Čeští volejbalisté bojovali, dřeli, na Němce ale nestačili a na ME končí

19:49
Katovice - Čeští volejbalisté si na mistrovství Evropy v Polsku o medaile nezahrají. S Německem prohráli v Katovicích 1:3 a nepovedla se jim odveta za porážku v základní skupině. Oproti nedělnímu utkání ve Štětíně však tentokrát sehráli s německým favoritem vyrovnanou partii. Na Euru zaznamenali nejlepší umístění po 16 letech, celkově by měli skončit osmí.

Na Němce nakonec Češi nestačili. foto: ČTK/AP

Čeští reprezentanti ve středu senzačně vyřadili z Eura obhájce zlata Francouze a mezi elitní osmičku se probojovali poprvé od domácího ME v roce 2001 v Ostravě. Vyrovnaný zápas s Němci ztratili po setech 22:25, 25:16, 23:25 a 20:25.

ČR - Německo 1:3 (-22, 16, -23, -20)

(mistrovství Evropy volejbalistů v Polsku - čtvrtfinále, Katovice)

Rozhodčí: Kozlovskij (Ukr.), Zenovič (Rus.). Čas: 114 min. Diváci: 4491.

Sestava a body ČR: Džavoronok 15, Mach 6, Janouch 1, Michálek 9, Beer 5, Finger 21, libero Kryštof - Hadrava 2, Galabov 1, Zajíček. Trenér: Nekola.

Nejvíce bodů Německa: Grozer 23, Kaliberda 14, Böhme 9.

Už samotný postup do čtvrtfinále byl pro Čechy dvojnásob úspěšný i díky tomu, že si zajistili účast na příštím evropském šampionátu za dva roky. Toho se zúčastní 24 místo dosavadních 16 týmů a kvalifikace se bude hrát jiným systémem.

Po středeční odměně v podobě skalpu Francie chtěli volejbalisté svou jízdu prodloužit až do víkendových bojů o medaile v Krakově, jenže Němci po kolapsu ve druhém setu zvládli lépe koncovky dalších dvou sad. Opět je táhl za vítězstvím univerzál maďarského původu Grozer, jenž nasbíral 23 bodů.

Odvetu za nepovedenou neděli začali svěřenci Michala Nekoly bez respektu, Němci ale průběh otočili a jen za první set měl Grozer už devět bodů. Pak ovšem úřadovali v hale Spodek Češi. Skvěle bránili, nad sítí čaroval zejména Beer a spolehlivě zakončovali Finger, Džavoronok i Michálek.

Němec György Grozer proti českému bloku (uprostřed) Jakub Janouch.

Bronzový tým z posledního MS se však z debaklu oklepal a dramatický třetí set získal těsně 25:23. Výrazně mu pomohli střídající blokař Böhme i smečař Schott.

Češi se po celý zápas překonávali, Kryštof nenechal spadnout míč, ale více než jeden set už nevyhráli. Oproti květnové nepodařené kvalifikaci na mistrovství světa v Karlových Varech zanechala parta kolem kapitána Janoucha v Polsku skvělý dojem.