Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Horáková považuje trest á la Contador za životní křivdu

Tour de France

  16:19
PRAHA - Cyklistka Jana Horáková plánovala na olympijských hrách v Londýně v závodě v bikrosu loučení se sportovní dráhou, v den formálního potvrzení české nominace však dostala dvouletý zákaz startu za doping. Rozhodnutí Mezinárodního arbitrážního soudu v Lausanne pro devětadvacetiletou zlatou a stříbrnou medailistku ze světového šampionátu ve fourcrossu a držitelku dvou bronzů na MS v bikrosu znamená prakticky konec kariéry.

Česká cyklistka Jana Horáková foto: ČTK

"Z toho, co se děje, jsem neuvěřitelně zklamaná a v šoku. Nemůžu tomu stále uvěřit a považuji to za svoji životní křivdu," uvedla Horáková v prohlášení. Dopingovou kontrolou neprošla loni v září na šampionátu horských kol ve švýcarském Champéry, kde byla pátá ve fourcrossu.

Test odhalil v jejím těle zakázaný clenbuterol, stejně jako slavnému Albertu Contadorovi během předloňské Tour de France. Španěl kvůli tomu přišel po dlouhých tahanicích o vítězství a obdržel i dvouletý distanc. Právě Contadorův případ použil arbitrážní soud jako vzor a Horákovou potrestal. "Přijde nám to ale hodně nefér, neboť oba případy jsou zcela odlišné," řekl právník Martin Kalabis, který Horákovou zastupoval.

Česká jezdkyně podstoupila krátce před MS jiný dopingový test, který byl negativní. Navíc argumentovala tím, že při krátkých fourcrossových a bikrosových závodech by jí clenbuterol ke zvýšení výkonnosti nepomohl. "To nám přijde jako největší paradox této kauzy. Zapomíná se na největší význam slova doping, že má pomoc sportovci zlepšit výkon. V tomto případě je vyloučené, že by výkon sportovce mohla látka povzbudit," řekl Kalabis.

Kontaminovaná strava. To se v poslední době stává

Podle jedné z lékařských zpráv by látka závodnici spíše uškodila a výkon zhoršila. Horáková podstoupila v akreditované laboratoři v Německu i analýzu vlasů, aby prokázala, že vědomě nedopovala respektive že zakázanou látku neužívala dlouhodobě. Podle ní je zřejmé, že neužívala látku v takzvané terapeutické dávce, tj. dlouhodobě.

"Jediným možným vysvětlením, jak se tato látka mohla dostat do mého těle, je z kontaminované stravy. Což se v dnešní době stává, jak je patrno z jiných podobných případů," uvedla Horáková. S tímto argumentem ale v Lausanne neuspěla. I když se společně s právníkem snažili dokázat, že se clenbuterol zejména v mase může objevit.

"Detailně jsme rozebírali jídelníček, stravovací i picí návyky. Je ale technicky nemožné získat konkrétní kusy potravin, které člověk požil," uvedl Kalabis. Podle něj mohlo maso klidně pocházet z černého trhu, což ale nelze dokázat. "Ptal jsem se u producentů masa a všichni mi neoficiální cestou potvrdili, že existuje. Oficiálně to ale nikdo neřekne," řekl.

Argumenty Horákové uznal Česká svaz cyklistiky, který se rozhodl ji nepotrestat, Mezinárodní cyklistická unie jí ale letos zakázala start na bikrosovém MS i na olympiádě. Arbitrážní soud v Lausanne jí pak ve čtvrtek udělil dvouletý zákaz startu.

Autor: