König se vrátil do elitní desítky, Kreuziger z Vuelty odstoupil

Tour de France

17:37aktualizováno  19:53
COLLADA DE LA GALLINA (Andorra) - Deštivou čtrnáctou etapu cyklistické Vuelty vyhrál v sólovém úniku Ital Daniele Ratto. Druhý dojel s odstupem bezmála čtyř minut jeho krajan Vincenzo Nibali, který zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí. Český jezdec Leopold König skončil na desátém místě a vrátil se do elitní desítky průběžného hodnocení na osmou příčku, Roman Kreuziger v průběhu etapy odstoupil.

Český cyklista Leopold König foto: ČTK

Dnešní etapu z Bagy do Andorry v Pyrenejích výrazně poznamenalo nepříznivé počasí. Na nejvyšším místě 155,7 km dlouhého úseku hoře Port de Envalira bylo jen pět stupňů Celsia, cyklisty navíc sužoval déšť. Kvůli problematickým podmínkám v andorských Pyrenejích dlouho nefungoval ani televizní přenos. Ve sjezdu z Coll de Ordino opustil závod kvůli podchlazení Ital Ivan Basso, který byl v celkovém pořadí na sedmé příčce.

Déšť donutil odstoupit mimo jiné také Belgičana Nicka Nuyense z týmu Garmin a nizozemskou dvojici stáje Vacansoleil Lieuwe Westra a Wouter Poels. Ratto se ostatním uprchlíkům utrhl asi 50 kilometrů před cílem po zdolání nejvyššího bodu trati a druhou horskou etapu dokončil v pohodě 3:53 před druhým Nibalim. "Bylo to zvláštní tady vyhrát, vždyť jsem sprinter, ne vrchař. Ale žiji v horách, takže mi chladné a mokré dny sedí," uvedl Ital.

Nibali využil ztráty dosud druhého Ira Nicolase Roche a navýšil celkové vedení z 31 na 50 vteřin. Na druhou příčku se posunul Američan Christopher Horner, třetí je Španěl Alejandro Valverde. "Ještě jsem nevyhrál, ale toto je důležitý krok směrem k tomu," řekl vítěz letošního Gira Nibali. "Byl to hodně tvrdý den, mnoho jezdců si na sjezdech dost vytrpělo, protože byla obrovská zima. Horner je těžký soupeř, musím si na něj dát pozor," dodal.

Kreuziger již několik dní bojoval s nemocí

Valverde poztrácel bezmála 50 vteřin hlavně kvůli tomu, že v druhém stoupání málem omdlel. "Podmínky byly nelidské, byl to můj nejhorší den, co jsem na kole kdy zažil. Jestli to půjde takhle dál, brzy nás v pelotonu zůstane tak padesát," myslí si. Nejlepší z českých jezdců na Vueltě König dojel s odstupem 5:21 na lídra a díky odstoupení Bassa a ztrátě Španěla Daniela Morena a Poláka Rafala Majky se posunul na osmé místo. Na Nibaliho má vítěz osmé etapy manko pět minut a 42 vteřin.

Český cyklista Roman Kreuziger na Tour de France

Kreuziger již několik dní bojoval s nemocí. V celkovém pořadí ztrácel pátý muž letošní Tour de France po pátku již přes 65 minut a dnes své působení ve Španělsku, kde naposledy projel cílem v roce 2010 na 28. místě, ukončil. Zdeněk Štybar a Jan Bárta dnes ztratili kolem půl hodiny a v celkovém pořadí jsou na 88., respektive 94. místě. V neděli je na programu nejdelší královská etapa z Andorry do Peyragudes, která měří 224,9 kilometru. Peloton zamíří i na vrchol Puerto de la Bonaigua až do výšky 2090 metrů nad mořem.

Cyklistický závod Vuelta - 14. etapa Baga

Collada de la Galina (155,7 km): 1. Ratto (It./Cannondale) 4:24:00, 2. Nibali (It./Astana) -3:53, 3. Horner (USA/RadioShack) -3:55, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -4:11, 5. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -4:19, 6. Valverde (Šp./Movistar) -4:43, 7. Pinot (Fr./FDJ.fr), 8. Pozzovivo (It./AG2R) oba -4:46, 9. Landa (Šp./Euskaltel) -5:17, 10. König (NetApp-Endura) -5:21, ...131. Bárta (/NetApp-Endura) -29:18, 156. Štybar (Omega Pharma-Quick Step) -30:57, Kreuziger (Saxo-Tinkoff) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 53:56:49, 2. Horner -50, 3. Valverde -1:42, 4. Rodríguez -2:57, 5. Pozzovivo -3:43, 6. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -4:06, 7. Pinot -4:34, 8. König -5:42, 9. Moreno (Šp./Kaťuša) -6:28, 10. Kangert (Est./Astana) -6:45, ...88. Štybar -1:39:38, 94. Bárta -1:44:40.