Chomutovský nováček extraligy slaví. Porazil mistra

22:01aktualizováno  22:56
PARDUBICE - Hokejisté mistrovských Pardubic prohráli při domácí premiéře s nováčkem Chomutovem 3:4 po samostatných nájezdech. Piráti tak dosáhli na první výhru, Východočeši si připsali na konto alespoň první bod v sezoně. Pardubičtí sice v závěrečné třetině vyrovnali z 1:3 na 3:3, ale v rozstřelu rozhodl svou druhou brankou v utkání Marek Sikora.

Pardubice - Piráti Chomutov. Chomutovský hráč Štěpán Hřebejk (vpravo) bojuje před brankou domácích foto: ČTK

"Připravovali jsme se na způsob hry soupeře, ničím nás nepřekvapil, ale bohužel se ukázalo, že zlepšený výkon ve třetí třetině na vítězství nestačí. První dvě třetiny nám chyběl pohyb, včasná přihrávka a důraz do branky. Abychom sbírali body, tak musíme zlepšit náš výkon," uznal trenér pardubický kouč Ladislav Lubina.

Úvodní zápas šampiona doma měl slavnostní nádech. Legenda klubu Bohuslav Šťastný odhalil už šestou mistrovskou plachtu pod stropem ČEZ Arény a slavnostní buly vhodil olympijský vítěz z Londýna ze závodu horských kol Jaroslav Kulhavý. Pardubickým hráčům se vstup do utkání podařil, ve čtvrté minutě přečíslili soupeře v jeho obranném pásmu a po Somíkově přihrávce otevřel skóre Bartek.

Vzápětí mohl zvýšit Buchtele. Blízko vyrovnání byl Polák, ale v dobré pozici neuspěl stejně jako na druhé straně Somík. Chomutovu se podařilo vyrovnat v osmé minutě, kdy překvapil Hruška Růžičku střelou pod lapačku. Domácí měli převahu, ale další možnost hostů měl ve 14. minutě Lušňák. Po náporu Východočechů se skóre neměnilo po možnostech Bartka, Brendla či Šagáta.

Pardubičtí vyrovnali až v poslední třetině

Na přelomu první a druhé třetiny hosté odolali při Procházkově vyloučení a ve 27. minutě mohli otočit stav. Po přečíslení dvou na jednoho neuspěl po Hromasově přihrávce proti Růžičkovi Kraft. Piráti následně nevyužili první přesilovku a ve 34. minutě měli štěstí, když se Bartkova střela odrazila od horní a následně pravé tyče zpět do hřiště. Sudí situaci prověřili u videa.

Další minuty patřily Chomutovu. V 35. minutě se dostal do úniku Sikora a střelou k pravé tyči si připsal premiérovou trefu v extralize. Po Hromasově přihrávce mohl zvýšit před prázdnou brankou Hruška, ale zabránil mu v tom Vašíčkův faul. V přesilovce se ale Piráti dočkali zvýšení na 3:1 díky Mrázkově ráně od modré čáry.

Na začátku třetí třetiny se nejdříve domácí ubránili při trestu Cetkovské a postupně stupňovali tlak, který vedl k vyrovnání. Při Lučkově vyloučení ještě domácí neuspěli, ale v 51. minutě skončilo za Řehořovými zády nahození Starého.

Za dvě minuty po další střele Starého vyrovnal z dorážky do odkryté branky Brendl. Obrat mohli dovršit domácí ještě při Pulpánově vyloučení a pak po šancích Buchteleho a Benáka. V nastavení neproměnil největší šanci chomutovský kapitán Kraft, ale v nájezdech slavili hosté vítězství díky rozhodující Sikorově trefě.

"Myslím si, že jsme možná mohli přidat i o jeden gól víc, možná bychom pak utkání ve třetí třetině zvládli. Ale domácí byli ve třetí třetině jednoznačně lepší, v její polovině nás válcovali a dostali jsme dvě branky, které nás trošku položily. Asi se štěstím jsme to ubránili, protože jsme si bodovat v utkání zasloužili," řekl chomutovský trenér Jiří Doležal.

Pardubice - Chomutov 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Bartek (Somík, Beech), 51. Starý (Kousal, Benák), 53. Brendl (Starý, Kousal) - 8. D. Hruška (V. Polák, M. Procházka), 35. Sikora (Hromas, Bartejs), 37. Mrázek (Rýgl, M. Procházka), rozhodující sam. nájezd Sikora. Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3, navíc Cetkovský (Pardubice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7140.