Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Další porážka v Pardubicích. Češi padli se Švédskem 0:3

Karjala Cup

19:08aktualizováno  19:46
PARDUBICE - Pořád stejná písnička. A mohla by začínat: Řekni, kde ty góly jsou... Hokejová reprezentace na Českých hrách i podruhé vyhořela kvůli mizerné produktivitě. Po čtvrteční porážce s Finskem nestačila ani na Švédy, přestože je na začátku zápasu výrazně přehrávala. Národní tým prohrál 0:3.

České - Finsko. České hokejové hry. foto: ČTK

Češi budou nyní v zápase s Ruskem hrát o to, aby na domácím turnaji seriálu Euro Hockey Tour neskončili počtvrté v jeho historii poslední.

Švédská reprezentace přišla při přesunu z Petrohradu o tři zápasové dresy a náhradní útočníci Brodin i Kempe tak byli připraveni na střídačce jen v tréninkových trikotech s tím, že pokud by musel někdo z nich naskočit, vzal by si dres toho, jenž by místo nich odstoupil.

Nutnost využít tréninkové dresy však byla vedle úvodního českého tlaku jediná nepříjemnost, která Švédy v utkání potkala. Češi jim byli milými hostiteli a s postupem času je nechali ovládnout zápas.

Zprvu to přitom vypadalo úplně jinak. Čeští hokejisté vstoupili do zápasu tak, jak skončili duel s Finskem - sebevědomě, s hlavami nahoře. Dobře se ukázal narychlo povolaný útočník Michal Birner, jenž zaskočil za zraněného Petra Hubáčka. V prvním útoku se zase za nemocného Zbyňka Irgla usídlil kreativní Michal Vondrka. Důrazem i výborným pohybem dělali domácí reprezentanti trochu strnulým Švédům potíže a vypracovali si i dostatek šancí.

Jenže ta koncovka...

Čechy dvakrát zaskočila stejná akce

A tak stejně jako při utkání s Finskem stačila i druhému severskému soupeři na gól hned první přesilovka. Při vyloučení zlínského mladíka Zámorského dokázal Aslund přesnou tečí usměrnit Hjalmarssonovu přihrávku.

A co bylo ještě horší - úplně stejným způsobem nachytali Švédové bránící českou čtveřici i při druhé přesilovce: Aslund stál znovu mezi kruhy a tečoval do branky přihrávku z pravé strany (opět od Hjalmarssona). Až budou reprezentanti hrát na Karjala Cupu ve Finsku proti Tre Kronor znovu, měli by se pozorně podívat na video.

Ve druhé třetině už byli hosté díky vedení 2:0 mnohem sebevědomější, zlepšili se v osobních soubojích a nutili českou defenzivu k chybám, po nichž se dostávali do vyložených příležitostí. Jakub Kovář předvedl v brance několik velkých zákroků a hned třikrát v prostřední části zlikvidoval tři možnosti soupeřů, kteří před ním byli zcela osamoceni: ve 25. minutě vystihl blafák Klasena, o deset minut později Sjögrenův pokus zblízka a ve 38. minutě další tutovku Ullströma.

Třetí třetina už byla ze strany Švédů udržovací. Modrožlutí dobře bránili a nepouštěli rozhozené Čechy do mnoha větších akcí.

Když už došlo na slibné přečíslení, většinou ho domácí sami zbabrali - jako třeba Holík, jenž v situaci tři na dva držel puk tak dlouho, až o něj sám přišel. Nepočetné publikum nic nevzdalo a povzbuzovalo až do konce, ale čeští hokejisté mu radost neudělali ani při hře bez brankáře, k níž kouč Alois Hadamczik sáhl téměř tři minuty před koncem. Naopak, v power play upravil skóre gólem do prázdné branky Persson.

V neděli uvidí Pardubice dva závěrečné duely Českých her. Od 14 hodin se střetnou oba skandinávské výběry o vítězství v turnaji, k němuž Finům stačí získat bod. Večer je pak na programu utkání, které mělo být vrcholem celé akce, ale místo toho bude jen soubojem o nižší patra tabulky: národní tým nastoupí od 18 hodin proti Rusku.

ČR - Švédsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Aslund (S. Hjalmarsson), 17. Aslund (S. Hjalmarsson), 59. Persson. Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 4518.

ČR: Jakub Kovář - Krajíček, Barinka, Zámorský, Čáslava, Nakládal (21. Němec), F. Novák - Červenka, Jan Kovář, Vondrka - Petružálek, Vrána, Rolinek - Kašpar, Novotný, Birner - Holík, Koukal, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Švédsko: Karlsson - Nilsson, S. Kronwall, Fälth, Andersén, Fransson, Ahnelöv, Viklund - Arlbrandt, Sjögren, S. Hjalmarsson - Klasen, Ullström, Axelsson - Aslund, Rosén, Persson - Arvidsson, Rasmussen, Janmark-Nylén. Trenér: Pär Marts.