Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čínu pobouřila obvinění z dopingu šestnáctileté Jie Š'-wen

Sport

  11:06aktualizováno  11:58
LONDÝN - Čínu pobouřila nepodložená obvinění z dopingu, kterým musela na olympiádě v Londýně čelit plavkyně Jie Š'-wen. Šestnáctiletá reprezentantka totiž získala na hrách dvě zlaté medaile, překonala světový rekord a v závěru nedělního finále polohového závodu na 400 metrů dokonce plavala rychleji než americké hvězdy Ryan Lochte a Michael Phelps.

Číňanka Jie Š-Wen zaplavala závěrečnou část bazénu rychleji než nejlepší muži foto: ČTK

Nad jejím výkonem se proto pozastavila řada kritiků v čele s německým dopingovým expertem Wernerem Frankem a šéfem Americké plavecké trenérské asociace Johnem Leonardem.

Více o Jie Š'-wen

  • s plaváním začala jako šestiletá na radu učitelky ze školky, která si všimla jejích dlouhých končetin
  • na velkých akcích startuje od 14 let, po dvou triumfech na Asijských hrách 2010 nečekaně vyhrála krátkou polohovku na loňském MS v Šanghaji
  • v rozplavbách dlouhé polohovky na OH v Londýně si zlepšila osobní rekord o více než dvě sekundy, ve finále ubrala další tři a časem 4:28,43 vytvořila nový světový rekord
  • její rapidní zlepšení i drtivý finiš na kraulařském úseku vyvolaly řadu spekulací o dopingu
  • často trénuje v Brisbane, spolupracuje i s australskými trenéry
  • jako svoje koníčky uvádí sledování televize a četbu detektivních románů

"Západ pořád soudí Čínu podle staré mentality a snižuje pokrok, který Čína udělala," napsal státní deník Global Times. Podporu Jie Š'-wen vyjádřila také televizní stanice CCTV a otec mladé plavkyně Jie Čching-sung prohlásil, že "Západ byl vždy arogantní".

Nařčení z dopingu čínské reprezentantky odmítl také Mezinárodní olympijský výbor i prezident mezinárodní plavecké federace FINA Julio Maglione. "Je to velká chyba. Lidé, kteří to říkají, jsou blázni. Plavání je absolutně čisté," prohlásil Maglione s tím, že plavci procházejí velmi přísnými dopingovými kontrolami.

Pro Čínu jsou zlaté olympijské medaile prestižní záležitostí a jejich majitelé jsou odměňováni o poznání štědřeji než držitelé stříbra či bronzu.

Druhé a třetí místo je navíc často považováno za neúspěch, jak v Londýně ukázal například vzpěrač Wu Ťing-piao. "Zklamal jsem svou zemi, zklamal jsem čínský vzpěračský tým a zklamal jsem všechny, kterým na mě záleží. Omlouvám se," prohlásil v slzách poté, co v kategorii do 56 kg nestačil jen na Severokorejce Om Jon-čola a získal stříbrnou medaili.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...