Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Christian kdo? Coleman chce však ve svém prvním velkém finále porazit Bolta

Sport

  7:15
LONDÝN - Na tiskové konferenci v Londýně mluví Christian Coleman tiše, občas až velmi tiše. Dosud nikdy nehovořil s reportéry mimo území USA. Nebyl důvod. Nikdy předtím ani necestoval do Evropy. Nikdy neběžel velké finále. „Lidé o mně sotva slyšeli,“ říká.

Christian Coleman na MS v Londýně. foto: Reuters

Atletické MS v Londýně: z Čechů se blýskl dálkař Juška, všechny tyčkařky končí

Zatím jej titulují „Christian Kdo?“ nebo „Mr. Nobody“. Rakouský list Der Standard o něm napsal, že je antitezí Bolta. Nejen silou hlasu a skromností, ale i počtem medailí či milionů na kontě – a postavou. Měří 175 cm, váží 71kg. Jamajský goliáš naopak 195cm a 95 kg.

Pokud dnes naruší Boltův večírek na rozloučenou, každý jej rázem znát bude. Může se to stát. Právě 21letý Coleman je původcem dosud nejrychlejší stovky roku 2017. V červnu dosáhl v Eugene času 9,82 s, navrch přidal v sezoně dalších pět výkonů pod 10 vteřin.

Běhá od sedmi let. Na střední škole se sice upsal americkému fotbalu, ale kouč na University of Tennessee ho přesvědčil, ať se vrátí k atletice. Na stejné univerzitě, kde kdysi studoval Justin Gatlin.

Smlouva s Nike

Loni si Coleman coby „amatér“ vyběhal nominaci na hry v Riu, pro roli náhradníka pro štafetu. Startoval v rozběhu, ve finále už ne. „Připadal jsem si tam jako jelen oslněný reflektory,“ vzpomíná.

Jeho tělo postupně zesílilo a velká soutěživost univerzitních klání, na nichž bojoval za svůj tým takřka každý týden, mu šla k duhu. Ale s tím je konec. V červnu mu agenti firmy Nike nabídli sedmimístnou dolarovou smlouvu. Přijal, čímž se navždy vyřadil ze spolku univerzitních atletů.

Když se rozhovoří o londýnské stovce, mísí se v jeho tichých slovech obrovská pokora k velikánovi branže s klubající se odvahou pokusit se o zdánlivě nemožné. „Už jen to, že mě s Boltem vůbec spojují, je úžasné. Když postoupím do finále a budu v dráze vedle něj, bude to nezapomenutelné,“ říká. Vzápětí nicméně přidá: „Bylo by bláznivé porazit ho. Ale pokusím se. Tolikero dveří by mi to otevřelo.“

Americký sprinter Christian Coleman (vlevo).

Přestože vlastní nejrychlejší čas roku, letošním mistrem USA se nestal. Ve finále v Sacramentu podlehl nezmarovi sprintů, 35letému Justinu Gatlinovi. Muži, jenž se v posledních letech přiblížil Boltovu trůnu nejvíce, ale za poslední rok se stal ještě náchylnějším ke zraněním než vládnoucí Jamajčan. „Mám za sebou nejsložitějších dvanáct měsíců kariéry. Řešil jsem zranění kotníku, lýtka, kvadricepsu a třísel,“ vypočítává Gatlin.

Teprve 23. června se znovu dostal pod deset vteřin. „Přesto je tu opět starý dobrý Justin,“ ujišťuje. „Chci zase běžet rameno na rameno vedle Usaina, až do cíle.“

V Aténách 2004 ho oslavovali coby olympijského vítěze, později vypískávali jakožto dopingového hříšníka. Otec sedmiletého Jaceho přesto Bolta na oválech asi přežije, závodit chce až do Tokia 2020.

Co Blakeova třísla?

Takřka nepřetržitě omezovaly zdravotní neduhy v minulých sezonách i dalšího bývalého šampiona Yohana Blakea. Naposledy si stěžoval na bolest třísel po červencovém mítinku v Rabatu. „Nešlo o zranění, jen o nepříjemný pocit,“ říká.

Když si Jamajčan při včerejším tréninku v Londýně zkoušel i ostré starty, reportéři usoudili: Yohan je připraven běžet. Jenže vydrží jeho třísla tři kola závodu?

Coleman, Gatlin, Blake. Ti mají být největšími vyzývateli legendy. Kanaďana De Grasse, stříbrného z Ria, naopak vyřadilo zranění. Jihoafričan Simbine letos běžel osmkrát pod deset, nejrychlejší výkony však předvedl zkraje sezony ve své vlasti – a pak už ne. Jsou zde Brit Ujah či Meite z Pobřeží Slonoviny, ale to je až druhá řada vyzývatelů. Dokáže někdo z nich opravdu zasáhnout a srazit „Blesk“?

Pekelně rychlý americký chlapec Christian Coleman.
Americký sprinter Christian Coleman (vlevo).

Usain Bolt letos zaznamenal čas 9,95. Loni před hrami v Riu měl zaběhnuto 9,88 a vyhrál za 9,81. Vždy si na vrcholné akci své předchozí sezonní maximum vylepšil. Otázkou je, zda ho vylepší dostatečně. V minulosti si přál stát se legendou. Loni v Riu vykládal: „Chci být nesmrtelný.“ Nyní v Londýně tvrdí, že usiluje o dva přívlastky: „Neporazitelný a nezastavitelný.“

Statistici spočetli, že během kariéry absolvoval po svých závodech už 147 vítězných koleček.

Bude mu dopřáno ještě jedno?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!