Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Crosby a spol. to dokázali - navázali na Lemieuxe s Jágrem

4:34
PRAHA/DETROIT - Crosby s Malkinem definitivně splnili roli nástupců slavné dvojice Mario Lemieux a Jaromír Jágr. Pittsburgh se postavil historii a na ledě Detroitu získal potřetí v klubové historii slavný Stanley Cup. Hosté předvedli skvělý taktický výkon, podpořený fantastickým výkonem brankáře Fleuryho. Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off získal nejproduktivnější hráč vyřazovacích bojů Jevgenij Malkin.

Vítězové Stanley Cupu 2009, Pittsburgh Penguins. foto: ČTK

Pod dohledem legendárního boxera Muhammada Aliho se možná dnes zrodila nová legenda. Hokejisté Pittsburghu vedení Sidney Crosbym a Jevgenijem Malkinem ukořistili třetí Stanley Cup v historii klubu a oplatili Detroitu loňskou porážku i s úroky. Triumfovali totiž stejně jako před rokem Red Wings na ledě svého soupeře.

KŘEPČENÍ HOKEJISTŮ "PENS" SE STANLEY CUPEM:

Důležitost utkání podtrhlo již úvodní buly. Poprvé v sérii se proti sobě na první vhazování postavili vůdci svých týmů - domácí Zetterberg a hostující Crosby. Prvních sedm minut přineslo velmi opatrný hokej s malým počtem střel, o šancích se nedalo mluvit snad téměř vůbec.

Větší aktivitu obou týmů přinesla až přesilovka hostí a závěrečné dvě minuty první části - nejprve zatačili domácí "Tučňáky", ale Zetterberg ani Dacjuk neuspěli. Stejně se dařilo na opačné straně ve dvou šancích Talbotovi.

FLEURY PROTI LIDSTRÖMOVI V ČASE 59:58:

Ten ovšem svá zaváhání napravil téměř v zápětí. Hráčům Pittsburghu se stejně jako v předešlém utkání povedl nástup do prostřední části hry, svého soka zaskočili rychlým bruslením a napadáním a ve 22. minutě se dočkali odměny. Za brankou chyboval Stuart, puk se od brusle Malkina odrazila k Talbotovi a ten pohotově překonal Osgooda.

Domácí od té chvíle začali hrát až příliš křečovitě a především rozehrávka obránců byla místy mizerná. Ve 25. minutě se dostal do šance Samuelsson, ale skvělého Fleuryho (ten chyboval v zápase jen dvakrát, když při zbytečných výjezdech za branku zavařil špatnou rozehrávkou svým bekům) nepřekonal. Svěřencům Mikea Babcocka se nevyvedla ani následná přesilovka a tak přišel trest.

ZRANĚNÝ CROSBY

Běží 26. minuta druhé. třetiny rozhodujícího sedmého utkání finále Stanley Cupu, když podél mantinelu vyhazuje puk Kunitz. K němu se snaží dostat ve středním pásmu kapitán Pittsburghu Sidney Crosby. Do cesty se mu ale postaví švédský "dřevorubec" Johan Franzén, který jej srazí čistým hitem.

Hostující kapitán měl ovšem v ten okamžik levé koleno mezi tělem švédského obra a mantinel. Na střídačku odkulhal, v zápase se poté objevil na ledě již jen na dvě střídání.

STŘET CROSBYHO A FRANZÉNA:

Kunitz v obranném pásmu vypíchnul přesně v polovoně utkání hostům puk a poslal jej rozjetému Talbotovi, který se dostal spolu s Kennedym do úniku dva na jednoho. A vyřešil jej parádně - křížnou střelou do horního růžku Osgoodovy branky. Nad domácími se začala stahovat mračna a halou Detroitu se nesl pokřik "Lets go Pens".

Tým z Hockeytowmu to měl sice do letošního souboje s Pittsburghem v 7. zápasech finále Stanley Cupu 3:3 (vítězství/prohry), ovšem naposledy klíčové utkání zvládl v roce 1955. A pomalu se začalo ukazovat, že letos svou bilanci nevylepší.

