Kreuziger skončil v závodě Kolem Švýcarska třetí, vyhrál opět Costa

Tour de France

18:23aktualizováno  20:52
FLUMSERBERG (Švýcarsko) - Cyklista Roman Kreuziger obsadil v etapovém závodu Kolem Švýcarska třetí místo. V závěrečné časovce skončil sedmý a na jeho celkovém umístění se nic nezměnilo. V generálce na Tour de France obhájil loňské prvenství Portugalec Rui Costa, který nedělní jízdu na 26,8 km ovládl. Kreuziger na něj ztratil rovnou minutu.

Český cyklista Roman Kreuziger foto: Reuters

Costa svlékl ze žlutého trikotu domácího Matthiase Franka, který v něm absolvoval dvě třetiny devítietapového závodu. V časovce ale Švýcar na nejlepší nestačil a klesl na páté místo. Před Kreuzigra se dostal díky třetí příčce v časovce Nizozemec Bauke Mollema, který českého vítěze závodu z roku 2008 v konečné klasifikaci předstihl o osm sekund. Za Costou zaostal Kreuziger o minutu a deset sekund. Přiznal, že bezprostředně po závodu cítil zklamání.

"Chtěl jsem vyhrát. Ale taky je třeba smeknout před klukama, kteří dnes byli lepší. Hlavně před Costou. Časovku jel výborně, vyhrál i královskou etapu. Mollema byl ve dvou horských etapách i dnes přede mnou. Takže byli o kousek lepší," uznal. V pelotonu se představil poprvé od dubnového závodu Kolem Romandie. "Být třetí na Švýcarsku po dlouhé závodní pauze určitě není špatné. Výkonnost je stabilnější než začátkem roku," uvedl Kreuziger na svém webu.

Před časovkou, v níž cyklisté po úvodní rovině nastoupali v závěrečných deseti kilometrech 928 metrů, ztrácel český jezdec na žlutý trikot 23 sekund. Místo útoku na první příčku nakonec hájil celkové stupně vítězů. V poslední etapě prohrál o pět sekund s Francouzem Thibautem Pinotem, ale v konečném pořadí ho udržel o 16 sekund za sebou.

"Dodá nám to sebevědomí před výzvami na Tour de France"

"Dnes to bylo zvláštní v tom, že jsme prvních 16 kilometrů jeli po rovině, pak jsme přeskočili na jiný kolo a čekalo nás dalších deset kilometrů do kopce s převýšením 900 metrů. Věděl jsem, že nesmím přepálit začátek, abych vydržel. Ze třetího na druhý kilometr do cíle bylo stoupání neustále 11 procent a bez síly by tam člověk vytuhnul," popsal Kreuziger, jenž si zopakoval umístění v závodu z roku 2009. "Roman dělal, co mohl, a myslím, že odjel skvělý závod, stejně jako celý tým," pochválil českého jezdce sportovní ředitel stáje Saxo-Tinkoff Fabrizio Guidi.

"Třetí místo na takovém závodu, jako je Kolem Švýcarska, na to můžeme být pyšní. Dodá nám to sebevědomí před výzvami na Tour de France," dodal k vrcholu sezony, kde bude lídrem sestavy dánské stáje španělská hvězda Alberto Contador. "Kromě Alberta je nás třináct v širší nominaci a teď z toho vyberou finální sestavu. Myslím si, že bych tam chybět neměl," řekl Kreuziger, který by se na Tour vrátil po roční pauze. Slavný závod absolvoval dosud čtyřikrát, v roce 2010 osmým místem zajel nejlepší český výsledek.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour)

Závěrečná 9. etapa (časovka na 26,8 km): 1. Costa (Portug./Movistar) 51:56, 2. Kangert (Est./Astana) -21, 3. Mollema (Niz./Blanco) -29, 4. Peraud (Fr./AG2R) -42, 5. Amador (Kost./Movistar) -43, 6. Pinot (Fr./FDJ) -55, 7. Kreuziger (Saxo-Tinkoff) -1:00.

Konečné pořadí: 1. Costa 31:08:11, 2. Mollema -1:02, 3. Kreuziger -1:10, 4. Pinot -1:26, 5. Frank (Švýc./BMC) -1:43, 6. Kangert -1:51.