Čeští volejbaloví lvi na brazilské šampiony nestačili a padli 2:3 na sety

21:06aktualizováno  23:23
PRAHA/ŘÍM - Čeští volejbalisté páté vítězství v řadě na světovém šampionátu nepřidali. S brazilskými úřadujícími dvojnásobnými šampiony sehráli parádní volejbalovou bitvu, ovšem se smutným koncem. Přestože Češi vedli 2:1 na sety, soupeř zápas otočil, když v páté rozhodující sadě již dominoval jednoznačně 15:7. Český tým čeká v úterý duel s Německem, minimálně o to, kdo ze soupeřů si zahraje o konečné páté místo.

Česko - Brazílie - MS ve volejbale. foto: Reuters

Jihoameričané poslední zápas v osmifinálové skupině s Bulharskem vypustili právě proto, aby narazili na lehčí čtvrtfinálovou skupinu s českým výběrem a Německem. Nesportovní tah jim nakonec vyšel. Čeští volejbalisté se ale nemusí za výkon stydět. Kdo by ještě před dvěma týdny řekl, že povedou nad úřadujícími mistry světa z roku 2006 i 2002 po třech setech 2:1 a budou sahat po vítězství a téměř jistému postupu do semifinále?

Ten ještě není ztracen. Musí se uskutečnit tyto dva scénáře: za prvné porazit jednoznačně ve třech či čtyřech setech v úterý Němce a poté doufat, že ti porazí ve středu Brazilce a budou na to potřebovat více setů než při případně porážce s českým výběrem.

Česko - Brazílie - MS ve volejbale.

Ale dost spekulací. Zpět do pondělní bitvy. Brazilci se rychle ujali v první sadě vedení 2:0 a především na příjmu byli jistější. Jenže jako kdyby došlo k mírnému sebeuspokojení a čeští volejbalisté odpověděli. Stav otočili a dostali se do vedení 11:8 a 12:10.

Jenže poté obhájci trofeje mířící za zlatým hattrickem ukázali svou extratřídu a vývoj první sady opět strhli na svou stranu. Úspěšnými bloky a skvělým příjmem odskočili na 20:16. Češi sice snížili, jenže poté se dostal na servis obrovitý Murilo a nebylo, co řešit. Brazilci nakonec vyhráli první sadu 25:20.

Ve druhém setu to byl oboustranně boj o každý míč. Češi se zlepšili v útoku a hlavně na příjmu a hned to slavilo úspěch. Pomalu získávali navrch a od stavu 13:13 již ani jednou v setu neprohrávali. Brazilci sice dokázali stáhnout stav z 18:21 na 20:21, druhý tříbodový trhák ale už nikoliv a Češi vyhráli druhý set 25:22.

Třetí set byl téměř jako přes kopírák s druhým. Vyrovnaný úvod dával tušit drama do posledního míče a tak se také stalo! Češi se dostalo do vedení 14:12, následně udělali Brazilci školáckou chybu na rozehrávce a soupeře dostali na koně... Češi se celkem třikrát dostali do tříbodového trháku a přestože za stavu 24:21 neproměnili dva setboly, dotřetice Pláteník vytloukl bloky a bylo rozhodnuto - 25:23 pro český výběr.

"Byli jsme strašně blízko vítězství a nějakému snu, který jsme si s družstvem na pouti v Itálii vysnili," řekl Svoboda Radiožurnálu. "Mrzí mě to, protože ve třech setech jsme byli lepší, bohužel ve čtvrtém setu Brazilci od začátku drželi odskok a výborně jim zahráli krajní smečaři Dante a Murilo. V tie-breaku dokázali Brazilci, proč jsou dvojnásobnými mistry světa a kralují světovému volejbalu deset let a udrželi úroveň i odvahu a odehráli to bez chyby," dodal.

A český smečař měl pravdu. Vstup do čtvtého setu se českým volejbalistům nepovedl a předznamenal tak vývoj celé sady. Brazilci byli neustále v tří až čtyřbodovém náskoku a to je dostalo na koně. Ve druhé polovině setu sice mírně znervózněli, po třetím technickém oddechovém čase ale opět nasadili do trháku, který využili k vítězství 25:21.

V poslední sadě již očividně utahané české lvi brazilští tanečníci rozstříleli. Od stavu 2:2 nebylo pochyb o vítězi. Brazilci přesně útočili přes kůl (střed), ale také po krajích a Češi nestíhali. Náskok narůstal a za stavu 6:14 pro soupeře přišel první brazilský mečbol. Ten ještě Češi odvrátili, jenže následně už nikoliv a Jihoameričané se mohli definitivně uvolnit.

"Brazilci byli prostě lepší a je to mančaft, který i když prohrává, tak neustále tlačí na pilu. Jakákoli ztráta koncentrace, nebo polevení nás stálo hrozně bodů. Nevydrželi jsme to do konce," řekl kapitán Hudeček, který v utkání nasbíral čtrnáct bodů. "I když jsme byli blízko úspěchu, tak jsme byli vlastně daleko," dodal Hudeček.

Byla to dřina. Dvouhodinová lopota s outsiderem, kterému se pří podávání rukou symbolicky šampioni uklonili. A Češi si vychutnávali ovace. Nejen hrstky svých fanoušků, ale i těch nestranných. Tahle neznámá parta prostě okouzlila Itálii a s ní celý volejbalový svět. Co předvedou Pláteník a spol. v úterý proti Němcům?