Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Chicago s Rozsívalem vyhrálo v play off popáté v řadě

7:22aktualizováno  12:30
NEW YORK - Hokejisté Chicaga na své cestě za obhajobou Stanleyova poháru porazili v úvodním utkání druhého kola play off NHL doma Minnesotu 5:2. Vítězně odstartovali semifinále konference i New York Rangers, kteří uspěli na ledě Pittsburghu 3:2 v prodloužení.

Michal Rozsíval, Andrew Shaw a Duncan Keith oslavují gól v dalším zápase Play-off foto: Reuters

Chicago, v jehož sestavě nechyběl jediný český zástupce v sérii Michal Rozsíval, vedlo po čtyřiceti minutách po gólech z přesilových her 2:0. Nadějný náskok se sice v úvodu třetí třetiny rychle rozplynul, ale vítězství na stranu Blackhawks definitivně strhl dvěma zásahy Patrick Kane.

Skóre uzavřel svým druhým gólem v zápase Bryan Bickell při závěrečné power play soupeře. Chicago, které otočilo předchozí sérii se St. Louis z 0:2, tak vyhrálo v play off popáté za sebou.

Kane za nerozhodného stavu názorně ukázal, proč byl loni vyhlášen nejužitečnějším hráčem play off. Na vlastní modré čáře převzal puk, zavezl ho do pásma, naznačil zpětnou přihrávku Patricku Sharpovi, ale místo toho se obtočil kolem Jonase Brodina a bekhendovou střelou pod břevno zakončil nádhernou individuální akci.

Svou gólovou radost vyjádřil bezprostředně zvoláním "Showtime!" "A vypadalo to tak alespoň? Občas ani nevím, co říkám," usmíval se Kane. "Byl jsem z toho gólu v euforii a občas se tím dostanete do svého vlastního světa. Opravdu ani nevím, že jsem to říkal," dodala první hvězda zápasu.

Z celkového dojmu utkání ale Blackhawks nebyli nadšení. "Nehráli jsme tak dobře, jak umíme. V průběhu zápasu jsme se zlepšovali, ale máme rozhodně na víc," řekl Marián Hossa, jenž si připsal gól a dvě přihrávky.

Na střely hokejisté Wild vyhráli 32:22. "Líbilo se mi, jak jsme většinu utkání hráli. Bylo to s nasazením, strávili jsme hodně času v jejich pásmu, dostávali jsme se taky do přečíslení. Ale nevyužili jsme je, když to bylo nejvíce potřeba a oni se na rozdíl od nás prosazovali v přesilovce," uvedl útočník Minnesoty Zach Parise.

Trochu to připomínalo loňskou sérii, kdy Minnesota podlehla v play off Chicagu v pěti zápasech a nevyužila ani jednu ze 17 početních výhod.

Sestřih z utkání Chicago - Minnesota

Rangers ve druhé třetině duelu s Pittsburghem promarnili dvoubrankový náskok z úvodní části, přesto získali první bod v sérii. V prodloužení skórovali v 64. minutě během jednoho střídání dokonce dvakrát, protože po střele Dericka Brassarda se puk rychle odrazil od brankové konstrukce zpět do hry.

Následných zmatků v obraně Penguins využil o pár sekund později Benoit Pouliot, ale po prozkoumání videozáznamu byla vítězná branka nakonec přiřčena Brassardovi.

"Myslel jsem si, že jsem dal gól. Ale když jsem viděl, že rozhodčí rozpažil a puk se odrazil zpátky ke mně, pokračoval jsem ve hře a přihrál mu (Pouliotovi)," líčil Brassard.

"Zjistil jsem až později, že neplatí můj gól ale jeho. Ale je to jedno. Jsem rád i za něho. Hráli jsme dobře už proti Philly a dnes taky. Zasloužili jsme si to," reagoval Pouliot, který otevřel gólový účet zápasu.

Druhý gól přidal Brad Richards, ale domácí vyrovnali zásluhou tref Leeho Stempniaka a Jamese Neala, jehož střelu si nešťastně srazil do branky gólman Henrik Lundqvist. Domácí ale soupeře, který hrál třetí utkání ve čtvrtém dni, neutahali a v prodloužení inkasovali.

"Z nějakého pro mě neznámého důvodů jsme nešli dostatečně odhodlaně za vítězstvím. Nehráli jsme naplno, takže to nemohlo dopadnout jinak," zlobil se kapitán týmu Sidney Crosby, který ještě v letošním play off neskóroval. Navíc byl na ledě u všech tří inkasovaných branek.

Favorizovaní Penguins tak budou v dalším průběhu série potřebovat, aby se jejich lídr a nejproduktivnější hráč soutěže v základní části probral. Zároveň budou muset najít recept na útok Pouliot, Brassard a Mats Zuccarello, která už během sezony ve čtyřech předchozích vzájemných zápasech nasbírala 14 bodů.

"Od Vánoc je to pravděpodobně naše nejlepší lajna. Vědí o sobě a umí odhadnout, co druhý udělá. A taky se skvěle podporují," řekl trenér Rangers Alain Vigneault.

Sestřih z utkání Pittsburgh - NY Rangers

2. kolo play off NHL

Východní konference - 1. zápas

Pittsburgh - NY Rangers 2:3p (0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 28. Stempniak, 34. Neal - 6. Pouliot, 18. B. Richards, 64. Brassard. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.622. Stav série: 0:1.

Západní konference - 1. zápas

Chicago - Minnesota 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Branky: 15. a 58. Bickell, 49. a 57. P. Kane, 32. Hossa - 43. Stoner, 47. Brodziak. Střely na branku: 22:32. Diváci: 22.116. Stav série: 1:0.