Velký triumf Plíškové. Vyřadila bývalou světovou jedničku, uspěla i Kvitová

B. J. King Cup

15:30aktualizováno  22:23
STUTTGART/PRAHA - Tenistka Petra Kvitová vydřela postup do čtvrtfinále halového antukového turnaje ve Stuttgartu. Pátá nasazená hráčka v dnešním 2. kole odvrátila tři mečboly a porazila Rumunku Monicu Niculescuovou 2:6, 7:6 a 6:2. Postoupila také Karolína Plíšková, která zdolala bývalou světovou jedničku Anu Ivanovičovou ze Srbska 6:4, 6:2.

Už má zase radost, Petra Kvitová zvládla ve Stuttgartu i druhý zápas. foto: ČTK

Parádní premiéra pod novým koučem. Kvitová soupeřku spláchla dvěma kanáry

Ve čtvrtfinále si Kvitová zahraje proti třetí nasazené Garbiňe Muguruzaové. Jediný vzájemný zápas se Španělkou loni na Turnaji mistryň prohrála. Soupeřkou Plíškové bude nejvýše nasazená Polka Agnieszka Radwaňská, která vede ve vzájemné bilanci 5:0.

„Nepamatuju se, jestli jsem někdy vyhrála zápas ze tří mečbolů. Možná to bylo poprvé,“ řekla šestadvacetiletá Kvitová na tiskové konferenci po utkání.

Světová sedmička Kvitová v utkání s Niculescuovou naznačila, kam by se mohla její hra pod vedením nového kouče Františka Čermáka ubírat. Hrála útočně, při podání praktikovala i styl servis - volej a celkem jednašedesátkrát se vydala pro volej k síti. Úspěšná byla jen z poloviny, mnohdy zahrála mimo, ale ukázala i cit pro míč.

Petra Kvitová na turnaji v Miami.
Petra Kvitová v zápase proti Irině Falconiové.

„Myslím, že jsem zahrála nejvíce volejů v životě,“ smála se Kvitová a dodala: „Ale vyplatilo se. Věděla jsem, že zezadu to s ní bude složité, protože od ní nepřiletí jeden míč stejně, a tak jsem využila každou šanci a tlačila se dopředu.“ V prvním setu sice rychle získala první hru, ale útočila chaoticky, příliš spěchala, chybovala a prohrála pět gamů v řadě. Navíc se nemohla trefit do returnu, v prvním setu získala při podání soupeřky jen čtyři míče a o úvodní dějství rychle přišla.

„Chtěla jsem hrát perfektně, jít do toho od prvního míče, což se mi nevyplácelo. Hodně jsem chybovala a věděla jsem, že se musím zklidnit,“ řekla Kvitová.

Na úvod druhé sady ztratila podání, ale pak se její hra změnila. Stále se snažila hrát aktivně, ale zklidnila se a lépe si rozehrávala výměny. Rázem se dostala do zápasu a vedla 5:2, jenže setbol při podání Rumunky nevyužila.

Následoval propad hry Kvitové a Niculescuová najednou podávala za stavu 6:5 na vítězství. Kvitová nevyužila tři brejkboly a pak odvrátila tři mečboly - první „prasátkem“ z returnu. „To bylo štěstí,“ řekla.

Druhý mečbol odvrátila kontrakraťasem a třetí přesným volejem. „Nejdřív jsem byla smutná, že jsem promarnila vedení 5:2, a pak ráda, že jsem to dostala do tie-breaku,“ řekla a zkrácenou hru ovládla poměrem 7:5.

Jde to i bez Kvitové. České tenisové bojovnice se opět předvedly

Do třetího setu vstoupila Kvitová ziskem servisu Niculescuové a zbytek zápasu měla pod kontrolou. Rumunce oplatila nedávnou porážku z prvního kola Fed Cupu v Kluži.

Zatímco v prvním utkání, v kterém nadělila Američance Louise Chiricové dva kanáry, strávila Kvitová na kurtu jen 54 minut, s Niculescuovou dřela dvě a tři čtvrtě hodiny. „Chtěla jsem si to víc užít, proto jsem hrála déle,“ vtipkovala.

Plíšková zvládla večerní zápas se Srbkou Ivanovičovou mnohem rychleji a svou sousedku v druhé desítce světového žebříčku porazila i v pátém vzájemném utkání. Letos s Ivanovičovou hrála už potřetí a znovu neztratila ani set, pětkrát soupeřce prolomila servis.