Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rušný den na Tour: Froome upadl, Schleck vzdal. Vyhrál Němec Kittel

Tour de France

  18:02aktualizováno  18:55
PRAHA - Klid před bouří? Ne, takové to nebylo. Den před obávanými kostkami měla být víceméně rovinatá 4. etapa Tour de France do Lille spíše poklidnou záležitostí se sprinterskou tečkou, ale opak byl pravdou. Chrise Frooma bolela od prvních kilometrů. A zraněný Andy Schleck do ní ani nenastoupil.

Britský cyklista Christopher Froome z týmu Sky ve čtvrté etapě Tour de France upadl a odřel se. foto: Reuters

Po přesunu z Anglie měl peloton v nohách teprve čtyři ostré kilometry na francouzském území, když se obhájce titulu Chris Froome připletl do pádu, v němž byl zamotán také Nizozemec Mollema. A když lídr stáje Sky vstal, měl potrhaný dres na levém boku. Tedy v místech, kde se zranil už při přípravném závodě Critérium Dauphiné.

„Dopadl tvrdě na asfalt, ale vše by mělo být v pořádku,“ tvrdil vzápětí Nicolas Portal, jeden ze sportovních ředitelů stáje Sky. Lékař závodu, který Frooma ošetřoval, nicméně informoval: „Má tržné rány a pohmožděniny na ramenu, boku, koleni - a také zápěstí.“ Což není před středeční etapou po hrbolatých kostkách Pekla severu pro Frooma dobrá zpráva.

Závěrečný hromadný spurt pelotonu rozjížděla tři kilometry před cílem stáj Omega pro Marka Renshawa, načež se ujal taktovky Giant-Shimano a po něm Kaťuša.

Už to vypadalo velmi nadějně pro jejího lídra Alexandra Kristoffa, jenže na pásce se před něj o půl kola prosmýkl Marcel Kittel. Němec tak slavil už třetí triumf na letošní Tour a sedmý celkově.

„Byl to velmi vyčerpávající závěr, poslední čtyři kilometry se jela podlaha,“ svěřoval se Kittel za cílem. „Dokázal jsem se zavěsit za Renshawa, ale nebyl jsem si úplně jistý, kolik metrů zbývá do cíle. Ke konci jsem do toho musel dát opravdu vše. Kristoff patří do našeho seznamu nebezpečných soupeřů a dnes nám připomněl, že nejsme neporazitelní.“

Za Kittelem a Kristoffem dojeli francouzský mistr Démare a Peter Sagan. Ten kontroloval zelený trikot lídra bodovací soutěže i za pomoci bodů, získaných na rychlostní prémii. Jelikož Kittel nejeví o prémie a patrně ani o zelený dres zájem, zůstává patrně největším protivníkem Sagana v této klasifikaci  Francouz Cocquard, tentokrát pátý.

Žlutý dres nadále drží Ital Vincenzo Nibali, o dvě vteřiny před Saganem. Leopold König dojel v bezpečí pelotonu na 41. místě ve stejném čase jako vítěz a se ztrátou 1:18 minuty je celkově čtyřicátý. 

Zranění Andy Schlecka bylo vážnější, než doufal

Do etapy už vůbec nenastoupil Andy Schleck, vítěz ročníku 2010. Po pondělním pádu 27 kilometrů před londýnským cílem ztratil minutu, v cíli byl tehdy značně potlučený, přesto stále plný víry. „Ještě není nic ztraceno, bojuji dál,“ říkal. 

Jenže v úterý ráno se pokusil "rozehřát" bolavé koleno na rotopedu a nedlouho poté jeho tým Trek oznámil, že následky pádu jsou vážnější: „Je nucen odstoupit kvůli vážnému poškození vazů a menisku v pravém koleni.“ Schleck byl převezen do Basileje na vyšetření a případnou operaci.

„Snažil jsem se v hlavě ignorovat bolest a věřil jsem, že pojedu dál, ale ta bolest je opravdu příliš silná,“ říkal sám jezdec.

