7:00aktualizováno  9:10
NEW YORK - Václav Prospal se v NHL podílel třemi přihrávkami na vítězství Columbusu 4:3 nad Nashvillem a stal se první hvězdou zápasu. Druhá z přihrávek osmatřicetiletého útočníka byla zároveň jeho pětistou asistencí v soutěži. Největší hvězdou utkání byli v úterý vyhlášeni také brankář Ondřej Pavelec a Filip Kuba.

Český hokejista Columbusu Blue Jackets Václav Prospal (vlevo) foto: ČTK

Prospal překročil hranici 500 asistencí a přispěl k výhře Columbusu

Columbus bodoval už pojedenácté v řadě a opět vylepšil klubový rekord. "Je to o sebevědomí a schopnosti vyhrávat těsné zápasy," hledal Prospal příčinu úspěšné série, která tým z posledního místa v lize katapultovala do bojů o play off. "A tom liga je. Dobré týmy, dokonce i když nehrají svůj nejlepší zápas, naleznou způsob, jak vyhrát. A my jsme teď schopni vyrovnané zápasy vyhrávat," dodal.

Hráči Columbusu ale z utkání udělali drama, protože v posledních dvou minutách dvakrát inkasovali a rázem to bylo ze 4:1 jen 4:3. "Dokazuje to, že si nemůžete dovolit ubrat a sundat nohu z plynu. Nesmíme jim dát takovou šanci jako se to stalo teď," dodal Prospal, který je lídrem týmového bodování. Na kontě má devět branek a stejný počet přihrávek. Blue Jackets mají v Západní konferenci na desátém místě stejně bodů jako osmé San Jose.

Pavelec inkasoval pouze jednou z 28 střel

V úterý se dařilo také Pavelcovi, jenž v brance Winnipegu inkasoval jedinou z 28 střel Bostonu při výhře 3:1. Jets díky spolehlivým zákrokům kladenského odchovance drželi dlouho s předloňským šampionem NHL krok a v závěrečných osmi minutách utkání třemi góly skóre otočili. "Cítil jsem se v brance dobře, ale i kluci přede mnou odváděli skvělou práci. Nebyl to pro nás lehký zápas. Boston ví, jak hrát a dotahovat do vítězného konce tyto vyrovnané zápasy. Vždy, když proti nim hrajeme, tak to skončí těsně," řekl Pavelec.

Winnipeg v této sezoně poprvé zvítězil, přestože po dvou třetinách prohrával, a dostal se do čela Jihovýchodní divize. Tomáš Fleischmann a Kuba byli hlavními strůjci ukončení šestizápasové série proher Floridy. Nejslabší tým soutěže zvítězil na ledě Caroliny 4:1, přičemž Fleischmann otevřel ve 48. minutě skóre a Kuba si v přesilových hrách připsal asistenci u dalších dvou branek týmu.

Fleischmann skóroval poprvé po deseti zápasech a k šesté brance sezony mu pomohla hrubá chyba Bobbyho Sanguinettiho, jenž za branou ztratil puk, toho se zmocnil Tomáš Kopecký a po jeho přihrávce překonal český útočník překvapeného brankáře domácích. "Zlepšovali jsme se třetinu od třetiny, zatímco oni minutu od minuty působili unavenějším dojmem. Snažili jsme se do nich jít, napadat a donutit je k chybám. A to vedlo k prvnímu gólu. Nakonec se dopustili chyb a to rozhodlo," uvedl Fleischmann. "Hráli jsme lépe než oni, byli jsme na tom lépe i fyzicky," dodal.

Obránce Marek Židlický odehrál v NHL šestisté utkání

Po jeho úvodní brance hrála Florida dvojnásobnou přesilovku, kterou beze zbytku využila. Úřadoval v ní Kuba, po jehož střílené přihrávce nejdříve zvýšil Marcel Goc a následně jeho ránu od modré dorazil Shawn Matthias. Domácí v závěru ještě snížili, ale poslední slovo měli při power play hosté. Obránce Marek Židlický odehrál v NHL šestisté utkání, v němž ale s New Jersey podlehl doma NY Rangers 2:3. Devils v utkání dvakrát srovnali jednogólový náskok soupeře, na branku Ricka Nashe ze 48. minuty už odpověď nenašli.

