Čechova Chelsea je v semifinále LM, postupuje i Real Madrid

Petr Čech

22:57aktualizováno  23:07
PRAHA - Naděje brankáře Petra Čecha a jeho spoluhráčů z Chelsea na další triumf v Lize mistrů žije. Postup do semifinále Ligy mistrů přes Paris St. Germain si zajistili tři minuty před koncem! Slaví také Real Madrid, ačkoli měl v Dortmundu nečekané potíže.

Fotbalisté Chelsea oslavují druhý gól do sítě PSG. foto: Reuters

Chelsea potřebovala po prohře 1:3 v Paříži zvítězit na svém stadionu minimálně 2:0. A přesně to se jí povedlo. Real vyhrál v Madridu 3:0, odveta proto měla být spíše formalitou. Jenže Dortmund favorita ještě pořádně vystrašil, od prvního poločasu vedl 2:0, třetí gól už však nepřidal.

Další dvě čtvrtfinálové odvety Bayernu Mnichov s Manchesterem United a Atlétika Madrid s Barcelonou (první zápasy skončily 1:1) se hrají ve středu.

Chelsea - Paris St. Germain 2:0 (1:0)

Obránce Azpilicueta vystřelil zpoza pokutového území a před bránou šel do míče důrazně náhradník Demba Ba. Okamžik nato vypukla na stadionu Stamford Bridge euforie, po níž fanoušci Chelsea tolik toužili.

Jejich milovaný klub to po dvou letech opět dokázal! Také v roce 2012 - tehdy v osmifinále - prohrála Chelsea první utkání s Neapolí 1:3, ale odvetu zvládla vyhrát 4:1. Nyní zapsala do své historie další památný večer.

Přitom se zdálo, že zápas spěje k oslavám Pařížanů, kterým chyběl zraněný kanonýr Ibrahimovic. Chelsea sice měla převahu, dvakrát nastřelila břevno, ale dlouho měla na kontě jen jeden gól.

Po čtvrthodině se její příznivci chytali za hlavu, když zraněnou hvězdu Hazarda musel vystřídat André Schürrle. Jenže to ještě nevěděli, že v tomto utkání budou náhradníci rozhodujícími postavami.

Ve 32. minutě k Schürrlemu prodloužil autové vhazování Luiz a německý záložník napálil míč do sítě. Mezi 51. a 54. minutou se dvakrát rozechvěla branka PSG. Nejprve po ráně Schürrleho, následně po přímém kopu Oscara. Kýžená trefa však ne a ne přijít.

Až v závěru. U rohového praporku na sebe naskákali hráči v modrém a přidal se k nim dokonce i José Mourinho, jenž znovu dokázal, že je úspěšným koučem. Dál platí, že ve čtvrtfinále evropských soutěží s žádným týmem nevypadl.

Statistiky a sestavy

Branky: 32. Schürrle, 87. Ba. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ŽK: Willian, Lampard, Ivanovič, Luiz - Verratti, Cavani, Lucas, Maxwell. Diváci: 38.080. První zápas: 1:3, postoupila Chelsea.

Chelsea: Čech - Ivanovič, Cahill, Terry, Azpilicueta - Luiz, Lampard (66. Ba) - Willian, Oscar (81. Torres), Hazard (18. Schürrle) - Eto'o. Trenér: Mourinho.

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Verratti (55. Cabaye), Motta, Matuidi - Lucas (85. Marquinhos), Cavani (72. Pastore), Lavezzi. Trenér: Blanc.

Dortmund - Real Madrid 2:0 (2:0)

Také druhý úterní duel nabídl drama. Od střetnutí Dortmundu s Realem se přitom moc nečekalo. Proti hladkému postupu španělského giganta byl ovšem Schürrleho parťák ze zálohy německé reprezentace Marco Reus.

Cristiano Ronaldo z lavičky náhradníků nervózně sledoval, jak Reus střílí v prvním poločase dva góly a on s tím nic nezmůže. Ve 24. minutě drahokam Borussie využil neshody obránce Pepeho a brankáře Casillase a třináct minut nato dorazil pokus Lewandowského, který Casillas vytěsnil na tyč.

A to měl Real obrovskou příležitost, aby se vedení ujal on. Pisczek v úvodu zahrál v pokutovém území rukou, ale Weidenfeller střelu Di Maríi z penalty zneškodnil.

Branky: 24. a 37. Reus. Rozhodčí: Skomina - Ul (oba Slovin.), Cariolato (It.). ŽK: Reus, Aubameyang - Ramos, Alonso, Carvajal, Casemiro, Benzema. Diváci: 65.829. První zápas: 0:3, postoupil Real.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek (81. Aubameyang), Friedrich, Hummels, Durm - Jojič, Kirch - Grosskreutz, Mchitarjan, Reus - Lewandowski. Trenér: Klopp.

Real: Casillas - Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao - Illarramendi (46. Isco), Alonso, Modrič - Di María (73. Casemiro), Benzema (90.+2 Varane), Bale. Trenér: Ancelotti.