Chelsea na úvod sezony nezaváhala, Čech sledoval obrat z lavičky

Petr Čech

22:55aktualizováno  23:02
BURNLEY/PRAHA - Fotbalový brankář Petr Čech, zdá se, už není v Chelsea jedničkou. Po deseti letech věrných a vynikajících služeb. Trenér José Mourinho, který si ho tenkrát v roce 2004 do Anglie přivedl, vsadil v úvodu nového ročníku na Thibauta Courtoise. Ten při své premiéře slavil vítězství v Burnley 3:1.

Andre Schürrle překonává brankáře Burnley Toma Heatona. foto: Reuters

"Thibaut je brankářem číslo jedna proti Burnley. Není to rozhodnutí na celou sezonu, rozhodl jsem se pro tento zápas," zdůraznil Mourinho. "Když jsem to Petrovi ráno řekl, zachoval se jako profesionál. Řekl mi, že bude bojovat o místo."

Opakuje se tak situace, která v Chelsea nastala před deseti lety. Mladík Čech, který přišel z Rennes, šel do brány místo zkušeného Cudicciniho, který byl v Chelsea pět let.

ČECH VS. COURTOIS

"Je zřejmé, že brankáře neměníte po každém zápase jako hráče, ale musíte mu dát podporu. Před deseti lety jsem byl před podobným rozhodnutím. Měl jsem v týmu zkušeného Carla Cudicciniho, který byl v Chelsea oporou několik let, ale rozhodl jsem se pro Petra Čecha. Myslel jsem si, že Chelsea bude mít na několik dalších sezon vystaráno, což se potvrdilo. Situace je nyní podobná," vysvětlil Mourinho svůj krok.

"Musíme myslet na budoucnost klubu, proto jsem se rozhodl pro Courtoise."

Courtois sice Chelsea patří tři roky, ale v mužstvu je nováčkem. Po přestupu z Genku totiž od roku 2011 působil v Atlétiku Madrid na hostování a za Chelsea dosud nechytal soutěžní zápas. Proti Burnley si odbyl premiéru nejen v modrých barvách, ale i v anglické lize.

V prvním zápase sezony dostal důvěru Courtois.

Zvládl ji v pohodě. Ve 14. minutě sice inkasoval, když si při střele z 15 metrů poklekl, stáhl ruce a za míčem se jen ohlédl, ale spoluhráči během pár minut duel otočili z 0:1 na 3:1. Trefila se nová akvizice Diego Costa, pak Schürrle po nádherné akci Hazarda s Fábregasem, další posilou, a do půle skóroval po rohu ještě Ivanovič.

V druhém poločase Chelsea hru kontrolovala, domácí se snažili, proti pěkné střele Arfielda, autora gólu, se vytáhl Courtois. Ještě postahoval pár lehkých centrů, jinak práci neměl.

Čech byl v Chelsea jedničkou deset let. Ať už tým vedl Mourinho, Grant, Scolari, Hiddink, Ancelotti, Di Matteo či Benítez. Číslem jedna byl i od loňska, kdy se Mourinho do klubu po šesti letech vrátil.

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

• Burnley - Chelsea 1:3 (14. Arfield - 17. Diego Costa, 21. Schürrle, 34. Ivanovič).

Jenže letos dvaatřicetiletému českému brankáři přibyl zdatný konkurent. Courtois v minulém ročníku pomohl Atlétiku Madrid k titulu ve španělské lize a do finále Ligy mistrů. V semifinále Atlético přemohlo právě Chelsea, Čech se ve vzájemném souboji po pár minutách zranil. Když se zafačovaným ramenem odcházel ze scény, Mourinho se zrovna přívětivě netvářil...

Čech se během června ze zranění, s nímž musel na operaci, obdivuhodně zotavil. V přípravných zápasech zářil. Courtois do tréninku kvůli účasti na mistrovství světa nastoupil pozdě. Odchytal poločas v Brémách, kde dostal dva góly. Pak byl zraněný a naskočil až před týdnem do generálky proti San Sebastianu. A nyní dostal šanci i v ostrém utkání.

Čech se rozhodně s rolí dvojky nesmíří. Bude bojovat o návrat, čekat na šanci, nebo vyjednávat o přestupu z Chelsea. V souvislosti s ním se zmiňují Paris St. Germain a Monako.