Další selhání hokejové reprezentace: Finsko deklasovala Česko 5:0

Karjala Cup

16:55aktualizováno  17:53
HELSINKI - Česká hokejová reprezentace na turnaji Karjala Cup selhala i při svém druhém vystoupení. Proti Finsku se svěřencům trenéra Hadamczika vůbec nedařilo a prohráli 0:5.

Finsko - Česko (Petr Čáslava, vlevo, a Juhamatti Aaltonen) foto: ČTK

Dojem z bídného závěru zápasu se Švédskem, po němž se zrodil triumf hokejistů Tří korunek v poměru 4:3, se tak napravit nepodařilo ani proti východnějšímu skandinávskému soupeři.

Nešťastné utkání odehrál navrátilec do reprezentace brankář Marek Schwarz. Ačkoliv se nedopustil zásadních chyb, prostor mezi třemi tyčemi opustil už ve 31. minutě po gólové smršti hráčů v bílo-modrých dresech. Před jeho vystřídáním Jakubem Štěpánkem během necelých dvou minut lovil kotouč ze sítě celkem třikrát.

Finsko - Česko (Jiří Novotný, vpravo, a Ville Uusitalo)

"Je to těžké, Marek si moc nesáhl na puk a ty gólové situace byly pro něj hodně těžké," podotkl trenér národního týmu Alois Hadamczik s tím, že to čeští hokejisté svým gólmanům vůbec neusnadnili. V defenzivní činnosti se dopouštěli hrubých chyb a nechávali Finům dostatek prostoru, kteří ho beze zbytku využívali ke střílení branek.

Poprvé už ve čtvrté minutě hry z hokejky Välivaary. "Těžko hledám slova, protože takové individuální chyby si nedovolí hráči ani v extralize. Těžko se pak dodržuje systém, když nás takové chyby dostanou v daný moment pod tlak," řekl trenér po zápase, který se definitivně zlomil po první přestávce.

Šlo o nepochopitelná selhání, míní Hadamczik
Finové nasázeli českému výběru další tři branky a rozhodli. "Viděl jsem ty situace a nechápu, s jak nezodpovědným přístupem pracujeme v obranném pásmu," kroutil hlavou zklamaný kouč. Pátý direkt zdecimovanému týmu zasadil Lahti deset minut před koncem duelu přesnou razantní střelou okolo náhradníka Štěpánka. "Finové do toho šli s daleko větší zarputilostí a každý souboj chtěli dohrát a vyhrát," hledal rozdíl v nasazení Hadamczik.

Fanoušci českého týmu museli trpět, zatímco ti na stadionu se v drtivě většině velmi dobře bavili atraktivním herním představením Finů plného pěkných branek. V poklidném tempu si domácí dokráčeli k vítězství 5:0 a s velkým přehledem složili reparát za smolný duel s Ruskem. To se v druhém dnešním utkání sklonilo po porážce 2:3 před Švédskem, které tak zůstává na turnaji suverénní.

Češi zakončí své představení na Karjala Cupu v neděli utkáním s Ruskem. "Vždycky je to těžké po takových zápasech, ale hráči si uvnitř týmu mezi sebou promluví. Jsme na turnaji od toho, abychom hráli co nejlepší hokej, a do toho zápasu půjdeme s maximálním úsilím," dodal Hadamczik.

Karjala Cup

Finsko - Česká republika 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
4. Välivaara (Aaltonen, N. Kapanen), 30. Immonen (Lehterä), 30. Laine (Välivaara, Lehterä), 31. Lahti (Kontiola), 51. Lahti (Väänänen, Kontiola).

Rozhodčí: Claesson, Sjöberg (oba Švéd.) - Suoraniemi, Sormunen (oba Fin.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 12.847.

Finsko: Rämö - Hietanen, Puistola, Niskala, Välivaara, Jaakola, Väänänen, Kukkonen, Uusitalo - Aaltonen, N. Kapanen, Peltonen - Lehterä, Immonen, Laine - Pihlström, Kontiola, Lahti - Petrell, Lindgren, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

Česká republika: Schwarz (31. Štěpánek) - Mojžíš, Škoula, F. Novák, Krajíček, Němec, Čáslava, Lojek - Klepiš, Kreps, Červenka - Kašpar, Novotný, Hubáček - Kvapil, Vašíček, M. Růžička - Klimek, Marek, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Rusko 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Nilsson (Magnus Johansson, Persson), 20. Nordgren (Erixon), 29. Melin (Persson, Magnus Johansson) - 8. Kuljaš (Saprykin, Gorovikov), 28. Popov.

Rozhodčí: Leppäalho, Partanen - Puolakka, Vikman (všichni Fin.). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6374.