26. ledna 2014 13:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další body pro Křížovou, v Cortině
skončila třicátá. Vyhrála Gutová

Lyžařka Lara Gutová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařka Lara Gutová. | foto: Reuters
CORTINA D'AMPEZZO (Itálie) Lyžařka Klára Křížová obsadila v superobřím slalomu v Cortině d'Ampezzo 30. místo a získala další bod do hodnocení Světového poháru. Poslední rychlostní závod před olympijskými hrami, který ovlivnily silné nárazy větru, vyhrála Švýcarka Lara Gutová.

Dvaadvacetiletá Gutová si pátým vítězstvím v sezoně pojistila vedení v průběžném pořadí disciplíny a před posledním superobřím slalomem sezony má na dosah malý křišťálový glóbus. Před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska, kterou dnes o 12 setin sekundy odsunula na druhé místo, má náskok 38 bodů.

Gutová na další triumf v SP čekala od prosincového vítězství v superobřím slalomu v Lake Louise. "Je důležité myslet na lyžování a ne na výsledky. Na začátku sezony se pořád mluvilo o celkovém pořadí a podobných věcech, až jsem vůbec nemohla přemýšlet o lyžování," řekla Švýcarka. "Musím prostě jezdit tak, jak nejlépe umím, a pak budu mít i dobré výsledky. Dneska jsem to byla jen já a sjezdovka," dodala.

Třetí příčku na olympijské sjezdovce na Tofaně vybojovala Maria Höflová-Rieschová. Němka přitom málem nedojela poté, co ji na posledním skoku silný poryv větru téměř vyhodil z trati a musela ostře změnit směr, aby se vešla do další branky.

Na rozdíl od některých soupeřek to ale zvládla a udržela si výrazný náskok v čele celkového pořadí před Weiratherovou. "Byla jsem vážně ráda, když jsem projela cílovou čárou, protože to byl chaos a boj odshora až dolů," řekla v cíli dvojnásobná olympijská vítězka.

Celkem 19 závodnic jízdu nedokončilo. Nedojela například olympijská vítězka z Vancouveru Andrea Fischbacherová, kterou vítr v jednom ze skoků rozhodil natolik, že skončila v ochranných sítích. "Bylo to všechno, jen ne férový závod. Byla jsem rozzlobená už během jízdy," postěžovala si Rakušanka, která z pádu vyvázla bez zranění.

V závěru se vítr zklidnil, na čemž vydělaly lyžařky s vyššími startovními čísly. Marusa Ferková ze Slovinska dojela s číslem 49 na jedenáctém místě. Česká olympionička Křížová, která vyrážela jako 46. v pořadí, navázala v posledním ze čtyř závodů v italském zimním středisku na 26. místo z pátečního sjezdu. Za vítěznou Gutovou zaostala o 3,38 sekundy.

Před olympijskými hrami čekají lyžařky už jen dva závody v technických disciplínách. Příští týden jsou ve Slovinsku na programu slalom a obří slalom.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie)

Ženy - superobří slalom: 1. Gutová (Švýc.) 1:27,81, 2. Weiratherová (Licht.) -0,12, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,61, 4. Stufferová (It.) -0,68, 5. Mazeová (Slovin.) -0,72, 6. Görglová (Rak.) -0,82, 7. N. Fanchiniová (It.) -0,98, 8. Fenningerová (Rak.) -1,19, 9. Marchandová-Arvierová (Fr.) -1,29, 10. Hospová (Rak.) -1,41, ...30. Křížová (ČR) -3,38.

Průběžné pořadí superobřího slalomu SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Gutová 348, 2. Weiratherová 310, 3. Fenningerová 277, 4. Görglová 240, 5. Höflová-Rieschová 216, 6. Hospová 213, ...49. Křížová 1.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 33 závodů): 1. Höflová-Rieschová 1071, 2. Weiratherová 943, 3. Fenningerová 871, 4. Gutová 796, 5. Mazeová 754, 6. Shiffrinová (USA) 614, ...49. Strachová 94, 107. Křížová 7, 112. Dubovská (všechny ČR) 3.