Cologna vyhrál skiatlon spurtem ve finiši, čeští běžci se neprosadili

12:14
KRASNAJA POLJANA (Od naší zpravodajky) - Olympijským vítězem ve skiatlonu, tedy běhu na dvakrát patnáct kilometrů, se stal Dario Cologna ze Švýcarska. V závěrečném spurtu porazil Marcuse Hellnera ze Švédska a Martina Johnsruda Sundbyho z Norska. Čeští reprezentanti doběhli se značnou ztrátou.

Dario Cologna slaví vítězství v olympijském skiatlonu foto: ČTK/AP

Nejlepší z českých běžců Martin Jakš doběhl do cíle na 28. místě s víc než dvouapůlminutovou ztrátou. Petr Novák obsadil obsadil 36. příčku s víc než tříminutovou ztrátou a Jiří Magál byl 44. se ztrátou přes čtyři a půl minuty.

Už v průběhu klasické části se v čele začala tvořit zhruba dvacetičlenná skupinka, ve které nechyběli největší favorité.

V polovině třicetikilometrového závodu, když nejlepší přezouvali lyže, měli Češi už výraznou ztrátu.

A postupně odpadávali i závodníci z vedoucí skupinky. Závěrečný finiš o medaile se netýkal ani norského výborného spurtéra Northuga, jenž se před cílem dostal do kontaktu s domácí nadějí Legkovem - oba kvůli tomu ztratili.

Do cílové rovinky tak jako první přijelo kvarteto Cologna, Hellner, Sundby a Vylegžhanin. Domácí fanoušci hnali dopředu posledně jmenovaného, který mohl zajistit Rusku vůbec první medaili na olympiádě.

Ale Vylegžhanin nakonec obsadil až čtvrtou příčku. Pomyslnou pásku proťal jako první Cologna, jenž nastoupil zhruba dvě stovky metrů před cílem a vedení už nepustil.

Sedmadvacetiletý Švýcar získal druhou zlatou olympijskou medaili v životě. Před čtyřmi lety ve Vancouveru ovládl závod na 15 kilometrů klasicky.

Běh na lyžích: Muži - skiatlon 2x15 km

1. Cologna (Švýc.) 1:08:15,4 hod., 2. Hellner (Švéd.) -0,4, 3. Sundby (Nor.) -1,4, 4. Vylegžanin -1,5, 5. Černousov (oba Rus.) -13,6, 6. Gaillard (Fr.) -14,4, 7. Richardsson (Švéd.) -16,3, 8. Dürr (Rak.) -16,6, 9. Manificat (Fr.) -18,2, 10. Nelson (Švéd.) -22,3, ...28. Jakš -2:36,7, 36. Novák -3:13,1, 44. Magál -4:34,1.