Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stolní tenis už Číně nestačí. Chce respekt jako fotbalová velmoc

Sport

  12:33
PEKING/PRAHA - Čína se chce stát fotbalovou velmocí. Hodlá postavit desítky tisíc nových hřišť, vybudovat schopný reprezentační tým a časem usilovat i o pořádání mistrovství světa. Vyplývá to z ambiciózního plánu, který zveřejnila čínská vláda.

Čínská fotbalová reprezentace zatím svými výsledky nenaplňuje obrovská očekávání. foto: Reuters

Do roku 2025 by mělo fotbalový trénink nabízet 50.000 čínských škol namísto stávajících pěti tisíc. Vzniknou dvě velká tréninková střediska. „Musíme rozvinout a oživit fotbal, aby bylo jasné, že jsme silný sportovní národ,“ píše se v nedávném prohlášení speciální komise, vytvořené již dříve za účelem zlepšení renomé čínského fotbalu.

Na fotbal se zaměřil i čínský vůdce Si Ťin-pching, jenž dokonce nařídil vytvoření pracovní skupiny pro reformu čínského fotbalu. Si Ťin-pching je „kapitán“, který se pokouší přivést čínský fotbal k vítězství, napsal nedávno státní list Global Times.

Nástroj k ‚osvětě‘ lidu

Pokud by se v Číně podařilo uspořádat světový šampionát, byl by to pro Si Ťin-pchinga významný politický úspěch, soudí britský deník The Telegraph. Někteří pozorovatelé však podle listu upozorňují, že veřejně deklarovaná vášeň pro fotbal je pro čínského vůdce jen marketingovým tahem. Si Ťin-pching, který stojí v čele komunistické strany od roku 2012, se tak prý chce ukázat jako muž z lidu.

Sportovní novinář Ma Te-sing ale soudí, že zatímco dřívější čínští vůdci dávali přednost stolnímu tenisu, zdá se být Si Ťin-pching fotbalem upřímně nadšený. Peking rovněž vnímá fotbal jako užitečnou formu řízení společnosti - vláda údajně doufá, že by si čínský lid mohl díky fotbalu osvojit pojmy jako jednota, transparentnost nebo rovnost.

Čínské fotbalové ambice se projevily i v daleké Brazílii. Čína totiž nedávno utratila přes 25 milionů liber (asi 953 milionů korun) za brazilské hráče, napsal tamní deník Folha de Sao Paulo. „Nestačí jí být největší světovou ekonomikou a globální velmocí. Čína chce být fotbalovým gigantem,“ dodal list.

Do tamní profesionální Superligy však nemíří jen hráči z Jižní Ameriky. Kuang-čou Evergrande vede trenér italských mistrů světa z roku 2006 Marcelo Lippi a tým po něm převezme bývalý kapitán Azzurri Fabio Cannavaro. U celku Šanghaj East Asia zase působí někdejší kouč anglické reprezentace Švéd Sven-Göran Eriksson.

Česká stopa

Z hráčských hvězd v soutěži nastupovali mimo jiné Didier Drogba s Nicolasem Anelkou a v čínském fotbalu je také česká stopa. Současný trenér ligového lídra Plzně Miroslav Koubek působil v Tchien-ťinu, záložník Marek Jarolím hrál za Chang-čou Greentown a útočník Jan Rezek za Čchang-čchun Ja-tchaj.

Superligu sice provázejí i obvinění z korupce a ovlivňování výsledků, přesto je nesmírně populární. Návštěvy na zápasech přesahují i hranici 40 tisíc diváků, ligový průměr je kolem 20 tisíc. „Myslím, že v Číně je o fotbal veliký zájem. Lidé jsou jen v rozpacích (z momentální výkonnosti národního týmu),“ řekl Cameron Wilson, zakládající redaktor blogu Wild East Football o čínském fotbale.

Vláda podle Wilsona lidem opakuje, že země je na vzestupu a stává se jednou z hlavních světových mocností. „Výsledky Číny v mnoha oblastech jsou ohromující - ale fotbal zatím těžce selhával. A jestli po něčem Číňané opravdu touží, pak je to respekt a uznání okolí,“ řekl Wilson.

I když není jisté, zda se vládní fotbalový projekt nakonec ujme i na místní úrovni, kráčí země podle Wilsona „správným směrem“ a jednou by mohly být její výsledky úctyhodné.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...