Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínu pobouřila obvinění z dopingu šestnáctileté Jie Š'-wen

Sport

  11:06aktualizováno  11:58
LONDÝN - Čínu pobouřila nepodložená obvinění z dopingu, kterým musela na olympiádě v Londýně čelit plavkyně Jie Š'-wen. Šestnáctiletá reprezentantka totiž získala na hrách dvě zlaté medaile, překonala světový rekord a v závěru nedělního finále polohového závodu na 400 metrů dokonce plavala rychleji než americké hvězdy Ryan Lochte a Michael Phelps.

Číňanka Jie Š-Wen zaplavala závěrečnou část bazénu rychleji než nejlepší muži foto: ČTK

Nad jejím výkonem se proto pozastavila řada kritiků v čele s německým dopingovým expertem Wernerem Frankem a šéfem Americké plavecké trenérské asociace Johnem Leonardem.

Více o Jie Š'-wen

  • s plaváním začala jako šestiletá na radu učitelky ze školky, která si všimla jejích dlouhých končetin
  • na velkých akcích startuje od 14 let, po dvou triumfech na Asijských hrách 2010 nečekaně vyhrála krátkou polohovku na loňském MS v Šanghaji
  • v rozplavbách dlouhé polohovky na OH v Londýně si zlepšila osobní rekord o více než dvě sekundy, ve finále ubrala další tři a časem 4:28,43 vytvořila nový světový rekord
  • její rapidní zlepšení i drtivý finiš na kraulařském úseku vyvolaly řadu spekulací o dopingu
  • často trénuje v Brisbane, spolupracuje i s australskými trenéry
  • jako svoje koníčky uvádí sledování televize a četbu detektivních románů

"Západ pořád soudí Čínu podle staré mentality a snižuje pokrok, který Čína udělala," napsal státní deník Global Times. Podporu Jie Š'-wen vyjádřila také televizní stanice CCTV a otec mladé plavkyně Jie Čching-sung prohlásil, že "Západ byl vždy arogantní".

Nařčení z dopingu čínské reprezentantky odmítl také Mezinárodní olympijský výbor i prezident mezinárodní plavecké federace FINA Julio Maglione. "Je to velká chyba. Lidé, kteří to říkají, jsou blázni. Plavání je absolutně čisté," prohlásil Maglione s tím, že plavci procházejí velmi přísnými dopingovými kontrolami.

Pro Čínu jsou zlaté olympijské medaile prestižní záležitostí a jejich majitelé jsou odměňováni o poznání štědřeji než držitelé stříbra či bronzu.

Druhé a třetí místo je navíc často považováno za neúspěch, jak v Londýně ukázal například vzpěrač Wu Ťing-piao. "Zklamal jsem svou zemi, zklamal jsem čínský vzpěračský tým a zklamal jsem všechny, kterým na mě záleží. Omlouvám se," prohlásil v slzách poté, co v kategorii do 56 kg nestačil jen na Severokorejce Om Jon-čola a získal stříbrnou medaili.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!