Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Contador dostal dvouletý zákaz. Vueltu ale stihne

Sport

  12:08aktualizováno  16:08
LAUSANNE - Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne dnes potrestal španělského cyklistu Alberta Contadora za dopingový nález během Tour de France 2010 dvouletým zákazem startu. Zároveň mu kvůli pozitivnímu testu na clenbuterol odebral i celkové vítězství v daném ročníku slavného závodu. Prvenství tak dodatečně připadne Andymu Schleckovi z Lucemburska, jenž byl v pořadí druhý. Činnost má Contador zastavenou do 5. srpna.

Alberto Contador na Tour 2011. foto: Reuters

Devětadvacetiletý slavný Španěl měl pozitivní test během volného dne na předloňské Tour 21. července. Svou obhajobu postavil na tom, že se mu clenbuterol dostal do těla s kontaminovaným masem. Španělský svaz ho nepotrestal, toto rozhodnutí však napadly Mezinárodní cyklistická unie (UCI) i Světová antidopingová agentura (WADA). A sportovní soud jim dnes v kauze trvající mnoho měsíců dal zapravdu.

Contador i po zveřejnění pozitivního testu dál závodil. Za celé toto období by proto měl být zbaven i všech ostatních titulů, tedy včetně triumfu na loňském Giru d'Italia. Ten může dodatečně slavit Ital Michele Scarponi, Roman Kreuziger se posune na páté místo. Z Contadorovy diskvalifikace na Tour 2010 bude český cyklista profitovat dodatečným posunem na osmou pozici.

Alberto Contador

Alberto Contador.

Věk: 29 let
Narozen: Madrid, Španělsko
Stáj: Saxo Bank
Vítěz Tour de France: 2007, 2009, 2010 (kvůli dopingu o triumf přišel)
Vítěz Giro d'Italia: 2008, 2011 (kvůli dopingu o triumf přišel)
Vítěz Vuelty: 2008

Skutečnost, že měl vítěz Tour i z let 2007 a 2009 na předloňském závodu dopingový test, byla zveřejněna až o dva měsíce později na konci září 2010.

Když ho národní svaz nepotrestal, loni v březnu se UCI a WADA oficiálně odvolaly ke sportovní arbitráži CAS.

"Dnešní rozhodnutí potvrzuje postoj UCI," reagovala na vynesení dvouletého trestu v prohlášení cyklistická unie. "Necítíme nicméně žádný pocit uspokojení z rozhodnutí CAS, spíše vítáme, že už je konec této dlouho se táhnoucí záležitosti, která je pro cyklistiku obrovsky bolestivá," dodala.

Šéf unie Pat McQuaid nazval dnešní den smutným pro celý cyklistický sport. "Někteří o tom možná mohou přemýšlet jako o vítězství, ale tak to v tomto případě tedy rozhodně není. Když dojde k otázce dopingu, tak žádní vítězové nejsou, bez ohledu na to, koho se to týká," dodal McQuaid.

Majitel Contadorova týmu Saxo Bank Bjarne Riis nechtěl verdikt CAS příliš komentovat. "Výsledek není takový, jaký jsme očekávali. Náš tým ale stále odůvodnění CAS studuje, abychom tomu rozhodnutí lépe porozuměli," uvedl na oficiálním webu stáje Riis. Sám jezdec se vyjádří až na úterní večerní tiskové konferenci v Madridu.

Protože trest pro Contadora byl vynesen se zpětnou platností a jeho dopingová kauza se navíc značně protahovala, vyprší dvouletá suspendace již 5. srpna. Jezdec stáje Saxo Bank už může jet poslední ze tří závodů spadajících do "Grand Tour" v sezoně domácí Vueltu, která začne 18. srpna v Pamploně.

Contador vynechá Tour a Giro

Hvězda světového pelotonu naopak nuceně vynechá letošní Tour de France, kde se chystala zaútočit na další triumf. Stejně tak přijde i o možnost startu na Giru a za své berou i jeho plány o účasti na olympijských hrách v Londýně. Silniční závod v britské metropoli se totiž pojede již 28. července, časovka pak první srpnový den.

V historii nejuznávanějšího etapového závodu Tour de France je Contador druhým šampionem, který přišel kvůli dopingu o prvenství. Podobně byl diskvalifikován Američan Floyd Landis z ročníku 2006 za nález testosteronu.

