Cibulková na titul nedosáhla, ženské finále v Melbourne patřilo Li Na

Australian Open

11:18
MELBOURNE/PRAHA - Dvakrát se v minulosti po finále Australian Open usmívala - ale byl to nucený úsměv, Li Na v Melbourne oba předešlé souboje o titul prohrála. Až rok 2014 ji u protinožců vykouzlil ve tváři vskutku upřímný široký úsměv. 31letá čínská tenistka ovládla první grandslam sezony, ve finále porazila Slovenku Dominiku Cibulkovou 7:6 (3), 6:0.

Li Na s trofejí. foto: ČTK/AP

Stačil přitom jediný míček, možná dva centimetry - a vítěznou trofej by nad hlavu o lednové sobotě nezvedla. Vždyť v zápase třetího kola čelila světová čtyřka mečbolu z rakety Lucie Šafářové... Jestřábí oko ji ale v rozhodujícím momentu "podrželo". Číňanka situaci dokonale ustála nejenom proti levoruké Češce.

Suverénně dokráčela do souboje o titul a ve finále dala zapomenout na své prohry z let 2011 a 2013. Navíc se v 31 letech a 11 měsících se stala nejstarší vítězkou ženské dvouhry na Australian Open. K vítězství na Roland Garros 2011 přidala do sbírky druhý grandslamový titul. V pondělí se navíc ve světovém žebříčku posune na třetí pozici.

Dramatický moment 3. kola totiž Li Na jen posílil. Ve zbytku turnaje na rychlých kurtech v Melbourne nepotkala žádnou hráčku z TOP 10  a proti soupeřkám byla zcela suverénní.

Ve finále nepřipustila slovenskou senzaci, Cibulkovou v její finálové premiéře na grandslamu zlomila po tie-breaku prvního setu.

24letá Slovenka, která v Melbourne zničila Rusku Šarapovovou i Polku Radwaňskou, se zejména v úvodu utkání ne a ne zbavit nervozity. Hned v první hře udělala dvě dvojchyby a Číňanku poslala do rychlého vedení 3:1. Li Na dostávala skvělými returny soupeřku pod tlak, na chvíli však také zakolísala a Cibulková srovnala na 3:3.

Čínská tenistka Li Na se na Australian Open stala nejstarší vítězkou ženské dvouhry.

Dlouho se obě hráčky tahaly, v závěru prvního setu nevyužila Li Na setbol za stavu 6:5, ale po 70 minutách úvodní dějství přece jen ovládla, když agresivní hrou suverénně získala tie-break.

Zarputilá Cibulková se nechtěla vzdát šance na historicky první slovenský grandslamový titul, ve druhém setu dřela, ale převaha čínské soupeřky byla v rozhodujících momentech zřetelná. Li Na převýšila soupeřku na podání a díky výborným returnům dostávala rodačku z Bratislavy do nepříjemných situací.

A když při druhém mečbolu poslala slovenská tenistka forhendový úder do autu, Číňanka jen s úsměvem zvedla ruce. Při třetí účasti ve finále se konečně dočkala výhry, když ve druhém setu nadělila soupeřce "kanára".

CIbulková, pro kterou je finále Australian Open životním výsledkem, se při slavnostním ceremoniálu sice usmívala, ale po tvářích ji tekly slzy.

"Pro mě to byly fantastické dva týdny mého života a myslím, že budu brečet," rozmluvila se. Ve své řeči děkovala členům svého týmu, příteli i rodičům, kteří ji sledovali na dálku ze Slovenska, ale také Chris Evertové, která aktérkám finále předávala trofeje. "Díky za skvělou přípravu, kterou jsem měla u tebe v akademii," řekla slovenská tenistka.

Pak přidala stejnou větu, jako její čínská přemožitelka: "Je jasné, že Australian open je mým nejoblíbenějším turnajem." Akorát úsměv ve tváři Li Na byl mnohem zářivější.

Kubot a Lidstedt vyhráli finále mužské čtyřhry

Polsko-švédská dvojice porazila ve finále čtyřhry na Australian Open Erica Butorace z USA a Ravena Klaasena z Jihoafrické republiky dvakrát 6:3. Oba tenisté tak získali první grandslamový titul v kariéře.

Šestatřicetiletý Lindstedt se velkého vítězství dočkal na čtvrtý pokus. S Rumunem Horiem Tecauem v letech 2010 až 2012 třikrát za sebou prohrál ve finále Wimbledonu. O pět let mladší Kubot, který žije v Praze, získal grandslamový titul hned při první příležitosti.

Butorac s Klaasenem naopak nedotáhli k vítěznému konci úspěšné tažení, během kterého vyřadili světové jedničky a obhájce titulu americká dvojčata Mika a Boba Bryanovy a také domácí dvojici Lleytona Hewitta s Patrickem Rafterem, který se v 41 letech vrátil k tenisu po třináctileté pauze.

Výsledky Australian Open

Ženy: Dvouhra - finále: Li Na (4-Čína) - Cibulková (20-SR) 7:6 (7:3), 6:0.

Muži: Čtyřhra - finále: Kubot, Lindstedt (14-Pol./Švéd.) - Butorac, Klaasen (USA/JAR) 6:3, 6:3.

Junioři: Dvouhra - finále: Zverev (1-Něm.) - Kozlov (2-USA) 6:3, 6:0.

Juniorky: Dvouhra - finále: Kuličkovová (4-Rus.) - Fettová (Chorv.) 6:2, 6:1.