Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Rychlobruslařka Erbanová získala v Berlíně další stříbro, Sáblíková bronzová

13:18aktualizováno  16:48
BERLÍN - Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila i ve druhém závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Berlíně druhé místo. Stejně jako v pátek ji porazila jen Japonka Nao Kodairaová, za kterou česká reprezentantka zaostala o 71 setin sekundy. Třetí skončila Heather Bergsmaová z USA. Na patnáctistovce získala bronz Martina Sáblíková.

Karolína Erbanová na Světovém poháru v Berlíně. foto: Reuters

Závody SP v rychlobruslení v Berlíně:

Muži:

500 m: 1. Ihle (Něm.) 34,83, 2. Murakami (Jap.) 34,97, 3. Smeekens (Niz.) 35,02.

Průběžné pořadí (po 7 závodech): 1. Kuližnikov 425, 2. Murašov (oba Rus.) 345, 3. Ihle 272.

1500 m: 1. Nuis (Niz.) 1:45,94, 2. Juskov (Rus.) 1:46,03, 3. Michael (N. Zél.) 1:46,87, ...v divizi B: 21. Druszkiewicz 1:51,58.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Juskov 340, 2. Nuis 305, 3. Mantia (USA) 270.

Ženy:

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,43, 2. Erbanová 38,12, 3. Fatkulinová (Rus.) 38,36.

Průběžné pořadí (po 7 závodech): 1. Kodairaová 500, 2. Jü Ťing (Čína) 452, 3. Cudžiová (Jap.) 445, ...12. Erbanová 151.

1000 m: 1. Bergsmaová (USA) 1:15,42, 2. Kodairaová 1:15,49, 3. Ter Morsová (Niz.) 1:15,62, ...6. Erbanová 1:15,90, v divizi B: 5. Sáblíková 1:19,11, 8. Zdráhalová 1:19,25.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Bergsmaová 400, 2. Takagiová (Jap.) 326, 3. Leenstraová (Niz.) 326, ...15. Erbanová 88, 30. Sáblíková 28, 44. Zdráhalová 3.

1500 m: 1. Wüstová 1:55,85, 2. Leenstraová (obě Niz.) 1:56,12, 3. Sáblíková 1:56,36, ...v divizi B: 2. Zdráhalová 1:59,62, 24. Dřímalová 2:06,87.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Leenstraová 370, 2. Wüstová 350, 3. Bergsmaová 330, ...8. Sáblíková 175, 29. Zdráhalová 28.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila i ve druhém závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Berlíně druhé místo. Stejně jako v pátek ji porazila jen Japonka Nao Kodairaová, za kterou česká reprezentantka zaostala o 71 setin sekundy. Na stupně vítězů se v německé metropoli prosadila i Martina Sáblíková, která dojela třetí na patnáctistovce.

Erbanové vyšel začátek roku skvěle, před berlínskými závody vyhrála v Heerenveenu premiérové mistrovství Evropy ve sprintu. „I přes další úspěch zůstávám při zemi. Soustředím se na sebe a pořád je co vylepšovat. Jdu závod od závodu,“ řekla Radiožurnálu.

Čtyřiadvacetiletá Erbanová se v pátek v německé metropoli poprvé v kariéře probojovala na stupně vítězů na nejkratší trati. Dnes sice zajela o 16 setin sekundy horší čas, ale obdobně na tom byly i její soupeřky. Třetí skončila Heather Bergsmaová z USA.

Rodačka z Vrchlabí se představila v osmé z deseti rozjížděk a po dojezdu byla v čele. Z prvního místa ji sesadila až v poslední jízdě startující Kodairaová. Erbanová, která úvodní dva závody SP vynechala, se posunula na 11. místo v průběžném pořadí seriálu.

„Nao je teď asi na pětistovce neporazitelná. V pátek zajela kolo za 27,0, což se u ženských vidí málokdy. Udělala velký krok a já jsem nejlepší z toho zbytku,“ usmívala se Erbanová, která zároveň přiznala, že dnes udělala dvě menší chyby.

„Kvůli tomu jsem zajela horší čas než v pátek. Cílem přitom bylo se zlepšit. Byla to ale stabilní pětistovka, což je nyní pro mě hlavní. Potřebuji se držet na dobré úrovni, abych nezajela jednou rychle a pak nespadla zpět,“ podotkla Erbanová, která SP v Berlíně bere jako generálku na únorový světový šampionát na jednotlivých tratích.

Sáblíková byla na patnáctistovce třetí

Sáblíková v závodu na 1500 metrů ztratila na vítěznou Ireen Wüstovou 51 setin sekundy. Druhé místo obsadila další Nizozemka Marrit Leenstraová.

Na patnáctistovce si trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková připsala nejlepší výsledek v sezoně, v listopadu skončila v Naganu čtvrtá. V průběžném pořadí disciplíny jí patří osmé místo, i když dva z pěti závodů vynechala.

V Berlíně ještě devětadvacetiletou svěřenkyni trenéra Petra Nováka čeká nedělní závod na 3000 metrů. V něm si Sáblíková může s předstihem zajistit celkový triumf v seriálu na dlouhých tratích.

Nikola Zdráhalová obsadila v závodu na 1500 metrů druhé místo v divizi B a získala 19 bodů do Světového poháru. Dvacetiletá česká reprezentantka nestačila jen na Číňanku Mej Chan, za kterou zaostala o sedm setin sekundy. Eliška Dřímalová byla čtyřiadvacátá.