Chelsea si upevnila vedení v lize. Čech dvakrát inkasoval

16:11aktualizováno  21:08
LONDÝN - Fotbalisté Chelsea s Petrem Čechem v brance vyhráli dramatické londýnské derby na hřišti Tottenhamu 4:2 a upevnili si vedení v anglické lize. I díky dvěma gólům Juana Maty triumfovali na stadionu White Hart Lane v Premier League poprvé po sedmi letech. "Blues" v domácí soutěži zvítězili v sedmém z osmi kol a vedou tabulku dál o čtyři body před manchesterskými kluby United a City.

Brankář Petr Čech se natahuje po míči foto: Reuters

Utkání na hřišti Tottenhamu mělo zvláštní příchuť pro domácího trenéra Andrého Villase-Boase, který v minulé sezoně vedl Chelsea a v březnu dostal výpověď. V 17. minutě musel sledovat, jak jeho svěřenci poprvé inkasují. Volejem po rohovém kopu se prosadil stoper Cahill.

Do druhého poločasu naopak vstoupil lépe Tottenham. Dvě minuty po přestávce vyrovnal hlavou po standardní situaci bývalý obránce Chelsea Gallas. Po dalších sedmi minutách otočil skóre tvrdou ranou útočník Defoe a připsal si 200. zásah v kariéře.

Hráči "Blues" se však brzy vzpamatovali z prvních gólů, které v této ligové sezoně inkasovali ve druhém poločase. V 66. minutě vyrovnal dorážkou k tyči Mata a hned za tři minuty po Hazardově milimetrovém pasu vrátil španělský ofenzivní hráč Chelsea vedení.

8. kolo anglické ligy

Tottenham - Chelsea 2:4 (47. Gallas, 54. Defoe - 66. a 69. Mata, 17. Cahill, 90.+1 Sturridge), Fulham - Aston Villa 1:0 (84. Baird), Liverpool - Reading 1:0 (29. Sterling), Manchester United - Stoke 4:2 (27. a 65. Rooney, 44. Van Persie, 46. Welbeck - 11. vlastní Rooney, 58. Kightly), Swansea - Wigan 2:1 (65. Pablo, 67. Michu - 69. Boyce), West Bromwich - Manchester City 1:2 (67. Long - 80. a 90.+2 Džeko), West Ham United - Southampton 4:1 (46. a 72. z pen. Noble, 48. Nolan, 87. Maiga - 63. Lallana), Norwich - Arsenal 1:0 (19. Holt).

Čech se blýskl několika výbornými zákroky, jeden z nejlepších předvedl minutu před koncem po Walkerově střele. Pojistku v podobě čtvrtého gólu přidal v první minutě nastavení střídající Sturridge. Tottenham prohrál poprvé od úvodního ligového kola. Chelsea vyhrála šestý soutěžní duel za sebou.

Útočník Manchesteru United Wayne Rooney byl hlavní postavou utkání se Stoke. Anglický reprezentant si připsal první dvě ligové branky v tomto ročníku, vlastní gól i přihrávku a podílel se na výhře 4:2.

Už po deseti minutách Rooney nechtěně překonal gólmana De Geu, ve 26. minutě však trefou do správné branky vyrovnal. Skóre otočil těsně před přestávkou další domácí kanonýr Van Persie a po přestávce přidal Welbeck třetí zásah. Stoke sice díky Kightlymu duel zdramatizovalo, ale poslední slovo patřilo v 65. minutě opět Rooneymu.

Mistrovský Manchester City dokázal i v oslabení otočit duel na hřišti West Bromwiche a díky střídajícímu Edinu Džekovi zvítězil 2:1. Hosté nezačali dobře a ve 23. minutě dostal červenou kartu záložník Milner. West Bromwich navíc poslal do vedení v 67. minutě Long. Bývalý teplický útočník Džeko se ale znovu předvedl jako dokonalý žolík. Zhruba minut po příchodu na hřiště vyrovnal a v poslední minutě zajistil City vítězství.

Liverpool se na pátý pokus dočkal premiérové domácí výhry v ligové sezoně a díky první soutěžní trefě sedmnáctiletého Sterlinga porazil 1:0 nováčka Reading.

Arsenal bez zraněného Tomáše Rosického prohrál na hřišti Norwiche 0:1 a z devátého místa ztrácí na vedoucí Chelsea už deset bodů. O premiérové výhře domácích v tomto ročníku rozhodl v 19. minutě útočník Holt.