Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co se smí ozývat z tribun aneb jak mají rozhodčí řešit vulgarismy

Sport

  18:59
PRAHA - V minulém ligovém kole si český fotbal vyzkoušel, jak může fungovat snaha o potírání projevů hrubého nesportovního chování fanoušků na stadionech. A v následujících týdnech chce být ještě důslednější. Kdy tedy rozhodčí můžou přerušit nebo dokonce ukončit utkání?

Sparťanský kotel foto: MAFRA - Michal Sváček

Rozhodčí můžou podle řádů přerušit a následně ukončit zápas při násilnostech nebo užívání pyrotechniky. To samé ovšem platí při vulgárních urážkách nebo útocích na "osobní integritu", což v posledních dnech přineslo zmatky.

Co u rozhodčích projde a co už je za hranou?

Manuál zakázaných slov samozřejmě neexistuje. Záleží na citu rozhodčích a delegátů. Obecně platí, že předpisům odporuje hromadné sprosté skandování proti konkrétnímu jedinci nebo skupině.

To například znamená, že pokřik "NĚKDO ven!" je v pořádku, protože jde jen o vyjádření názoru. Zatímco hromadné skandování "NĚKDO je SPROSTÉ SLOVO" už znamená "útok na osobní integritu" a rozhodčí by proti nim měli zasáhnout.

Příznivci Slavie na Letné.

Poprvé tento výklad už existujících řádů platil v minulém kole, které však bylo jen jakýmsi "testem". Třeba při derby Sparta - Slavia (3:0) se hrálo dál, i když ze slávistického kotle znělo směrem k předsedovi fotbalové asociace FAČR "Pelta je č...k!"

"Delegáti všech utkání byli instruováni k určitému nadhledu tak, aby nebyla narušena regulérnost zápasů a především pak derby pražských ´S´, které bývá obvykle velmi vypjaté," řekl tiskový mluvčí FAČR Ondřej Lípa.

FAČR nyní vyhodnotila situaci a rozhodla, že v dalších kolech budou rozhodčí důslednější. Bez výjimek. Pokud by se opakovala situace z derby nebo třeba z utkání Plzeň - Jihlava, rozhodčí by měli zasáhnout.

Chování fanoušků nemá kontrolovat přímo hlavní rozhodčí, jenž se má soustředit na utkání, ale čtvrtý sudí a technický delegát. Ti v případě porušení řádů nejdříve nařídí pořadateli, aby hlasatel vyzval k ukončení nepřístojností. Druhým krokem je přerušení zápasu a při třetím provinění hlavní rozhodčí utkání ukončí.

"Situaci pak řeší řídící orgán soutěže a posléze disciplinární komise," stojí v prohlášení FAČR. Může nařídit i kontumaci, a to dokonce pro oba týmy.

Mimochodem, nejde jen o skandování, ale podobné projevy jsou zakázané i na transparentech.

Boj proti nesportovnímu chování fanoušků začal po utkání 21. kola Ostrava - Sparta, během kterého musela zasáhnout policie. Výtržností se tehdy dopustili hlavně polští chuligáni.

Představitelé českého fotbalu pak řešili situaci i se zástupci vlády a zavázali se, že využijí veškerých možností ke kultivaci prostředí na stadionech. S tím nakonec souhlasily i kluby na Ligovém shromáždění.

"Kluby se zavazují jednat ve vzájemné shodě o rozvoji bezpečnostních opatření a infrastruktury pro zvýšení bezpečnosti na fotbalových stadionech, dbát na rozvoj kultury fotbalových fanoušků a bojovat proti jakýmkoliv projevům násilí a agresivity při fotbalových utkáních," stojí v prohlášení Ligového shromáždění.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...