Dalšími postupujícími jsou Chorvaté, Portugalci a Irové

23:59
PRAHA - Fotbalisté Chorvatska, Portugalska a Irska jsou posledními postupujícími na mistrovství Evropy 2012. Chorvaté v dnešní odvetě baráže doma uhráli s Tureckem bezbrankovou remízu a postup si zajistili výhrou 3:0 z prvního duelu. Irové, kteří úvodní zápas vyhráli nad Estonskem 4:0, si postup pohlídali rovněž nerozhodným výsledkem 1:1. Jen Portugalci rozhodli až dnes, když zásluhou dvou gólů Cristiana Ronalda a Heldera Postigy zvítězili 6:2 nad Bosnou a Hercegovinou. Šampionát se uskuteční v červnu v Polsku a na Ukrajině.

Portugalsko (Ronaldo) foto: Reuters

Na kontinentálním mistrovství se Irsko představí podruhé v historii a poprvé od roku 1988. Chorvaté postoupili potřetí za sebou. Portugalci prodloužili sérii postupů na velké turnaje, na kterých nechyběli ani jednou od roku 2000.

Grafika: výkonností koše před losem základních skupin Euro 2012

I přes vysokou výhru neměli Portugalci postupový boj dlouho jednoduchý. Po bezbrankové remíze v Bosně se dnes odehrála přestřelka, kterou v 8. minutě načal parádní ranou z 30 metrů z přímého kopu Ronaldo. Když pak ve 24. minutě téměř z totožného místa ještě hezčí střelou zvýšil Nani, zdálo se být rozhodnuto.

Jenže Bosňané ještě do poločasu snížili z pokutového kopu, který proměnil Misimovič a postaral se tak o historicky první gól Bosny do sítě Portugalců ve čtvrtém vzájemném zápase. Portugalci se ale mohli spolehnout na svou hvězdu Ronalda. Útočník Realu Madrid si v 55. minutě naběhl za obranu, udělal kličku brankáři a do prázdné branky zvýšil na 3:1. Navíc rozhodčí udělil dvě žluté karty v rychlém sledu Luličovi a Bosna dohrávala o deseti.

Výsledky baráže

Černá Hora - ČR 0:1 (0:0)
Branka: 81. Jiráček. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni It.). ŽK: Demjanovič, Pavičevič, Vučinič, Drinčič, Savič - Baroš, Sivok. Diváci: 12.000. První zápas 0:2, postupuje ČR.
Sestava ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Jiráček, Plašil - Rezek (60. Pospěch), Rosický, Pilař (69. Kolář)- Pekhart (84. Baroš). Trenér: Bílek.

Chorvatsko - Turecko 0:0
Rozhodčí: Proenca (Portug.). První zápas: 3:0, postoupilo Chorvatsko.

Irsko - Estonsko 1:1 (1:0)
Branky: 32. Ward - 57. Vassiljev. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). První zápas: 4:0, postoupilo Irsko

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 6:2 (2:1)
Branky: 8. a 53. Ronaldo, 72. a 82. Postiga, 24. Nani, 80. Veloso - 41. Misimovič z pen., 65. Spahič. Rozhodčí: Stark (Něm.). ČK: 54. Lulič (Bosna). První zápas: 0:0, postoupilo Portugalsko.

Přesto znovu duel zdramatizovala gólem Spahiče. Ovšem dvacet minut před koncem se sám před brankářem ocitl Postiga a čtvrtým gólem definitivně rozhodl o portugalském postupu. Ten ještě potvrdili dalšími dvěma gól Veloso z přímého kopu a znovu Postiga. Portugalci vyřadili Bosnu rovněž v baráži o poslední mistrovství světa.

Turci museli dohánět tříbrankovou ztrátu, proto se do Chorvatů od začátku zakousli. Jiskru naděje mohl vykřesat už po devíti minutách Kazim Kazim, ale jeho pokus instinktivně vyrazil brankář Pletikosa. V další šanci byl Kazim Kazim krátce nato zablokován.

Tlak Turků vytoužený gól nepřinesl, místo toho začali po půlhodině hry z brejků hrozit Chorvaté. Olič, Modrič ani Mandžukič však pojišťující trefu nezaznamenali. Když se pak Turkům nedařilo ani ve druhé půli snížit náskok, začali ztrácet naději a Chorvaté duel v klidu dohráli k postupu.

Pro Chorvaty je postup o to cennější, že vrátili Turecku vyřazení ze čtvrtfinále posledního Eura.

Také Irsko zažívá satisfakci poté, co smolně vypadlo s Francií z poslední baráže o mistrovství světa gólem v nastavení, kterému předcházela ruka.

Tentokrát neponechal ostrovní tým nic náhodě a za postupem vykročil už v prvním duelu výhrou 4:0.

V odvetě náskok Irové v pohodě hlídali, navíc po půlhodině hry hlavičkoval po rohovém kopu Doyle a brankář Londak míč vyrazil jen před Warda, který se z dorážky nemýlil. Estonci v tu chvíli museli dát pět gólů, ale povedlo se jim vstřelit jediný. O něj se postarala střelou z dálky největší hvězda týmu Vassiljev.

Na postupu Irů to nic nezměnilo. Estonci nevyužili šanci dostat se na šampionát poprvé v historii, přesto je pro ně účast v baráži největším fotbalovým úspěchem v dějinách země.