Chelsea vyhrála v Basileji 2:1, rozhodla až v nastavení

Petr Čech

22:59aktualizováno  23:37
BASILEJ - Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem vyhráli v úvodním semifinále Evropské ligy v Basileji 2:1, o jejich vítězství rozhodl ve třetí minutě nastavení David Luiz. Londýnský celek vedl po trefě Victora Mosese, tři minuty před koncem vyrovnal ze sporné penalty Fabian Schär, ale hostům zajistil výhodnější pozici do odvety Luiz.

David Luíz slaví rozhodující branku foto: Reuters

V druhém semifinále Fenerbahce Istanbul porazilo Benfiku Lisabon 1:0 gólem Egemena Korkmaze. Odvetné zápasy se hrají za týden.

Chelsea začala utkání řízené českým sudím Pavlem Královcem lépe. Lampard ve 12. minutě rozehrál rohový kop a míč se přes nedůrazné obránce dostal až na hlavu zakončujícího Mosese.

Zvýšit mohl Ramires, ale gólman Sommer domácí podržel dobrým reflexivním zákrokem. Těsně před pauzou dvě slibné šance Chelsea neproměnil Hazard.

Do druhé půle vstoupila lépe Basilej a po dvou minutách Stocker přízemní střelou trefil levou tyč. Branková konstrukce se rozezněla i na druhé straně, když Hazardovu akci zakončil Torres.

V 87. minutě Královec nařídil proti Chelsea přísný pokutový kop po kontaktu Azpilicuety se Stockerem. K penaltě se postavil Schär, jenž poslal Čecha na druhou stranu a vyrovnal. "Blues" však v závěru vyvinuli velký tlak a Luiz z přímého kopu překonal chybujícího Sommera.

"Ta penalta, která překvapila všechny, mohla rozhodnout. Nikdo kolem mě si nemyslel, že to měl být pokutový kop, protože míč byl ve vzduchu. Bylo to divné rozhodnutí," komentoval Královcův verdikt trenér Chelsea Rafael Benítez. "Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát. Je to důležité vítězství. David Luiz to provedl skvěle, ale potěšil mě celý tým, protože všichni hráli dobře," řekl španělský kouč televizi ITV.

Basilej přišla o neporazitelnost

Švýcarskému mužstvu se historicky první semifinále v evropských pohárech nepovedlo a přišlo o domácí neporazitelnost v této sezoně Evropské ligy.

Fenerbahce také hrálo v evropském semifinále poprvé. V Istanbulu mohlo jít do vedení v 18. minutě, ale hlavička Sowa trefila jen břevno. Benfica měla štěstí i v nastavení prvního poločasu, protože branková konstrukce zastavila také penaltu Cristiana.

Přemožitel Plzně z osmifinále soutěže potřetí nastřelil tyč v 51. minutě po pokusu Kuijta. Branková konstrukce krátce poté na druhé straně zastavila i střelu lisabonského Gaitána.

V 72. minutě už se domácí dočkali prvního a vítězného zásahu, ale i gólová hlavička Korkmaze "olízla" tyč. Portugalský celek utrpěl první letošní porážku v Evropské lize.

Úvodní utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Basilej - Chelsea 1:2 (0:1) Branky: 87. Schär z pen. - 12. Moses, 90.+3 Luiz. Rozhodčí: Královec (ČR). ŽK: Dragovic, D. Degen, Schär - Cole, Luiz. Diváci: 35.000.

Basilej: Sommer - P. Degen, Schär, Dragovic, Pak Ču-ho - F. Frei - Salah (78. D. Degen), El Není (65. Zoua), Die (61. Díaz), Stocker - Streller. Trenér: Yakin.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Terry, Cole - Luiz - Ramires, Lampard (79. Oscar) - Hazard (70. Mata), Moses - Torres. Trenér: Benítez.

Fenerbahce Istanbul - Benfica Lisabon 1:0 (0:0) Branka: 72. Korkmaz. Rozhodčí: Mažič (Srb.). ŽK: Christian, Topal, Webó - Gomes, Aimar, Pereira, John. Diváci: 45.000.

Fenerbahce: Demirel - Gönül, Yobo, Korkmaz, Ziegler - Meireles (64. Ucan), Topal - Kuijt, Cristian, Sow (87. Krasič) - Webó. Trenér: Kocaman.

Benfica: Artur - Pereira, Jardel, Garay, Melgarejo - Gomes (81. Martins), Aimar (46. Gaitán), Matič - John (64. Rodrigo), Cardozo, Salvio. Trenér: Jesus.