Na rozdíl od minulých let měl tentokrát Andy Schleck pomáhat v pelotonu svému bratrovi Frankovi, s nímž se po roční odmlce opět setkal v jednom týmu. Ale podobně jako v roce 2010 to dopadlo úplně jinak, než lucemburští sourozenci očekávali. Tehdy si pro změnu Frank při etapě po kostkách zlomil klíční kost. Tentokrát neuvidí pařížský cíl mladší Andy.

Zlý den zažil i Greg Henderson z Lotta, klíčový muž do spurtů pro André Greipela. Na kruhovém objezdu mu podklouzlo kolo a sesunul se na asfalt, kde zůstal sedět a držel se za koleno. Také pro něj závod skončil.

Omega si uspořádala malou „týmovou časovku“

Únik dne se zrodil, jak se už stalo na letošní Tour tradicí, hned na prvním kilometru. Podobně jako v úterý v podání Jana Bárty v něm byl i tentokrát muž, pro nějž jsou úniky cyklistickou přirozeností: Thomas Voeckler z Europcaru. Coby doprovod měl Luise Matého z Cofidisu, který se snažil propagovat svůj druhodivizní tým v regionu, kde sídlí jeho hlavní sponzor.

Voeckler se hned ujal role organizátora úniku, domlouval se dokonce i se sportovním ředitelem Cofidisu, když vedle uprchlíků jel v autě, a mikrofon Francouzské televize zachytil podle server Inner Ring i Voecklerův proslov k méně zkušenému Matému: „Za normálních okolností je nemožné, abychom to dotáhli do konce, ale zkusíme to.“

FOTOFINIŠ. Německý cyklista Marcel Kittel vyhrál čtvrtou etapu Tour de France...

Náskok dua narostl na 3:30 minuty, ale velmi brzy začal klesat. Matého postihl 55 kilometrů před cílem defekt a Voeckler pokračoval dál sám. Peloton mu po nějaký čas nechával k dobru půldruhé minuty, ale už 16 kilometrů před metou Francouze sjeli.

Rušno bylo mezitím také v hlavní poli, které se 60 kilometrů před cílem roztrhalo na dvě skupiny. Že v té zadní, zaostávající až o minutu, jel Joaquim Rodríguez, už nikoho nepřekvapilo, jenže byl zde rovněž Michal Kwiatkowski, lídr Omegy pro celkovou klasifikaci. Sportovní ředitelé Omegy hned stahovali k mladému Polákovi pomocníky z prvního pelotonu, kteří si pak uspořádali úspěšnou „týmovou časovku“.

Tím trable stáje, která musela po odstoupení Marka Cavendishe přehodnotit své cíle, stále nekončily. Po pádu se ocitl na zemi Niki Terpstra, vítěz klasiky Paříž-Roubaix, a na rozdíl od Kwiatkowského si musel ztrátu sjíždět sám. Aby to neměl jednoduché, defekt jej znovu přinutil sesednout.

Ve středu bude právě Terpstra jedním z klíčových mužů Kwiatkowského na zrádném pavé. Netrpělivě očekávaná etapa, která hrozí značným promícháním pořadí, je tady.

Výsledky 4. etapy cyklistické Tour de France

Le Touquet-Paris-Plage - Lille (163,5 km)

1. Kittel (Něm./Giant) 3:36:39, 2. Kristoff (Nor./Kaťuša), 3. Démare (Fr./FDJ.fr), 4. Sagan (SR/Cannondale), 5. Coquard (Fr./Europcar), 6. Greipel (Něm./Lotto), 7. Renshaw (Austr./Omega Pharma-Quick-Step), 8. Van Poppel (Niz./Trek), 9. Cimolai (It./Lampre), 10. Oss (It./BMC), ...41. König všichni stejný čas, 114. Bárta (oba ČR/NetApp-Endura) -41.

Průběžné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 17:07:52, 2. Sagan, 3. Albasini (Švýc./Orica), 4. Van Avermaet (Belg./BMC), 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 6. Valverde (Šp./Movistar), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Van den Broeck (Belg./Lotto), 9. Mollema (Niz./Belkin), 10. Fuglsang (Dán./Astana) všichni -2, ...40. König -1:18, 84. Bárta -11:31.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!