ZAJÍMAVOSTI A REKORDY

- Sidney Crosby se stal nejmladším kapitánem, který dovedl tým ke Stanley Cupu
- Dan Bylsma je nejmladším koučem, který Stanley Cup vyhrál, navíc prvním, jenž k němu dovedl tým, přestože v části sezony (až do 15. února) působil v nižší soutěži AHL
- Miroslav Šatan čekal na Stanley Cup 1012 utkání v základní části a 56 v play off
- Pittsburgh je teprve třetím týmem, který vyhrál slavnou trofej v 7. zápase na ledě soupeře
- V amerických soutěžích se to naposledy povedlo přesně před 30 lety také Pittsburghu, ale baseballistům Pirates, kteří ve Světové sérii vyhráli na hřišti Baltimoru Orioles.
- také klan Staalů se již může pyšnit dvěma prsteny pro vítěze dvou různých sourozenců - v roce 2006 získal také v sedmém zápase Stanley Cup Eric, letos jej napodobil Jordan.
- Mario Lemieux vyhrál 2x trofej jako hráč, nyní také jako spolumajitel. Byl tak zatím u všech triumfů "Tučňáků".
- Dva stejné týmy se ve dvou letech po sobě ve finále Stanley Cupu naposledy potkaly před 25 lety, tehdy také nejprve zvítězili zkušenější Islanders, následně se radovalo mládí Edmontonu vedené Gretzkym a Messierem.

Závěr druhé třetiny a od začátku té poslední sice svého soupeře Zetterberg a spol. sevřeli, do šancí se dostávali ale jen výjimečně. Hráči Pittsburghu nechávali domácí honit puk po rozích a když ti se již dostali ke střele, většinou je obětavě pokryli vlastními těly. Domácí se přesto gólu dočkali.

Explozi nadšení se dočkala Joe Louis Aréna až v 54. minutě. Puk putoval rychle po ose Hudler-Lidström-Ericsson a mladý švédský bek konečně propálil Fleuryho. Chvíli poté zvonilo za mladým gólmanem "Pens" břevno a zdálo se, že Detroit se přece jen vzchopí.

Nestalo se. Domácí sice necelé dvě minuty před koncem odvolali brankáře, většinu času ale poté strávili ve středním pásmu. Nakonec se přece jen do útočné třetiny probili, dvě vteřiny před koncem se v obrovské šanci z ničeho nic zjevil před Fleurym Lidström, hostující brankář ale skvěle zasáhl a následně se mohl začít radovat se svými spoluhráči.

Zaslouženě. V zápase hosté předčili domácí hráče bojovností, nasazením a skvělou taktickou hrou. Hokejisté Detroitu se dostali do tlaku vlastně až v poslední třetině, ovšem tento nápor byl dlouhou dobu hodně jalový.

Sidney Crosby tak jako nejmladší kapitán mohl převzít z rukou komisionáře soutěže Garyho Bettmana slavný "svatý grál" a jako druhý kapitán Pittsburghu po Mariu Lemieuxovi (v letech 1991 a 92) se mohl pomazlit s nejslavnější sportovní trofejí světa. Spolu s ním se ze Stanley Cupu radovali také Čech Petr Sýkora (ten podruhé) a slovenský útočník Miroslav Šatan.

7. FINÁLE - DETROIT 1:2 PITTSBURG:

Mimochodem, když takto v roce 1984 přebíral od NY Islanders žežlo Gretzky se svým Edmontonem, zrodila se legendární dynastie, která získala v následujících šesti letech ještě další čtyři Stanley Cupy. Bude se historie opakovat?

7. FINÁLE STANLEY CUPU:
DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky: 54. Ericson - 22. a 31. Talbot. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Střely: 25:18. Rozhodčí: Bill McCreary, Paul Devorski - Jean Morin, Pierre Racicot. Diváci: 20 066. Konečný stav série: 3:4.