Chelsea se vzdaluje Liga mistrů. Remizovala s Tottenhamem

19:24aktualizováno  20:58
LONDÝN - Fotbalisté Chelsea s Petrem Čechem v brance remizovali v londýnském derby s Tottenhamem 0:0 a nevyužili možnost stáhnout soupeřův náskok na čtvrtém místě anglické ligy. "Kohouti" mají v tabulce před svým rivalem dál k dobru pět bodů a jsou blíž k účasti v předkole Ligy mistrů, přestože v domácí soutěži popáté za sebou nezvítězili. Manchester City po remíze 1:1 se Stoke sice na prvním místě o skóre vystřídal svého rivala United, ale obhájce titulu má k dobru pondělní zápas s Fulhamem.

Gary Cahill z Chelsea (vpravo) a Emmanuel Adebayor z Tottenhamu (vlevo) foto: Reuters

Chelsea chtěla před zápasem využít formy na stadionu Stamford Bridge, kde v letošním roce ještě neprohrála. Tottenhamu navíc před svými diváky naposledy v lize podlehla v roce 1990.

Čech, který nastoupil ke svému jubilejnímu 250. zápasu v Premier League, vychytal devátou ligovou nulu v sezoně. Při hlavičce Garetha Balea mu v 80. minutě pomohlo břevno, branková konstrukce zachránila deset minut předtím i gólmana hostů Brada Friedela po trestném kopu Juana Maty.

Manchester City nenavázal na středeční domácí vítězství nad Chelsea a na Britannia Stadionu se dlouho nedokázal prosadit. Když pak domácí Stoke po hodině hry poslal do vedení útočník Peter Crouch, byli svěřenci Roberta Manciniho blízko druhé venkovní prohře 0:1 za sebou. Hrozbu odvrátil v 76. minutě záložník Yaya Touré a zachránil hostům alespoň bod.

30. kolo Premier League

Chelsea - Tottenham 0:0, Arsenal - Aston Villa 3:0 (16. Gibbs, 25. Walcott, 90. Arteta), Bolton - Blackburn 2:1 (28. a 35. Wheater - 56. N'Zonzi), Liverpool - Wigan 1:2 (47. Suárez - 30. Maloney z pen., 63. Caldwell), Norwich - Wolverhampton 2:1 (26. a 45. Holt - 25. Jarvis), Sunderland - QPR 3:1 (41. Bendtner, 70. McClean, 76. Sessegnon - 79. Taiwo), Swansea - Everton 0:2 (59. Baines, 76. Jelavič), Stoke - Manchester City 1:1 (59. Crouch - 76. Y. Touré).

Třetí Arsenal pokračuje ve výtečné formě. Jeho hráči na svém stadionu Emirates porazili Aston Villu 3:0 a připsali si sedmé ligové vítězství za sebou. Londýnský celek, za který odehrál celý zápas reprezentační kapitán Tomáš Rosický, má v tabulce tříbodový náskok před Tottenhamem.

Svěřenci trenéra Arséna Wengera rozhodli o zápase prakticky už v úvodní půlhodině. V 16. minutě si připsal první ligový gól v kariéře krajní obránce Kieran Gibbs a devět minut nato se prosadil křídelní hráč Theo Walcott. V poslední minutě pak uzavřel skóre dalekonosnou ranou z přímého kopu španělský záložník Mikel Arteta.

Sedmý Liverpool naopak dál tápe a doma proti předposlednímu Wiganu utrpěl pátou prohru z posledních šesti utkání v Premier League. Hosty poslal do vedení v 30. minutě proměněnou penaltou Shaun Maloney, dvě minuty po přestávce sice vyrovnal nejlepší střelec "Reds" Luís Suárez, ale v 63. minutě rozhodl o výhře Wiganu Gary Caldwell.

Emotivní zápas má za sebou Bolton, který v záchranářském souboji porazil Blackburn 2:1. Wanderers totiž hráli poprvé od čtvrtfinále Anglického poháru, v němž před týdnem zkolaboval Fabrice Muamba. Záložníkovi, který se zotavuje po zástavě srdce, bylo mimo jiné věnované předzápasové video a na Reebok Stadium ho dorazila podpořit nejvyšší návštěva v sezoně - bezmála 27 tisíc fanoušků.