Královská etapa na Tour byla plná krve. Po ošklivých pádech skončili Porte a Thomas

15:15aktualizováno  17:30
CHÁMBERY - Organizátory byla devátá etapa letošní Tour označena za královskou celého ročníku. Mnohem víc než královská ale byla plná pádů. Po nebezpečných kolizích museli ze závodu odstoupit průběžně druhý Geraint Thomas i pátý Richie Porte. Z vítězství se raduje Rigoberto Uran, žlutý trikot dál drží Chris Froome.

Richie Porte je po ošklivém pádu ve sjezdu v péči lékařů. foto: Reuters

Kdybych začal spurtovat dřív, mohl jsem být i třetí, mrzelo Kreuzigera

„Bude to jeden z nejtěžších dnů na celé Tour. Den pro přeživší,“ psal před startem na svůj Twtiter Taylor Phinney.

A nemýlil se.

Devátou etapu totiž nedojeli hned dva velcí favorité celé Tour – Richie Porte s Geraintem Thomasem. Pro velšského cyklistu byl fatální pád 100 kilometrů před cílem.

Brit Geraint Thomas, lídr Tour de France 2017.
Richie Porte je po ošklivém pádu ve sjezdu v péči lékařů.

Už na Giru spadl v deváté etapě a poté musel z celého závodu odstoupit.

I na letošní Tour pro něj byla devátá etapa osudná. Při sjezdu z prvního mimořádně hodnoceného stoupání na Col de Biche nepříjemně upadl a zlomil si pravou klíční kost.

Podobně jako Nairo Quintana, který hned v úvodní časovce přišel o Alejandra Valverdeho, tak i Chris Froome ztratil svého největšího pomocníka v horách.

To ale nebylo vše.

O sjezdu z Mont du Chat se už před startem hovořilo jako o jednom z nejnebezpečnějších v celé Francii.

A doplatil na něj Richie Porte. Ten v jedné z levotočivých zatáček vyjel mimo silnici a z kola srazil i Dana Martina. Sám pak dlouhé minuty ležel na silnici, lékaři mu dali nákrčník a převezli ho do nemocnice na další vyšetření.

V šíleném sjezdu pak ze skupiny Chrise Frooma kde už chyběli odpadnuvší Nairo Quintana, Alberto Contador i Simon Yates, zaútočil Romain Bardet. Dojel i posledního muže z celodenního úniku Warrenta Barguila a pokračoval sám.

Čekala ho ale ještě desetikilometrová rovina do cílového Chambery.

Tour de France - 9. etapa:

Nantua - Chambéry, 181,5 km:

1. Urán (Kol./Cannondale) 5:07:22, 2. Barguil (Fr./Sunweb), 3. Froome (Brit./Sky), 4. Bardet (Fr./AG2R), 5. Aru (It./Astana), 6. Fuglsang (Dán./Astana) všichni stejný čas, 7. Bennett (N. Zél./LottoNL), 8. Landa (Šp./Sky), 9. D. Martin (It./Quick-Step), 10. Quintana (Kol./Movistar) všichni -1:15, ...34. Kreuziger (ČR/Orica) -18:21, 58. Štybar (ČR/Quick-Step), 69. Cink (ČR/Bahrajn Merida) oba -27:10.

Průběžné pořadí:

1. Froome 38:26:28, 2. Aru -18, 3. Bardet -51, 4. Urán -55, 5. Fuglsang -1:37, 6. D. Martin -1:44, 7. S. Yates (Brit./Orica) -2:02, 8. Quintana -2:13, 9. Landa -3:06, 10. Bennett -3:53, ...25. Kreuziger -21:06.

A ta byla na Bardeta příliš dlouhá.

Stíhala ho totiž dvojce Astany – Fabio Aru s Jakobem Fuglsangem, Chris Froome, Rigoberto Uran a zmíněný Barguil.

Dva kilometry před cílem byli všichni pohromadě. Když do cíle zbývalo 500 metrů, zaútočil Fuglsang, za něj se pověsil Uran a sám 300 metrů před cílem začal spurtovat.

Po pravé straně se dopředu tlačil hrdina dne Barguil a dostával své kolo před to Kolumbijcovo. Po průjezdu cílem dokonce zvedl vítězně ruku, ale dlouho se neradoval.

Cílová fotografie totiž rozhodla ve prospěch Kolumbijce. Ten tak vítězí ve své první etapě na Tour de France.

O minutu a 15 vteřin později dorazila do cíle druhá skupina, ve které byli i Dan Martin, Nairo Quintana a Simon Yates. Dvojnásobný vítěz Tour Alberto Contador v deváté etapě trpěl, do Chambery dorazil se ztrátou víc než čtyř minut.

Žlutý trikot tak dál s osmnáctivteřinovým náskokem před Fabiem Aruem drží Chris Froome, třetí Romain Bardet ztrácí 51 vteřin a čtvrtý Rigoberto Uran je ještě o další čtyři vteřiny zpět.