Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Rozsívalova rána rozhodla první finále ve třetím prodloužení

7:51aktualizováno  9:42
CHICAGO - Bylo to nekonečné drama. Hokejisté Chicaga porazili v prvním utkání o Stanleyův pohár Boston 4:3 ve třetím prodloužení. Bruins promarnili vedení 3:1, za což je v čase 112:08 potrestal tečí střely Michala Rozsívala útočník Andrew Shaw.

Rozhodující moment prvního finále: Shaw tečoval nahození mimo dosah brankáře Raska. foto: Reuters

"Zasloužíme si to, my všichni, co tady jsme. Byla to pro nás velká bitva," řekl hrdina Shaw pro NBC Sports Network. Měl i jasno o dalším plánu Jestřábů. "Hlavně se trochu vyspíme," přiznal po vyčerpávající bitvě, která byla pátou nejdelší ve finálových soubojích Stanley Cupu a nejdelším zápasem probíhajícího ročníku NHL.

"Není to snadné prohrát ve třetím prodloužení. Měli jsme několik dobrých akcí a velkých šancí, jenže jsme je nevyužili. Když se pak stupňuje únava, někdo ten gól dát musí. Některé věci musíme zlepšit, s naším výkonem ale určitě nejsem nespokojený," řekl kouč Bostonu Claude Julien.

Chicago - Boston 4:3p

Finále, které po 34 letech hrají dva týmy patřící mezi zakládající šestku slavné soutěže, začalo oboustranně opatrně. První větší šance přišly až ve druhé desetiminutovce. Brada Marchanda ještě vychytal domácí gólman Corey Crawford, ale ve 14. minutě Krejčí za brankou udržel puk v souboji s Niklasem Hjalmarssonem a Johnnym Oduyou, našel Nathana Hortona, jenž okamžitě předal Milanu Lucicovi a hosté vedli.

Druhé dějství načala příležitost Mariána Hossy, brankář Tuukka Rask byl ovšem pozorný. Následně Lucic přehrál ve středním pásmu dva protihráče, vyměnil si puk s Krejčím a z mezikruží zacílil neomylně. Svým prvním gólem v letošním play off snížil po chvilce Brandon Saad a dostal domácí zpět do hry. Proti vyrovnání se pak hned několikrát postavil výtečný Rask.

Zatímco domácí před polovinou základní hrací doby nevyužili 77 vteřin trvající přesilovku pět na tři, když byl ve 46. minutě Frolík prvním vyloučeným hráčem Blackhawks, Patrice Bergeron už po 18 sekundách trestu vrátil hostům dvoubrankový náskok. Asistenci si po dvou gólech připsal i Lucic. Za necelé dvě minuty ale Andrew Shaw chytře počkal s přihrávkou a Dave Bolland díky tomu zakončoval do téměř prázdné branky na 2:3.

Krejčí a Lucic mohli opět zvýšit při přečíslení dvou na jednoho, Lucic však ztroskotal na Crawfordovi. Místo toho vypálil na druhé straně od modré čáry Oduya, jehož střela sice mířila vedle, jenže hostující bek Andrew Ference ji bruslí usměrnil za Raskova záda. Medvědi tak za necelých 53 finálových minut inkasovali více branek než v celé semifinálové sérii proti Pittsburghu.

Lucic orazítkoval jen tyč

Dramatická bitva dospěla do prodloužení. To mělo strhující úvod, v němž se ovšem nerozhodlo. A neuspěli ani Rich Peverley, Krejčí a Tyler Seguin, které vychytal Crawford. "Chytal skvěle a držel nás ve hře," ocenil kouč vítězů Joel Quenneville. Stejně dopadl ve dvou případech i domácí Frolík, na řadu tak přišla i pátá dvacetiminutovka.

V ní nejprve Seguin nepřelstil Crawforda, po povedené akci pálil nad Frolík a Torey Krug namířil svou dorážku do Crawforda. Domácí v závěru stejně jako v prvním nastavení hráli v šesti a nevyvedená střela bostonského kapitána Zdena Cháry skončila po Lucicově teči na tyči.

Pokračovalo se dál. I ve třetím prodloužení byl Boston nebezpečnější - Krejčímu sebrala radost Crawfordova lapačka, hrdinou se mohl stát Kaspars Daugavinš, Oduya mu však stoprocentní šanci překazil. Ve 113. minutě nahodil puk Rozsíval a po tečích Bollanda a Shawa domácí jásali.

"Přesně to od všech hráčů potřebujeme - aby chodili hodně do branky. Věděli jsme, že v této fázi zápasu nepřijde žádný pěkný gól. Prostě důležitá střela a důležitá teč. Je vám asi jasné, že to pro nás bylo něco neuvěřitelného," podělil se Shaw o své pocity.

Quenneville na jeho adresu nešetřil chválou. "Je to válečník. A čím větší je scéna, tím je to pro něho větší výzva. Ví moc dobře, kde je předbrankový prostor. Je to jeden z těch kluků, u nichž jste vděční za to, že je máte ve svém mužstvu," prohlásil Quenneville.

Finále play off NHL:

1. zápas: Chicago Blackhawks - Boston Bruins 4:3 ve třetím prodloužení (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Saad (Hossa), 48. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Krüger, Frolík), 113. Shaw (Bolland, Rozsíval) - 14. Lucic (Horton, Krejčí), 21. Lucic (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic). Střely na branku: 63:54. Diváci: 22 110. Stav série: 1:0.