Portugalsko zvládlo dramatický závěr s Dánskem

20:03
LVOV - Gól náhradníka Varely vynesl fotbalistům Portugalska v utkání skupiny B na mistrovství Evropy vítězství 3:2 nad Dánskem a výrazně zvedl jejich postupové šance. Portugalci předtím ve Lvově promarnili dvoubrankový náskok, který jim v první půli zajistili Pepe a Postiga; dvěma hlavičkami ho vymazal Bendtner. Hrdinou se stal Varela, který po několika sekundách na hřišti v 87. minutě rozhodl. Dánsko neuspělo po pěti soutěžních výhrách v řadě.

Pepé oslavuje branku se spoluhráči foto: ČTK

Krátkodobý herní útlum a čekání na první výhru v letošním roce Portugalci ukončili v příhodný okamžik. I když úvod nebyl v jejich režii a v úvodní desetiminutovce museli čelit územní převaze Dánska.

Pak ale začali přebírat otěže zápasu Pyrenejci, kteří po porážce s Německem potřebovali uspět. K výhře je nasměroval v 23. minutě Pepe, který si na bližší tyči naběhl na rohový kop a hlavou míč nezadržitelně umístil pod břevno.

Portugalcům viditelně stouplo sebevědomí a největší hvězdy Ronaldo, Nani nebo Postiga dělaly soupeři v obraně starosti. Kanonýr Realu zahrozil v 34. minutě z trestného kopu, který však dánská zeď odklonila z trasy do branky.

Hvězda zápasu

Podle LN byl v utkání nejlepší portugalský záložník Nani. Křídelní hráč po celý zápas rozdával povedené přihrávky a připsal si i jednu gólovou. V tipovací soutěži Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Portugalsko si vše bohatě vynahradilo vzápětí. Po ideální přihrávce Naniho na malé vápno mu zajistil Postiga umístěnou ranou bez přípravy dvoubrankové vedení.

I když Dánům se přechod do útoku nedařil podle představ, ke konci poločasu jim jedna z mála dotažených akcí vyšla jako z partesu a Bendtner hlavičkou do prázdné branky v 41. minutě snížil. Radovat se nemuseli dlouho, to by však Postiga a po něm i Ronaldo po dalším přesném centru Naniho nesměli o centimetry minout volně letící míč.

Reprezentační střelecký půst Ronaldo po čtyřech utkáních bez trefy neprotrhl ani v nástupu do druhého poločasu, když postupoval po levé straně sám na gólmana Andersena, ale ten vystihl jeho pokus o obstřel. Seveřany nevyvedlo z míry ani vynucené střídání zkušeného Rommedahla a i bez něj si došli pro vyrovnání.

Portugalským smolařem okamžiku se stal Ronaldo, který byl dvanáct minut před koncem znovu úplně sám před gólmanem, ale šanci, z nichž v Realu střílí góly jako na běžícím pásu, opět neproměnil. Prakticky vzápětí se Bendtner uvnitř vápna hlavou vložil do Jacobsenova centru a balon od tyčky doputoval do sítě.

Jenže zlatou ruku pak měl při střídání portugalský trenér Bento. Sotva Varela vběhl v 87. minutě na hřiště, parádně se opřel do míče a dánský gólman na jeho střelu nemohl dosáhnout. Portugalci vyhráli druhý z posledních osmi zápasů, po vstupní prohře s Německem se však důrazně vrátili do hry o postup.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina B:

Dánsko - Portugalsko 2:3 (1:2)
Branky
: 41. a 80. Bendtner - 24. Pepe, 36. Postiga, 87. Varela. Rozhodčí: Thomson - Ross, Rose (všichni Skot.). ŽK: J. Poulsen, Jacobsen - Meireles, Ronaldo. Diváci: 31.840.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (16. J. Poulsen) - Rommedahl (60. Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schöne) - Bendtner. Trenér: Olsen.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (87. Varela), Veloso, Moutinho - Nani (89. Rolando), Postiga (64. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.