Co vám uniklo z OH: skvělá jízda Soukupa i smutek Sudové

22:19
PRAHA - Nesledovali jste zprávy ze zimní olympiády? Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího, co se v sobotu v Soči stalo. A vězte, že byla k vidění mimořádná podívaná.

Zaber! Biatlonista Jaroslav Soukup na trati. foto: ČTK/AP

Češi v akci. Na start se jako první postavily účastnice ženského skiatlonu. V roli největší naděje bojovala na patnáctikilometrové trati Eva Vrabcová-Nývltová, nakonec ale skončila jedenáctá. Po následném představení Jaroslava Soukupa však bylo mnohem veseleji. Skromný biatlonista získal pro svoji vlast první medaili! Dařilo se mu ve sprintu, kde dojel třetí. Zato akrobatická lyžařka Nikola Sudová smutní. V závodě boulařek sice vyhrála první finálovou jízdu, ale v konečném umístění se musela spokojit s nelichotivou devátou příčkou.

Hrdina dne. Hrál ragby a pochází z ostrova Tonga v jižním Pacifiku. Jenže do Soči přicestoval jako sáňkař. Navíc se jménem, které vyvolalo řadu debat. Bruno Banani je totiž také německá značka spodního prádla. Marketingový tah ale olympionikovi vyšel a v sobotu poprvé bojoval v ledovém korytě. Ale senzace se nekonala - po polovině závodu mu patří místo až ve čtvrté desítce.

Poražený dne. Toužila po medaili, ale musí se smířit s devátým místem. Nikola Sudová startovala už na čtvrté olympiádě, své nejlepší umístění (šesté místo z Turína) ovšem nepokořila. Do finálových jízd přitom vstoupila dobře, ale nervozita a bezchybný výkon soupeřek jí odsunuly mimo stupně vítězů.

Výrok dne. "Dovolte mi, abych byl pro českou výpravu čímsi jako maskotem," řekl prezident Miloš Zeman před Českým domem, který v sobotu slavnostně otevřel. A pokračoval: "Každé sportovní družstvo s sebou nosí maskota, který je poněkud nemotorný, kolébá se a někdy dokonce i vrávorá. Přináší však možná svému mužstvu štěstí, nebo si to aspoň jeho členové myslí."

FOTO DNE

Jaroslav Soukup se stal prvním Čechem v historii, který vybojoval v biatlonovém závodě na ZOH medaili.

Program na neděli

• Běh na lyžích: 11:00 skiatlon 2x15 km muži (Jakš, Magál, Novák).
  • Biatlon: 15:30 sprint 7,5 km ženy (Landová, Puskarčíková, Soukalová, Vítková).
  • Rychlobruslení: 12:30 3000 m ženy (Sáblíková).
  • Saně: 15:30 muži - 3. jízdy (Hyman), 17:40 muži - 4. jízdy (Hyman).
  • Sjezdové lyžování: 8:00 sjezd muži (Bank, Vráblík).
  • Skoky na lyžích: 18:30 střední můstek muži - 1. kolo, 19:30 střední můstek muži - 2. kolo.
  • Snowboarding: 7:30 slopestyle ženy - semifinále (Pančochová), 10:45 slopestyle ženy - finále.