Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Další těsný dojez Tour ovládl Němec Kittel. Ve žlutém stále Sagan, Kreuziger 6.

Tour de France

  18:00
LIMOGES - Podobně jako v pondělí rozhodovalo v závěrečném spurtu pouhých pár centimetrů. Tentokrát o vítězství nebojoval Mark Cavendish s André Greipelem, ale Bryan Coquard s Marcelem Kittelem. A právě německý rychlík byl nakonec o pár centimetrů rychlejší a slaví už svůj devátý triumf na Tour.

Marcel Kittel ovládl spurt 4. etapy Tour de France. foto: ČTK/AP

Ještě vyrovnanější finiš než v pondělní etapě si cyklisté pro fanoušky na francouzské Tour de France přichystali v úterý.

Do pětiprocentního a pro spurtery nekonečného stoupání spěchali Greipel i Sagan s Kristoffem, ale všichni tři se následně posadili, už neměli dost sil. A tak souboj o vítězství zůstal mezi dvěma muži.

Na Marcela Kittela zle dotíral malý francouzský rychlík Bryan Coquard, v posledních metrech do sebe oba dokonce narazili rameny, ale o pár centimetrů nakonec vítězství uhájil německý spurter, který tak na Tour slaví po roční pauze.

Loni se na začátku sezony potýkal se zraněním a tým Giant ho nakonec z nominace na Tour vyškrtl. I kvůli nedostatečné kondici. To se Kittelovi nelíbilo, pár dnů na to vyhrál etapu v Polsku a rozhodl se hledat jiný tým. Našel Etixx, se kterým může zase slavit.

Na Tour už podeváté.

Marcel Kittel slaví vítězství ve spurtu 4. etapy Tour de France.

„Je to jako bych vyhrál poprvé v životě. O vítězství jsme tvrdě bojovali už včera, ale nepovedlo se nám to. Je krásné být zpátky na nejvyšším stupni, navíc v etapě, která nebyla vůbec jednoduchá,“ nechal se slyšet osmadvacetiletý cyklista.

Ještě před samotným startem Thibaut Pinot žertoval: „Dneska zaútočím a vyhraju ve spurtu díky našemu vláčku,“ smála se možná největší francouzská naděje na žlutý trikot.

TOUR DE FRANCE

4. etapa, Saumur - Limoges (237,5 km): 1. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step) 5:28:30, 2. Coquard (Fr./Direct Energie), 3. P. Sagan (SR/Tinkoff), 4. Groenewegen (Niz./LottoNL), 5. Kristoff (Nor./Kaťuša), 6. Enger (Nor./IAM), 7. McLay (Brit./Fortuneo), 8. Cavendish (Brit./Dimension Data), 9. Dumoulin (Fr./AG2R), 10. Gerrans (Austr./Orica), ...21. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni stejný čas, 141. Bárta (ČR/Bora Argon) -1:33, 164. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -2:10.

Průběžné pořadí: 1. P. Sagan 20:03:02, 2. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) -12, 3. Valverde (Šp./Movistar) -14, 4. Barguil (Fr./Giant), 5. Froome (Brit./Sky), 6. Kreuziger, 7. Quintana (Kol./Movistar), 8. Aru (It./Astana), 9. Matthews (Austr./Orica), 10. Rolland(Fr./Cannondale) všichni -18, ...143. Bárta -8:42, 150. Vakoč -9:29.

Měl to být totiž další z těch dnů, kdy o vítězi rozhodne až závěrečný spurt.

A on takový byl.

Peloton vedený týmem Lotto Soudal dostihl trojici Naesen, Irizar a Schillinger, která strávila celý dne v úniku sedm kilometrů před cílem. Pak už to byl podobný příběh jako v pondělí.

Začala bitva o co nejlepší pozici pro závěrečných pár stovek metrů.

Svou práci pro Petera Sagana odvedl na posledních čtyřech kilometrech i Roman Kreuziger, který celý vláček protáhl i kruhovým objezdem. Pak už se scéna uvolnila pro nejrychlejší cyklisty planety.

Příliš brzo začali spurtovat Alexandr Kristoff s André Greipelem, kteří na to posléze doplatili. Ani Peter Sagan neměl nakonec dost sil a pondělní vítěz Mark Cavendish se do spurtu ze zadních pozic pro změnu vůbec nedostal.

