Další snadný úspěch. Reprezentace znovu nedala Norům sebemenší šanci

20:21
HAVLÍČKŮV BROD - Čeští hokejisté zvládli bez potíží i čtvrtý zápas přípravné série Euro Hockey Challenge a porazili v Havlíčkově Brodu Norsko 5:1. Branky týmu kouče Vladimíra Růžičky vstřelili Tomáš Nosek, Jakub Valský, Bohumil Jank, Martin Zaťovič a Tomáš Zohorna. Zbývající dva duely v EHCh čekají Čechy příští týden v pátek a v neděli ve Švýcarsku.

Radující se čeští hokejisté. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Zápasu předcházela slavnostní chvíle, při níž zástupci českého svazu pogratulovali k nedávným 70. narozeninám trojnásobnému mistrovi světa Františku Pospíšilovi.

Český tým se už v 89. vteřině dostal do vedení. Po levé straně se prosadil až před gólmana Haugena Nosek a blafákem do bekhendu si připsal v sedmém reprezentačním startu třetí branku. Vzápětí zahrozil dorážkou Zaťovič, na druhé straně musel Jakub Kovář zasáhnout lapačkou při šanci Kena Andreho Olimba. Růžičkův výběr ale udával tempo a další možnost měl při přečíslení Filippi.

Norové odolali při trestu Roesta. V 11. minutě už Češi zvýšili, když se Smoleňákovo nahození odrazilo k Valskému, jenž si vylepšil při třetím reprezentačním startu bilanci druhou trefou. Norové se snažili zkorigovat stav při dvou přesilovkách, mezitím měl šanci Zohorna, který ještě hledal Martina Růžičku.

V druhé části se hrálo dlouho bez větších šancí. Až ve 27. minutě se po Mozíkově ráně jen těsně nedostal k dorážce Nosek. Vzápětí při Skröderově trestu po Zaťovičově přihrávce tečoval mimo osamocený Kašpar a pak z úhlu netrefil odkrytou branku Martin Růžička.

Po středečních premiérových trefách hned čtyř hráčů se pak dočkali zápisu mezi střelce další tři čerství reprezentanti. Při vyloučení Bryhnisveena v 35. minutě si najel na Radilovu ideální přihrávku Jank a mohl se radovat na stadionu, kde na střídavý start z Hradce Králové hrál i první ligu.

Z dorážky pak zvýšil 70 sekund před koncem druhé části Zaťovič, který rovněž čekal na gól do čtvrtého reprezentačního zápasu.

V úvodu závěrečného dějství měli díky přesilovkám několik možností ke snížení Norové, ale Jakub Kovář vychytal Mathise Olimba, Rindala, Steffena Thoresena i Skrödera. Potom ujel v oslabení Kašpar, ale na Haugena nevyzrál.

Ve 49. minutě se dočkal také při čtvrtém startu první branky havlíčkobrodský odchovanec Zohorna, který byl na konci kombinace Martina Růžičky a Kousala. Závěr zápasu ještě nabídl bitvu kapitána Smoleňáka s Öksnesem, Noskovu šanci v přesilovce a v 59. minutě snížení Kena Andreho Olimba v početní výhodě Norů.

ČR - Norsko 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. T. Nosek (Jank, Mozík), 11. Valský (Smoleňák), 35. Jank (Radil, Mozík), 39. Zaťovič (L. Kovář), 49. T. Zohorna (Kousal, Martin Růžička) - 58. K. A. Olimb (Skröder, M. Olimb). Rozhodčí: Hradil, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. Diváci: 3014.

ČR: Jakub Kovář - Kolář II, Linhart, Mozík, Jank, L. Kovář, Kudělka, Vitásek, Gulaši - Martin Růžička, T. Zohorna, Kašpar - Radil, Kousal, T. Nosek - Valský, Vincour, Smoleňák - Pohl, Filippi, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Norsko: Haugen - Mats Trygg, Nörstebö, Rindal, Bryhnisveen, Öksnes, Saxrud Danielsen, E. Fröshaug - M. Olimb, K. A. Olimb, Skröder - Roest, M. Hansen, Jacobsen - Martinsen, Stene, S. Thoresen - M. Fröshaug, K. Forsberg, Dahlström. Trenér: Roy Johansen.