Bojovník Štěpánek padl. Nestačil na Tipsareviče

15:00
PRAHA - Čeští tenisté hrají ve čtvrtfinále Davisova poháru se Srbskem po úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. První bod dnes získal sedmý hráč světa Tomáš Berdych, který na antuce v pražské O2 areně porazil Viktora Troického hladce 6:2, 6:1 a 6:2. Pak ale Radek Štěpánek nevyužil tři mečboly a se světovou osmičkou Jankem Tipsarevičem prohrál po bitvě 7:5, 4:6, 4:6, 6:4 a 7:9.

Radek Štěpánek foto: Reuters

"Radek tam nechal duši. Měl tři mečboly, podal fantastický výkon. Ale bohužel, s tím, jak se ten zápas vyvíjel, tak se stavem 1:1 spokojený nebudu," řekl kapitán Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro Českou televizi.

Výsledky pátečních dvouher

ČR - Srbsko 1:1 po prvním dnu
Berdych - Troicki 6:2, 6:1, 6:2,
Štěpánek - Tipsarevič 7:5, 4:6, 4:6, 6:4, 7:9.

Štěpánek ve druhé dvouhře rychle svými gesty a výkonem dostal halu do varu. První set získal po hodinové bitvě díky bojovnosti a pestré hře. Ve druhém a třetím setu se projevila kvalita Tipsareviče, který hrál delší míče.

Ve čtvrtém setu se zdálo, že je se Štěpánkem amen - prohrával 2:4, ale čtyřmi gamy v řadě stav vyrovnal. Po setbolu čtvrté sady se Srbové hodně zlobili a několik minut se vášnivě dohadovali s rozhodčími, kteří Tipsarevičovi zahlásili dvojchybu. Hala v tu dobu bouřila. "On to dokáže, je to bojovník prvního stupně," doufal v hledišti otec českého hráče Vlastimil Štěpánek.

V páté hře si Štěpánek znovu prohrál podání, ale vzápětí vyrovnal na 3:3. Za stavu 6:5 měl český hráč první mečbol, ale returnoval do sítě. Další dvě šance zápas ukončit si vybojoval za stavu 7:6 a 40:15, ale opět neuspěl. Vzápětí pomohl soupeři k brejku dvěma dvojchybami a po pěti hodinách a sedmi minutách zápas prohrál.

V Davisově poháru hrál třiatřicetiletý Štěpánek ve dvouhře šestý pětisetový zápas a počtvrté odešel poražen.

Do sobotní čtyřhry jsou nahlášeni František Čermák a Lukáš Rosol, ale na kurt by ideálně měli v 15:00 nastoupit Berdych se Štěpánkem, kteří v Davisově poháru prohráli jediný debl z deseti. "O čtyřhře si popovídáme v klidu. Radek skončil v křečích, nechci za něj mluvit, jak bude čtyřhra vypadat. Ale doufám, že se dá do pořádku, protože čtyřhra může být klíčová," uvedl Navrátil. Srbové nominovali šestého deblistu světa Nenada Zimonjiče a Ilju Bozoljace, kteří spolu v Davis Cupu hráli už pětkrát.

Berdych hladce zdolal Trického

Šestadvacetiletý Berdych si na Troického před zápasem věřil a na kurtu do puntíku naplnil svůj plán. Spoléhal na dobrý servis, agresivní hru odzadu a skvělé returny. Frustrovaný Troicki, který zápas začal dvojchybou, se na odpor nezmohl.

"Dal jsme do toho všechno. Lidi mě hnali a nejlepší možnou věcí, jak se jim odvděčit, byl můj výkon a zisk prvního bodu," řekl Berdych po utkání.

Zápas Tomáše Berdycha jsme sledovali on-line

Zaplněné ochozy mohly Berdychův suverénní triumf slavit už za hodinu a 50 minut. "Hrál jsem od začátku špatně," hlesl Troicki. Český hráč si pomohl 34 vítěznými údery, převážně z forhendu, a načal čtvrtou desítku výher v soutěži. Ve dvouhře zvítězil poosmnácté a byla to jeho výsledkově nejsnazší daviscupová výhra.

Srbové hrají v Praze bez světové jedničky Novaka Djokoviče, který se letos rozhodl, že si do olympijských her v Londýně dá od Davisova poháru pauzu. "Dal jsme do toho všechno. Lidi mě hnali a nejlepší možnou věcí, jak se jim odvděčit, byl můj výkon a zisk prvního bodu," řekl Berdych v rozhovoru České televizi.

Zaplněné ochozy mohly Berdychův suverénní triumf slavit už za hodinu a 50 minut. Český hráč si pomohl 34 vítěznými údery, hlavně z forhendu, a načal čtvrtou desítku výher v soutěži. Ve dvouhře zvítězil poosmnácté a byla to jeho výsledkově nejsnazší daviscupová výhra v kariéře.

Srbové hrají v Praze bez světové jedničky Novaka Djokoviče, který se letos rozhodl, že si do olympijských her v Londýně dá od Davisova poháru pauzu.