Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Giro vede po triumfu Sky v časovce italský nováček před Wigginsem

Tour de France

17:36aktualizováno  19:18
FORIO (Itálie) - Po úvodním víkendu vede cyklistické Giro d'Italia domácí nováček Salvatore Puccio. Třiadvacetiletý jezdec vyhrál s týmem Sky časovku družstev a vystřídal po druhé etapě v čele závodu Brita Marka Cavendishe, který dominoval sobotnímu spurtu. Za Pucciem, který byl nejlepší z jezdců Sky v úvodní etapě, figuruje na druhém místě celkového pořadí britský favorit Bradley Wiggins, jenž po loňském triumfu na Tour de France chce ovládnout další Grand Tour.

Cyklisté stáje Sky foto: ČTK

Růžový dres je pro mě velkým překvapením, ale mám z něj radost. Jedu svou první Grand Tour a musím poděkovat týmu za tenhle zážitek. Bude to paráda jet pár dní v dresu lídra. Zkusím se držet vpředu a uvidíme, jak to půjde," řekl Puccio, který jezdí mezi profesionály teprve od loňska. Britský tým chtěl obléknout do růžového italského šampiona v časovce Daria Catalda, který projel jako první cílem, ale rozhodlo Pucciovo lepší umístění v první etapě. Jezdci britské stáje zvládli časovku dlouhou 17,4 km na ostrově Ischia o devět sekund rychleji než španělský Movistar a patří jim prvních pět míst v průběžné klasifikaci.

Třetí byla Astana s Wigginsovým velkým rivalem domácím Vincenzem Nibalim. Na vítěze ztratila 14 sekund. "Není to tak hrozné. Trať byla hodně technická a my máme v týmu hodně vrchařů, ne časovkářů. Můžeme být spokojeni," uvedl Nibali, jenž touží vylepšit druhé místo z roku 2011. Největší ztrátu z hlavních adeptů na celkové prvenství nabral Australan Cadel Evans, jenž s týmem BMC skončil na 12. místě o 37 sekund za Sky. V pondělí je na programu etapa ze Sorrenta do Mariny di Ascea dlouhá 222 km.

Cyklistický závod Giro d'Italia

2. etapa Ischia - Forio (časovka družstev 17,4 km) :1. Sky 22:05, 2. Movistar -9, 3. Astana -14, 4. Kaťuša -19, 5. Vini Fantini, 6. Lampre oba -22, 7. Garmin -25, 8. Blanco, 9. Orica oba -28, 10. Vacansoleil -34.

Průběžné pořadí: 1. Puccio (It./Sky) 3:20:43, 2. Wiggins (Brit./Sky), 3. Henao (Kol./Sky), 4. Cataldo (It./Sky), 5. Uran (Kol./Sky) všichni stejný čas, 6. Intxausti (Šp./Movistar), 7. Visconti (It./Movistar), 8. Herrada (Šp./Movistar), 9. Dowsett (Brit./Movistar), 10. Capecchi (It./Movistar) všichni -9.