I přesto zůstává díky předešlým triumfům jedním z pouhých pěti cyklistů historie, kteří dokázali vyhrát Tour, Giro i Vueltu.

Podle cyklistického serveru cyclingnews.com se Contador může odvolat proti verdiktu CAS do 30 dnů ke švýcarskému federálnímu soudu. CAS má mezitím také rozhodnout o požadavku UCI, která chce Contadora potrestat i finanční pokutou ve výši 2,4 milionů eur (přes 60 milionů korun).

Celá kauza má i mimosportovní dopad, neboť rozvířila pochybnosti nejen ohledně zařazení clenbuterolu v seznamu dopingových látek, ale také o poctivosti španělských farmářů, od nichž mělo maso pocházet. Právě clenbuterol bývá totiž farmáři po světě skutečně užíván k vykrmení dobytka, ale v Evropě je tato látka pro takový účel zakázána.

Contador se zařadil po bok nejznámějších dopingových hříšníků

  • Červenec 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.
  • Květen 2007 - Během Gira d'Italia měl pozitivní test na salbutamol Ital Alessandro Petacchi, později byl potrestán ročním zákazem startu. Další italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie.
  • Květen 2007 - Bývalí jezdci stáje Telekom Bernd Dietz, Rolf Aldag a Erik Zabel přiznali systematické užívání dopingu. Vzápětí se k užívání zakázaných látek přiznal i bývalý dánský cyklista Bjärne Riis, vítěz Tour de France 1996.
  • Červenec 2007 - Během Tour de France byli kvůli dopingovým nálezům vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov (krevní transfúze), Ital Cristian Moreni (testosteron) a Španěl Iban Mayo (EPO). Z pozice lídra byl navíc z rozhodnutí svého týmu Rabobank kvůli podezření z dopingu odvolán Dán Michael Rasmussen. Všichni dostali tresty od jednoho roku do dvou let.
  • Červenec 2008 - Během Tour de France byli na krevní doping pozitivně testováni původně třetí muž konečného pořadí Bernhard Kohl z Rakouska, Španělé Manuel Beltrán a Moises Duenas, Italové Riccardo Ricco a Leonardo Piepoli nebo Němec Stefan Schumacher, zakázané látky měli v těle i Kazach Dmitrij Fofonov a Francouz Jimmy Casper. Většina závodníků dostala dvouletý trest.
  • Duben 2009 - Američan Tyler Hamilton, olympijský vítěz z Atén, byl pozitivně testován na steroid dehydroepiandrosteron a vzápětí ukončil kariéru. Zpětné analýzy vzorků prokázaly, že na OH v Pekingu dopovali Ital Davide Rebellin, stříbrný v silničním závodě, a Němec Stefan Schumacher. Oba užili krevní doping CERA a z olympiády byli diskvalifikováni.
  • Květen 2009 - Na Giru d'Italia byl na krevní doping CERA pozitivně testován Ital Danilo Di Luca, jenž původně obsadil druhé místo. Za spolupráci s vyšetřovateli mu byl v říjnu 2010 zrušen zbytek z původně dvouletého trestu.
  • Květen 2010 - Za účast v dopingovém skandálu z roku 2006, který odhalila policejní akce Puerto, dostal Španěl Alejandro Valverde dvouletý trest. Vítěz Vuelty 2009 a dvojnásobný držitel stříbra z MS, jehož z účasti v aféře usvědčily vzorky DNA, o své trofeje ale nepřišel.
  • Září 2010 - Na Vueltě měl pozitivní test na hydroxyethyl Španěl Ezequiel Mosquera, druhý muž konečného pořadí závodu, na stejnou látku a navíc také na krevní doping EPO byl pozitivně testován i jeho krajan David García. Oba dostali dvouletý zákaz startu a jejich výsledky byly anulovány.
  • Září 2010 - Španěl Alberto Contador měl při svém třetím triumfu na Tour de France pozitivní nález na clenbuterol. Od národní cyklistické federace dostal roční trest, vzápětí byl však omilostněn, avšak proti tomuto rozhodnutí se odvolaly jak mezinárodní unie UCI, tak i Světová antidopingová agentura (WADA). Po dlouhých průtazích ho v únoru 2012 Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne potrestal dvouletým zákazem startu a přijde o celkové vítězství v daném ročníku slavného závodu i na Giru d'Italia 2011.
Autoři: ,