Sen o medaili žije. Famózní Jágr rozhodl čtvrtfinálovou bitvu s Finskem

19:51aktualizováno  23:21
PRAHA - Jágr střílí gól! Hvězdný hokejista objel branku a střelou pod ruku překvapil brankáře Finska Pekku Rinneho. Svou druhou brankou v zápase rozhodl Jágr o vítězství 5:3 a postupu českých hokejistů do semifinále. Tam narazí na zatím bezchybnou Kanadu, která ve čtvrtek deklasovala Bělorusko 9:0.

Jaromír Jágr v reprezentačním dresu při MS v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Na časomíře svítil čas 55:30, když pražská O2 aréna vybuchla obrovským nadšením a Jágr s rukama nad hlavou v euforii mířil do středového kruhu, kde na něj naskákali spoluhráči.

Vstřelil totiž gól, který Česko poslal do bojů o medaile, byť v cestě o zlato stojí soupeř nejtěžší.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Národní mužstvo si tuhle velkou bitvu zahraje díky svému nejlepšímu a nejstaršímu hráči, který si ve zmiňovaném čase sjel za branku pro puk, vybruslil u levé tyčky a se štěstím procpal puk za gólmana Rinneho.

Přitom už se zdálo, že vyrovnané čtvrtfinále dospěje do prodloužení. Bylo to velké drama plné zvratů a nečekaných událostí. Češi vedli, Finové otočili, pak zase o svůj náskok přišli a pak si málem zase zase vzali zpět.

Možná že právě tohle byl jeden z klíčových momentů: Finové v polovině utkání vstřelili gól, kterým by šli do vedení 3:2.

Očima Vladimíra Růžičky

„První třetina byla z naší strany hodně dobrá. Hráli jsme dobře, forčekovali a nepustili jsme Finy prakticky k ničemu. Bohužel, přestože jsme mohli dát tři branky a soupeře jsme přehrávali, tak to bylo 1:1. Ve druhé se nám povedly přesilovky a otočili jsme na 3:2, což nám pomohlo. Začátek třetí nebyl z naší strany moc dobrý a soupeř vyrovnal. Velice dobře bránil. Pak to rozhodl Jarda Jágr, který vyjel zpoza brány a dal gól. Pak už jsme si to pohlídali.“

Jenže rozhodčí ho neuznal kvůli faulu na obránce Jordána a místo hráli Češi výhodnou přesilovku čtyři na tři. A využili ji.

Byl to opět Jágr, jenž si po střele Voráčka počkal před brankou na vyražený puk, rychle ho posunul doleva volnému Kovářovi, jenž už měl před sebou odkrytou branku.

Růžičkovým hochům k postupu pomohla skvělá disciplína, hráči pečlivě bránili a nenechávali se vylučovat.

Také se jim povedl vstup do zápasu, když už v 9. minutě Erat vybojoval puk v pravém rohu a předložil ho mezi kruhy Kovářovi. Ten nepříliš prudkou střelou zaskočil finského gólmana Rinneho. Mířil přesně mezi jeho betony.

Zvýšit náskok mohli domácí po přečíslení dvou na jednoho, ale Kovář tentokrát po Sobotkově nahrávce zblízka neprocpal puk za čáru. Místo dvougólového vedení přišlo za minutu vyrovnání.

Pozoruhodné je, že u všech tří finských gólů byli současní nebo minulí parťáci Jaromíra Jágra. Ten první zařídil Tuomo Ruutu z New Jersey, který se rychle zorientoval před brankou a přesně zakončil poté, co si Finové vytvořili velký tlak.

GÓÓÓÓL! Jan Kovář překonal v první třetině finského brankáře Rinneho střelou...
RADOST Z ÚVODNÍ TREFY. Jan Kovář (vlevo) rozjásal v 9. minutě zaplněné tribuny.

Ten druhý Jussi Jokinen z Floridy, který chvíli po změně stran dostal Seveřany do vedení. A potřetí to byl Alexanderd Barkov, Jágrův současný centr, jenž na začátku třetí části skóroval po bleskové akci precizní střelou pod horní tyčku.

O tom, že byl Jágr v utkání klíčovou postavou českého týmu, svědčí i důležité vyrovnání na 2:2 v klasické přesilovce pět na čtyři.

Provedl ho excelentně: na čepeli si ztlumil Voráčkem nastřelený puk přímo před betonem gólmana Rinneho a následně kotouč umně zavěsil pod břevno.

Česko - Finsko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Jan Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Jan Kovář), 36. Jan Kovář (Jágr, Voráček), 55. Jágr, 60. Sobotka - 18. T. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. J. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (J. Jokinen). Rozhodčí: Olenin, Gofman - Lazarev (všichni Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Česko: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Novotný, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Louhivaara, Kontiola, T. Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Pihlström, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.