„Byl jsem dneska na špatné pozici. Pět kilometrů před cílem jsem málem havaroval, pak jsem se dotáhl zpátky, ale dneska to bylo o zdraví. Pořád jsem se musel vyhýbat dalším a dalším cyklistům, vůbec jsem se nemohl soustředit na spurt. Dneska se to nepovedlo,“ hodnotil etapu Cavendish.

A tak to byl souboj jen mezi Francouzem Coquardem a Němcem Kittelem, který měl nakonec o špetku více sil.

Peter Sagan dojel do cíle na třetím místě a zvýšil tak náskok v čele průběžného pořadí už na dvanáct vteřin. „Nemůžu si stěžovat, udržel jsem žlutý trikot, mám i další body za třetí místo do souboje o zelený trikot, jsem šťastný,“ řekl v cíli slovenský cyklista. ̈

Raymond Poulidor a Peter Sagan.

Na jednadvacáté příčce byl v cíli Roman Kreuziger a znovu si o jedno místo polepšil. Průběžně je už šestý. Na 141. místě dorazil do cíle Jan Bárta, 164. pak Petr Vakoč.

Jak se vše odehrálo

Start už o půl dvanácté. Nejdelší etapa – 237 kilometrů z rodiště Coco Chanel ze Saumuru do Limoges čekala na cyklisty na Tour de France v úterý. I proto byl start naplánován ještě půl hodiny před polednem. Co kdyby se zase loudali, tak jako v pondělí?

První únik nevyšel. Po patnácti kilometrech se vytvořil první únik o sedmi jezdcích. To se ale nelíbilo hlavně druhodivizním francouzským stájím, které v něm neměly zastoupení, a tak měl pouze jepičí život.

Druhý už ano. Po necelé hodině závodění se konečně vytvořil únik dne. Byli v něm Oliver Naesen (IAM), Alexis Gougeard (AG2R), Markel Irizar (Trek) a Andreas Schillinger (Bora). Po pár kilometrech měli náskok dvě a půl minuty, pak tři, čtyři, pět a šest.

Kvapík oproti pondělku. První hodina se jela průměrem 44 km/h, což je o 10 kilometrů rychleji než v pondělní etapě.

Pozdrav rodině. Na 75. kilometru odjel z pelotonu Sylvain Chavanel, aby pozdravil ve svém rodném Châtellerault svou rodinu a známé.

Marcel Kittel slaví vítězství ve spurtu 4. etapy Tour de France.
Raymond Poulidor a Peter Sagan.

Tinkoff a Lotto Soudal a Vermote na čele. Únik celý den drželi na uzdě cyklisté Tinkoffu, Lotta Soudal a Julien Vermote z Etixxu. Očekával se další, už třetí hromadný dojezd tohoto ročníku.

Bonifikační sprint. Pro plný počet dvaceti bodů do soutěže o zelený trikot si dojel Schillinger a Peter Sagan se díky pátému místu přiblížil Marku Cavendishovi, který sprintem projel jako sedmý za Marcelem Kittelem.

Jediný puntík na cestě. Pro jediný bod do vrchařské soutěže si na 182 kilometru dojel Markel Irizar. Ryl tak záda svému kolegovi Jasperu Styuvenovi, který puntíkatý trikot veze už druhý den.

Už jen ve třech. Čtyřicet kilometrů před cílem poprvé klesl náskok vedoucí skupiny pod minut. Zrovna v momentě, kdy z ní odpadl Alexis Gougeard.

Únik dostižen. Trojice vepředu dlouho držela dvacetivteřinový náskok, hlavní pole, v tu chvíli vedené Romanem Kreuzigerem, ji dostihlo až sedm kilometrů před cílem.

Spurt. Znovu hrozně těsný. Po široké silnici se valily vláčky Etixxu i Lotta ve snaze vybojovat co nejlepší pozici pro své lídry. Jako první to na dlouhý spurt vyzkoušel tradičně Alexandr Kristoff, ale tentokrát neměl dost sil. Těch měl nakonec nejvíc německý blonďák z Arnstadtu.

Spurt čtvrté etapy Tour de France.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!