Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Etapu na Vueltě získal Navarro, Contador se udržel v celkovém vedení

Tour de France

18:02
OBREGÓN - Jednu etapu vyhrál před lety v závodě Critérium du Dauphiné, loni byl první v Murcii, ale triumf ve 13. etapě Vuelty byl pro Španěla Daniela Navarra ze všech nejcennější - znamenal totiž premiérové vítězství v jednom ze tří nejslavnějších závodů cyklistického kalendáře. Na dohled šampiona se do cíle vyškrábal i Alberto Contador a dál s 20sekundovým náskokem drží vládu nad Vueltou.

Daniel Navarro. foto: zimbio.com

Úvod třináctého závodního dne byl rovinatý, teprve na 110. kilometru přišla první potíž - Alto Estacas de Trueba, stoupání třetí kategorie. A i proto sportovní ředitel francouzského týmu FDJ své závodníky vyzýval: "Nikam se nežeňte, úniky dnes nemají šanci."

Jeho rady však nezaslechla čtrnáctka závodníků včetně Slováka Sagana, o němž se na startu mluvilo jako o možné vítězi, a do samostatného boje odvážlivci vyrazili. Ten nejsilnější z nich se ještě 7 kilometrů před cílem snažil, točil těžký převod a zoufale se otáčel na blížící se pohromu, nakonec však i pouť Kazacha Lucenka, mistra světa kategorie do 23 let z loňského Valkenburgu, skončila.

Pět kilometrů od cíle se vepředu usadila parta Tinkoff-Saxo, snad aby se její kapitán Contador vyhnul všem trablům.

Snad chtěli svou jedničku dostat do pozice, z níž by mohl atakovat a nabírat další sekundy výhody. Vždyť před cílem se tyčila krutá stojka, místy až šestnáctiprocentní kopec, který měl výbušnosti španělského pistolníka sedět.

Nakonec si jej podmanil bývalý Contadorův pomocník, 31letý střelec z Gijónu. Vyrazil 2 kilometry od finiše, favorité včetně celkového lídra se přilepili na jeho zadní kolo, ale na další zrychlení už reagovat neuměli.

Ruce nad hlavou byly oslavou Španělova prvenství, kterým dal zapomenout na zklamání z letošní Tour de France, kterou musel vzdát. Jeho krajan Moreno stejně jako Nizozemec Kelderman ztratil 2 sekundy. Pak už se pod cílovou bránu nahrnul Španěl Valverde, překvapivě francouzský spurter Bouhanni, sedmý byl Contador, Brit Froome se do desítky nevešel.

Přesto i po této etapě drží loňský šampion Tour čtvrté místo, třetí je Kolumbijec Urán, druhý Valverde na průběžného vládce ztrácí 20 sekund.

Cyklistický závod Vuelta - 13. etapa (Belorado - Obregón, 188,7 km)

1. Navarro (Šp./Cofidis) 4:21:04, 2. Moreno (Šp./Kaťuša), 3. Kelderman (Niz./Belkin) oba -2, 4. Valverde (Šp./Movistar), 5. Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 6. Caruso (It./Cannondale), 7. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 8. Gesink (Niz./Belkin), 9. Martin (Ir./Garmin), 10. Brambilla (It./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -5.

Průběžné pořadí: 1. Contador 48:59:23, 2. Valverde -20, 3. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:08, 4. Froome (Brit./Sky) -1:20, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:35, 6. S. Sánchez (Šp./BMC) -1:52, 7. Aru (It./Astana) -2:13, 8. Anacona (Kol./Lampre) -2:37, 9. Gesink -2:55, 10. Caruso -3:51.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...