Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Další africký galavečer na Spartě. Letenští ztrácejí na Plzeň jen čtyři body

17:56
PRAHA - Ještě nedávno byl rozdíl mezi Spartou a Plzní dvanáctibodový. Pak se ovšem rozstřílela dvojice Kweuke, Wilfried a pražskému týmu se začalo dařit. I proti Českým Budějovicím se oba Afričané prosadili a zásadní měrou se podíleli na vítězství 2:0. Před zimní přestávkou tak nakonec dělí první a druhý tým české nejvyšší soutěže už jen čtyři body.

Bony Wilfried (vlevo) a Léonard Kweuke foto: ČTK

Cesta za vítězstvím ale nebyla vůbec jednoduchá. Hosté přijeli s obvyklou taktikou, kdy se na hranici šestnáctky postaví deset úporně bránících hráčů a Sparta z dobývání jihočeského valu byla zbytečně nervózní.

A to i přesto, že k dispozici měla na hřišti zcela výjimečně tři své útočníky, kteří se však nedokázali dobře poskládat. Čekání na vedoucí gól přesto dlouho netrvalo, Kweuke v 17. minutě byl důraznější v souboji s brankářem Kučerou a v pátém ligovém utkání v řadě se dokázal prosadit střelecky.

Jenže ani vedení překvapivě nevneslo na domácí kopačky klid, naopak hosté se několikrát dostali na dostřel Blažkovy branky. Nejnebezpečněji vypadala střela Mezlíka, při které ale gólman osvědčil svůj postřeh. Sparta mohla přidat druhý gól ještě před poločasem, ale osamocený Wilfried při svém hlavičkovém pokusu zazmatkoval a mířil mimo.

Tabulka střelců

12 - Hubník (Olomouc),
11 - Pekhart (Jablonec),
10 - J. Rezek (Plzeň), Wilfried (Sparta),
9 - Kolář (Plzeň),
6 - Kisel (Slavia), Kerič (Liberec), Kulič (Ml. Boleslav),
5 - Ondrášek (Č. Budějovice), Petržela, Horváth (oba Plzeň), Švancara (Slovácko), Lafata (Jablonec), Šultes, Petr (oba Olomouc), Mareš (Teplice), Kweuke (Sparta),

I po půli pokračovalo domácí trápení a Blažek si hodně oddychl, když v tísni po malé domů nakopnul míč do Mezlíka a ten obloučkem šel přes branku. Hosté začali chápat, že domácí nemají nejlepší den a stále častěji se tlačili do útoku. Ovšem Sparta v pravou chvíli vytáhla svou současnou největší zbraň v podobě spolupráce afrických útočníků: Kweuke na levé straně v 57. minutě zatáhnul míč k brankové čáře, našel zpětnou přihrávkou Wilfrieda a ten desátým gólem v sezóně dostal soupeře definitivně do kolen.

Od té chvíle na hřišti byl pouze jeden tým, hosté museli být rádi, že se sparťané předháněli kdo se zapíše mezi střelce a další šance neproměňovali. Třináct minut před koncem se mohli prosadit po trestném kopu Otepky, který orazítkoval spojnici břevna a tyče. Sparta si pak už taktickou hrou výhru pohlídala a snížila náskok vedoucí Plzně na čtyři body.

Na Letné po dlouhých letech hledání, zdá se, konečně našli produktivní střelecké duo. Během posledních pěti kol se Léonard Kweuke a Bony Wilfried postarali celkem o devět ligových branek.

Sparta - České Budějovice 2:0 (1:0)

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)
Branky: 17. Kweuke, 57. Wilfried.

Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Slavík. ŽK: Vacek, Kweuke - Otepka, Černák. Diváci: 8253.

Sparta: Blažek - Kušnír (70. Hoheneder), Brabec, Řepka, Pamič - Kadlec, Vacek, Kucka, Zeman (83. Sionko) - Wilfried (90.+1 Lačný), Kweuke. Trenér: Chovanec.

České Budějovice: Kučera - Riegel, Lencevič, Lengyel, Žižka - Laštovka, Černák, Rakovan (63. Pecka), Otepka, Mezlík (90.+1 Kadula) - Ondrášek (79. Stráský). Trenér: Šilhavý.