěpánek při návratu do reprezentace od MS 2012 střídal...

Český tým se přesune do Helsinek, kde se střetne v sobotu se stoprocentními Finy a o den později vyzvou Rusku.

O výsledku čtvrtečního zápasu bylo v podstatě rozhodnuto už na začátku. Domácí hráči vedli po první třetině 3:0 a šlo jen o to, jaký příděl si Češi odvezou.

"V první třetině jsme hráli velmi dobrý hokej, ale góly nedáváme a soupeř nás trestal z protiútoků. Pak jsme riskovali a z toho sem tam uděláte chybu. Bohužel nám stále chybí siloví hráči, jaké mají Švédové, to je největší slabina našeho mužstva. Štěpánek i Jakub Kovář to měli hodně těžké. Švédové se snaží chytat kotouče už u modré čáry, rvou se, také naši chtějí, ale zarputilost a enormní vůle tam není," zhodnotil utkání kouč Hadamczik.

První gól padl po velké chybě české obrany ve 4. minutě, kdy byl před Štěpánkem sám Linus Klasen. Češi se sice snažili něco vymyslet dopředu, ale švédskou obranu jistil brankář Karlsson. Při šanci Ondřeje Romana mu pomohla tyčka.

Rozhodující chvíle nastaly během 29 sekund 17. minuty. Švédové totiž nejprve po rychlém protiútoku zvýšili na 2:0 a Arlbrandt šikovnou tečí dal třetí gól.

Ve 26. minutě mohl snížit Zbyněk Irgl, který po krásné kombinační akci překonal Karlssona, jeden ze švédských hráčů však stihl puk odpálit do bezpečí, ještě než přešel brankovou čáru.

Při Kutlákově vyloučení naopak Švédové využili přesilovku. Klasen si udělal z hrací plochy slalomovou dráhu, snadno projel přes české obránce a střelou na lapačku překonal Štěpánka, který odešel z brány. Ani Jakub Kovář dlouho čisté konto neudržel, puk se mu za záda odrazil od bruslí Hjalmarssona.

Ve třetí třetině se utkání pouze dohrávalo, Švédové si v pohodě hlídali náskok. Čechům se nedařilo ani v přesilovkách. V 59. minutě navíc přidal šestou branku útočník pražského Lva Thörnberg.

Debakl 0:6 patří k jedněm z nejhorších v historii samostatné české reprezentace. Horší to bylo už jenom dvakrát: loni v únoru na Švédských hrách Češi prohráli 0:7 s Finskem a v rámci Světového poháru v roce 1996 i s nějvětšími hvězdami podehl národní tým Německu 1:7.

Šestigólový příděl bez vstřelené branky schytal Hadamczikův výběr také loni v prosinci na Channel One Cupu v Moskvě od Rusů.

"Výsledek je krutý. Nějaké šance jsme měli, ale neproměnili je. Druhá věc je, že jsme hráli špatně do obrany," řekl kapitán Tomáš Rolinek. Obránce Tomáš Kaberle, který se do národního týmu vrátil po čtyřech letech, prohlásil: "Myslím si, že výsledek je jiný, než to vypadalo na hřišti. Oni využili spoustu šancí. Kdybychom v první třetině něco dali, tak to mohlo být jiný. Na to se ale nemůžeme vymlouvat."

Češi zůstávají v tabulce letošní Euro Hockey Tour poslední, stále je trápí mizerná produktivita. Vždyť za čtyři zápasy dali jenom tři góly. To není před olympiádou Soči zrovna dobrá zpráva.

Švédsko - Česká republika 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Klasen (Olausson, Thörnberg), 17. S. Hjalmarsson (Arlbrandt, Ullström), 17. Arlbrandt (Rahimi, Alm), 28. Klasen (Klingberg), 33. S. Hjalmarsson (Arlbrandt, Ullström), 59. Thörnberg. Rozhodčí: Gofman, Anisimov (oba Rus.) - Dahmén, Pihlblad (oba Švéd.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4777.

Švédsko: H. Karlsson - Klingberg, Andersén, Fälth, Rahimi, Erixon, Burström, Alm - Janmark-Nylén, J. Lundqvist, Figren - Thörnberg, Olausson, Klasen - Arlbrandt, Ullström, S. Hjalmarsson - Danielsson, Rasmussen, Möller - Rödin. Trenér: Pär Marts.

ČR: Štěpánek (28. Jakub Kovář) - Krajíček, T. Kaberle, Nakládal, Krejčík, Piskáček, Kutlák - Smoleňák, V. Nedorost, Rolinek - Petružálek, Vrána, Kašpar (21. Buchtele) - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Sekáč, Roman, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.