Ďáblové vyhráli díky Jágrovi a Židlickému, Eliáš přihrál na tři góly

7:37
NEW YORK - Zejména díky Jaromíru Jágrovi, Patriku Eliášovi a Marku Židlickému zvítězili hokejisté New Jersey ve středečním utkání NHL na ledě Anaheimu 4:3 v prodloužení. Trojice českých hokejistů posbírala v souboji s nejlepším týmem celé soutěže dohromady pět bodů za dva góly a tři asistence.

New Jersey Devils right wing Michael Ryder (17) celebrates a goal by teammate defenseman Eric Gelinas, right, in the first period of an NHL hockey game against the Anaheim Ducks, Wednesday, Nov. 20, 2013, in Anaheim, Calif. (AP Photo/Alex Gallardo) foto: ČTK

Devils vyhráli počtvrté z posledních pěti zápasů a s 21 body se vyhoupli na osmé místo v tabulce Východní konference. Naopak Duck si připsali pátou porážku v řadě a vůbec první na domácím ledě. Přesto se ziskem 33 bodů ve 24 utkáních stále vládnou ligovému pořadí.

První hvězdou večera vyhlásili zámořští novináři Jágra, který 61 sekund před koncem třetí třetiny při hře bez brankáře vyrovnal svou osmou trefou v sezoně na 3:3. Jednačtyřicetiletý útočník tak v přímém souboji o historicky nejlepšího evropského střelce porazil Teemu Selänneho, který v zápase nebodoval a má už na českou superstar jedenáctigólové manko (689 proti 678 brankám).

Anaheim - New Jersey

Jágrovi přihrál na vyrovnávací gól zpoza branky Eliáš, který si připsal asistenci u všech tří gólů Ďáblů v základní hrací době. Obránce Židlický třetím gólem v sezoně v 16. minutě vyrovnal na 1:1 a byl na ledě i u vítězné trefy ve druhé minutě prodloužení. Ta byla připsána Travisu Zajacovi, ve skutečnosti šlo ale o vlastní gól, když obránce Ben Lovejoy ve snaze odpálit puk z brankoviště trefil spoluhráče Coreyho Perryho a od něj se kotouč odrazil do sítě.

"Je to asi jeden z nejšťastnějších gólů, který jsem kdy dal. Ale klidně bych takhle skóroval každý den," smál se Zajac. "Už jsem byl hodně unavený, ale ještě jsem zvládl přejet celé kluziště a na chvíli se před brankou uvolnit. Puk se mi dostal na brusle, tak jsem se ho snažil přikopnout a oni si ho do branky srazili sami," doplnil.

S úsměvem od ucha k uchu rozmlouval po zápase s novináři Jágr. Zejména vyzdvihl výkon brankáře Martina Brodeura, který díky 22 zákrokům vychytal pátou výhru v řadě. "V současnosti je to nejspíš nejlepší brankář v lize. Podle mě by měl jet na olympiádu. Nejsem si tedy jistý, že se mu chce, ale..." zasmál se Jágr.

Střelecky se ve středu prosadil také český útočník Milan Michálek, který skóroval počtvrté v sezoně. Jeho Ottawa ale prohrála s Minnesotou 3:4, rozhodující gól vstřelil tři minuty před koncem třetí třetiny Mikko Koivu, který předtím přihrál na dvě branky.

Ottawa - Minnesota

Minnesota se tak vzpamatovala z úterní tvrdé porážky 2:6 s Montrealem, která přerušila sérii čtyř vítězství. "Tohle je naše odpověď," radoval se brankář Josh Harding, jehož v Montrealu ve druhé třetině vyhnal z branky hattrickem Max Pacioretty. "V úterý to nebyl náš den, o to cennější je tohle vítězství. Klíčoví hráči dali klíčové góly," pochválil tým Harding, který k výhře přispěl 34 zákroky.

V kabině Ottawy zavládlo zklamání. Senators totiž dvakrát vedli, třetí porážku v řadě ale nakonec neodvrátili. "Je to skličující a frustrující. Odehráli jsme možná nejlepší první třetinu v sezoně, celkově jsme nepodali špatný výkon, ale jedna nebo dvě chyby nás stály zápas," posteskl si útočník Kyle Turris.

Jasného vítěze měl souboj dvou hvězdných útočníků Alexandra Ovečkina a Sidneyho Crosbyho, jehož Pittsburgh vyhrál na ledě Washingtonu 4:0. Zatímco ruský kanonýr zůstal bez bodu, kapitán "Tučňáků" vstřelil gól, na další přihrál a s 28 body poskočil do čela soutěže produktivity. Pátý Ovečkin zůstává o čtyři body zpět.

Washington - Pittsburgh

Pittsburgh porazil Washington v pátém vzájemném zápase za sebou, přičemž během této série přestřílel soupeře v poměru 21:9. K poslednímu vítězství přispěl bezchybným výkonem brankář Marc-Andre Fleury, který musel krýt jen 18 střel a vychytal 25. čisté konto v NHL. Naopak jeho spoluhráči zasypali brankáře soupeře Bradena Holtbyho 40 ranami.

"Nevím, jestli jsme čekali, že by mohl být rozdíl v poměru střel takhle velký. Ale pravdou je, že jsme dnes podali excelentní výkon," radoval se trenér Dan Bylsma, jehož tým připravil Washingtonu první porážku na domácím ledě po sérii šesti výher.

Z debaklu 0:7 v Edmontonu se dokázali oklepat hokejisté Columbusu, kteří zvítězili 2:1 v prodloužení na ledě Calgary. Ve třetí minutě nastavení rozhodl o výhře Blue Jackets prvním gólem v sezoně ruský obránce Nikita Nikitin.

Statistika NHL:

Ottawa - Minnesota 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 6. Turris, 12. Zibanejad, 49. M. Michálek - 7. Pominville, 24. Brodin, 27. Heatley, 58. M. Koivu. Střely na branku: 37:25. Diváci: 16.642.

Anaheim - New Jersey 3:4 v prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 12. Beleskey, 23. Bonino, 36. Getzlaf - 16. Židlický (Eliáš), 18. Gelinas (Eliáš), 59. Jágr (Eliáš), 62. Zajac. Střely na branku: 25:25. Diváci: 14.306.

Calgary - Columbus 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 44. Colborne - 10. Foligno, 63. Nikitin. Střely na branku: 24:18. Diváci: 19.289.

Washington - Pittsburgh 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Martin, 12. Bennett, 40. Crosby, 48. Neal. Střely na branku: 18:40. Diváci: 18.506.