Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Chelsea začala obhajobu remízou, Messi sestřelil Spartak

23:02
PRAHA - Fotbalisté Chelsea zahájili cestu za obhajobou triumfu v Lize mistrů domácí remízou 2:2 s Juventusem. Londýňané sice vedli po dvou gólech Oscara, jenže italský šampion potvrdil svoji formu v podobě 42 zápasů v řadě bez porážky a stihl srovnat. Kromě brankáře Chelsea Petra Čecha si dnes zahrál z českých reprezentantů i Tomáš Hübschman, který byl u vítězství Šachtaru Doněck nad Nordsjaellandem 2:0. Marek Suchý se Spartakem sahal po senzaci na hřišti Barcelony, ale nakonec prohrál 2:3 po dvou gólech Lionela Messiho.

Chelsea - Juventus (Mata) foto: Reuters

Chelsea chce být podle Čecha prvním celkem, který dokáže obhájit titul v Lize mistrů, a Juventus měl být první vážnou zkouškou. Chelsea hlavně v první půli dala zapomenout na matný výkon při prohře 1:4 v Superpoháru s Atlétikem Madrid a italského šampiona aktivní hrou zatlačila do obrany.

V základu nechyběly obě hlavní letní posily Hazard a Oscar, přičemž hlavně druhý jmenovaný ukázal, proč za něj Chelsea zaplatila 32 milionů eur. Skóre otevřel v 31. minutě za přispění teče obránce Bonucciho, už za dvě minuty pak ukázal extratřídu. Prvním dotykem si obhodil Pirla a následně z otočky ze 17 metrů poslal míč technickou střelou do šibenice.

Baroš a Ujfaluši jsou zranění

Jenže Juventus brzy zápas zdramatizoval. Obrana Chelsea zapomněla na vápně na Vidala, který střelou k tyči překonal Čecha. Ve druhé půli si pak hosté vytvořili tlak a výsledkem bylo vyrovnání Quagliarelly deset minut před koncem poté, co rychlý kontr zakončil střelou mezi nohy Čecha. Druhý z posledních finalistů Bayern Mnichov začal výhrou 2:1 nad Valencií.

Z očekávaných favoritů zvítězily i Manchester United, který zdolal 1:0 Galatasaray bez zraněných Milana Baroše a Tomáše Ujfalušiho, a také Barcelona.

Katalánci se však na výhru 3:2 nad Spartakem Moskva hodně nadřeli. Ruský celek s Markem Suchým v obraně sice prohrával po ráně Tella, ale dokázal skóre otočit i díky kurióznímu vlastnímu gólu Daniho Alvese. Jenže v poslední dvacetiminutovce zaúřadoval Argentinec Messi a dvěma zásahy zajistil Barceloně výhru.

Východní Evropa však přesto dnes mohla slavit hned třikrát. Vyhrály rumunská Kluž, běloruský Borisov i Šachtar Doněck, kterému výhru 2:0 nad Nordsjaellandem zajistil dvěma góly arménský reprezentant Mchitarjan, jenž se představí proti české reprezentaci v kvalifikaci o mistrovství světa. Hübschman odehrál za Šachtar celý zápas.

Naopak podobně jako na zraněné Baroše a Ujfalušiho se dnes nedostalo na další Čechy. Filip Twardzik chyběl Celtiku Glasgow při remíze 0:0 s Benfikou a David Rozehnal nebyl v sestavě Lille při porážce 1:3 s Borisovem.

Výsledky 1. kola Ligy mistrů

Skupina E: Šachtar Doněck - Nordsjaelland 2:0 (1:0) Branky: 44. a 76. Mchitarjan. Rozhodčí: Gil (Pol.). Diváci: 45.000.

Chelsea - Juventus Turín 2:2 (2:1) Branky: 31. a 33. Oscar - 38. Vidal, 81. Quagliarella. Rozhodčí: Proenca (Portug.). Diváci: 40.918.

1. Šachtar Doněck 1 1 0 0 2:0 3
2. Chelsea 1 0 1 0 2:2 1
Juventus Turín 1 0 1 0 2:2 1
4. Nordsjaelland 1 0 0 1 0:2 0

Skupina F: Lille - BATE Borisov 1:3 (0:3) Branky: 60. Chedjou - 6. Volodko, 20. Rodionov, 43. Olechnovič. Rozhodčí: Borski (Pol.). Diváci: 20.000.

Bayern Mnichov - Valencie 2:1 (1:0) Branky: 38. Schweinsteiger, 76. Kroos - 90.Valdéz. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). ČK: 90.+2 Rami (Valencie). Diváci: 68.000.

1. Borisov 1 1 0 0 3:1 3
2. Bayern Mnichov 1 1 0 0 2:1 3
3. Valencie 1 0 0 1 1:2 0
4. Lille 1 0 0 1 1:3 0

Skupina G: FC Barcelona - Spartak Moskva 3:2 (1:1) Branky: 72. a 80. Messi, 14. Tello - 29. vlastní Alves, 58. Romulo. Rozhodčí: Mažič (Srb.). Diváci: 70.000.

Celtic Glasgow - Benfica Lisabon 0:0 Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 58.000.

1. FC Barcelona 1 1 0 0 3:2 3
2. Benfica Lisabon 1 0 1 0 0:0 1
Celtic Glasgow 1 0 1 0 0:0 1
4. Spartak Moskva 1 0 0 1 2:3 0

Skupina H: Braga - CFR Kluž 0:2 (0:2) Branky: 19. a 34. Bastos. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). Diváci: 14.000.

Manchester United - Galatasaray Istanbul 1:0 (1:0) Branka:
7. Carrick. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 74.000.

1. CFR Kluž 1 1 0 0 2:0 3
2. Manchester United 1 1 0 0 1:0 3
3. Galatasaray Istanbul 1 0 0 1 0:1 0
4. Braga 1 0 0 1 0:2 0