Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

AC Milán zničil Arsenal a nakročil do čtvrtfinále

20:31aktualizováno  22:51
PETROHRAD - Fotbalisté AC Milán rozdrtili v úvodním duelu osmifinále Ligy mistrů Arsenal v sestavě s Tomášem Rosickým 4:0 a mají blízko k postupu mezi osm nejlepších týmů. Přemožitel Plzně ve skupině rozhodl o první výhře nad anglickým soupeřem po sedmi zápasech dvěma trefami už v úvodní půli, po pauze přidal svůj druhý gól v utkání Robinho a skóre uzavřel z penalty Ibrahimovic. Ve druhém duelu Petrohrad otočil skóre proti Benfice Lisabon a i díky dvěma brankám Širokova zvítězil 3:2. Odvety jsou na programu 6. března.

Tomáš Rosický mezi hráči AC Milán foto: Reuters

AC Milán vstoupil do ostře sledovaného šlágru s touhou oplatit Arsenalu čtyři roky starou domácí porážku ze San Sira 0:2, která tehdy ve stejné fázi soutěže znamenala vyřazení. Italský velkoklub poté v dalších sezonách vypadl v play off i s Manchesterem United a Tottenhamem.

Tentokrát ale "rossoneri" proti anglickému soupeři od začátku diktovali tempo a nesrazilo je ani vynucené střídání zraněné opory Seedorfa už po necelých dvanácti minutách hry. Za chvíli totiž Milánští vedli, když se po Nocerinově vysunutí s pomocí břevno krásně trefil Boateng.

Arsenal v útoku takřka nehrozil a naopak propadal při rychlých brejcích spolehlivě bránícího domácího týmu. Po jednom z nich AC Milán zvýšil. "Kanonýři" reklamovali ofsajd, mezitím jim po straně utekl Ibrahimovic a z jeho centru se v 38. minutě hlavou prosadil Robinho.

Kouč Arsenalu Wenger po přestávce poslal na hřiště kanonýra Henryho, tomu ale poslední zápas za londýnský klub před skončením hostování a návratem do New Yorku pořádně zhořkl. Ještě než se na trávníku rozkoukal, inkasovali "Kanonýři" ve 49. minutě po další chybě v obraně od Robinha podruhé, a když v dalším průběhu neproměnili několik šancí, zasadil jim Ibrahimovic z penalty čtvrtý úder. Švédský kanonýr zaznamenal pátý gól v pátém zápase této sezony Ligy mistrů.

Zenit pojede do Portugalska hájit těsné vedení

Petrohrad naposledy nastoupil k soutěžnímu utkání 6. prosince a v samém úvodu proti Benfice jako by doplatil také na nezkušenost, protože do vyřazovacích bojů zasáhl vůbec poprvé. Cardozův přímý kop ve 20. minutě ještě dokázal náhradní domácí brankář Ževnov odvrátit, na dorážku Maxiho Pereiry už ale nedosáhl.

Zenit v Lize mistrů dostal gól po dlouhých 335 minutách, z inkasovaného úderu se ale rychle oklepal a i bez zraněné opory Dannyho ovládl zbytek první půle. Z několika šancí se v mrazu okolo minus deseti stupňů Celsia prosadil pouze nejlepší střelec ruského týmu v soutěži Širokov.

Bruno Cesar (vpravo) a Aleksandr Anyukov

Domácímu kouči Spallettimu pak skvěle vyšla poločasová změna. Zenit v 71. minutě i na těžkém terénu předvedl krásnou kombinační akci s dvěma patičkami a střídající pětatřicetiletý Semak zadovkou otočil skóre.

Tři minuty před koncem hostující Cardozo po zaváhání petrohradské obrany a Ževnova vyrovnal, vzápětí ale chyboval na druhé straně střelec úvodního gólu Pereira a Širokov svou pátou trefou v této sezoně Ligy mistrů zajistil Zenitu do odvety těsný náskok. Zároveň připravil Benfice první venkovní porážku v evropských pohárech po pěti zápasech.

Výsledky 1. utkání osmifinále fotbalové Ligy mistrů

Zenit Petrohrad - Benfica Lisabon 3:2 (1:1)
Branky
: 27. a 88. Širokov, 71. Semak - 20. Pereira, 87. Cardozo. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 18.200.

AC Milán - Arsenal 4:0 (2:0)
Branky
: 38. a 49. Robinho, 15. Boateng, 79. Ibrahimovic z pen. Rozhodčí: Kassai (Maď.).