V dresu vítězů začal pravidelně nastupovat i Roman Hamrlík, který hrál počtvrté za sebou a na ledě strávil zhruba deset minut. Hokejisté Ottawy i bez zraněného Milana Michálka, jenž se podrobil operaci kolena a měl by týmu chybět ještě měsíc, zvítězili na ledě Islanders 5:3. Hosté v poslední třetině otočili z 1:3 a vydařený zápas odehrál obránce Sergej Gončar. Ruský bek vstřelil vítězný gól, zaznamenal dvě asistence a v účasti na ledě dosáhl bilance pěti kladných bodů.

Naopak se uzdravil útočník Radim Vrbata, který během měsíce vynechal předchozích 14 utkání. Návrat to ale nebyl vítězný, s Phoenixem prohrál na ledě Los Angeles 2:3. Pittsburgh porazil doma Washington 2:1, připsali si desátou výhru za sebou a je prvním týmem v historii NHL, který zaznamenal tuto vítěznou šňůru ve třech sezonách v řadě. "Důležitost takové série je ve zkrácené sezoně větší, ale nemyslíme na to. Soustředíme se hlavně na to, abychom hráli tak, jak je potřeba k vítězství," uvedl Sidney Crosby, jenž na oba góly přihrál.

Výsledky NHL

New Jersey - NY Rangers 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
Branky: 16. Zajac, 18. Volčenkov - 12. Del Zotto, 17. Hägelin, 28. R. Nash. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17.625.

NY Islanders - Ottawa 3:5 (1:1, 2:0, 0:4)
Branky: 18. Aucoin, 21. Bailey, 32. Višňovský - 7. Kassian, 42. Silfverberg, 43. Z. Smith, 59. Gončar, 60. Latendresse. Střely na branku: 29:23. Diváci: 10.668.

Carolina - Florida 1:4 (0:0, 0:0, 1:4)
Branky: 58. J. Staal - 48. Fleischmann, 53. Goc (Kuba), 54. Matthias (Kuba), 60. Smithson. Střely na branku: 34:44. Diváci: 16.349.

Columbus - Nashville 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)
Branky: 25. Tjutin, 30. Letestu (Prospal), 50. Nikitin (Prospal), 53. Brassard (Prospal) - 35. G. Bourque, 58. Mueller, 59. Fisher. Střely na branku: 31:35. Diváci: 13.364.

Montreal - Buffalo 2:3 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)
Branky: 48. Pacioretty, 57. C. Armstrong - 8. a 63. Ott, 19. Ennis. Střely na branku: 34:21. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Washington 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 32. Martin, 52. Niskanen - 29. Ovečkin. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.653.

Winnipeg - Boston 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky: 52. a 60. Wheeler, 53. E. Kane - 21. Marchand. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 96,43 procenta. Střely na branku: 25:28. Diváci: 15.004.

Vancouver - St. Louis 3:2 (0:0, 3:0, 0:2)
Branky: 23. Hansen, 25. D. Sedin, 32. Weise - 46. Schwartz, 54. Berglund. Střely na branku: 19:34. Diváci: 18.910.

Los Angeles - Phoenix 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 15. Penner, 27. Doughty, 54. Stoll - 52. a 60. Doan. Střely na branku: 29:42. Diváci: 18.118.

Severozápadní divize
1. Minnesota 28 16 2 10 73:69 34
2. Vancouver 29 14 6 9 81:82 34
3. Edmonton 28 11 6 11 69:81 28
4. Calgary 27 11 4 12 78:91 26
5. Colorado 28 10 4 14 71:89 24