Čeští tyčkaři se ve finále nepředstaví, Klučinová je před poslední osmistovkou osmá

13:55aktualizováno  16:02
LONDÝN - Finále soutěže tyčkařů na mistrovství světa v atletice v Londýně bude bez české účasti. Jan Kudlička i Michal Balner překvapivě ztroskotali už na výšce 560 centimetrů.

Jan Kudlička na čtvrté místo z Ria nenaváže. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bolt je poražen. Rozmyslí si kvůli tomu svou rozlučku?

Nechtěně tak napodobili trio svých kolegyň, které neuspěly v páteční kvalifikaci tyčkařek. Limit pro účast ve finále byl 575 centimetrů.

Balner, jenž letos na mítinku v Hofu zdolal 580 cm, se trápil už od 545 cm, které skočil až na třetí pokus. O patnáct centimetrů výš však už laťku třikrát shodil. Ještě větší zklamání prožil Kudlička.

Český tyčkař Michal Balner.
Tyčkař Jan Kudlička na halovém mistrovství Evropy 2017.

Nezdar v kvalifikaci ho potkal naposledy při jeho premiéře na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009. Loni v Riu de Janeiro měl blízko k medaili, ale v letošní sezoně se mu příliš nedaří a start v Londýně to potvrdil.

Klučinová bude útočit na „body“

Sedmibojařka Eliška Klučinová je na atletickém mistrovství světa v Londýně před závěrečnou osmistovkou na osmém místě, Kateřina Cachová je sedmnáctá.

Ke zlatu suverénně míří olympijská vítězka Nafissatou Thiamová z Belgie.

V úvodu druhého dne soutěže skočila Klučinová do dálky 616 centimetrů, s čímž nebyla příliš spokojena, protože umí delší skoky. Přesto si udržela sedmé místo z prvního dne. Cachová si připsala jen o centimetr méně a posunula se na 16. místo.

Klučinová měla vzhledem k problémům s ramenem obavy z hodu oštěpem, k osobnímu rekordu jí chybělo více než devět metrů, ale 41,91 m znamenalo pokles jen o jedno místo za Rakušanku Ivonu Dadicovou. Cachová předvedla 43,67 m.

Eliška Klučinová.

Do čela se hned dopoledne z druhého místa díky nejlepšímu výkonu v dálce vyhoupla Thiamová, která skokem 657 cm zůstala jen centimetr za svým osobním rekordem z Ria de Janeiro.

Dosud vedoucí Němka Carolin Schäferová za ní zaostala o 118 bodů.

Belgičanka pak potvrdila, že je i skvělou oštěpařkou a třetím hodem dlouhým 53,93 m zvýšila svůj náskok na 172 bodů.

Na třetí místo poskočila Annouk Vetterová z Nizozemska, která vyhrála oštěpařskou část v novém rekordu mistrovství světa 58,41 m.

Osmistovka je na programu ve 21:40.

Keňan Kipruto překvapivě končí

V rozběhu závodu na 3000 metrů překážek nečekaně vypadl Keňan Brimin Kipruto, olympijský vítěz z Pekingu 2008 a mistr světa z Tegu, který má ze světových šampionátů čtyři medaile a do Londýna přijel obhajovat bronz.

Keňu, která v této disciplíně získala zlato na posledních pěti MS a devíti olympiádách, budou ve finále zastupovat olympijský šampion z Ria Conseslus Kipruto a Jairus Birech s Ezekielem Kemboiem.

Keňan Conseslus Kipruto (vpravo) a diskvalifikovaný původně bronzový, jeho...

Přitom dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Kemboi i Birech postoupili až časem.

Diskvalifikací skončil rozběh na 400 metrů překážek pro jedničku letošních tabulek Kyrona McMastera. Dvacetiletý reprezentant Britských Panenských ostrovů doplatil na předčasný start.

Vítězem maratonu je Keňan Kirui

Maraton v Londýně dnes vyhrál keňský běžec Geoffrey Kirui a získal pro svou zemi už páté zlato v historii mistrovství světa.

Trať v historickém centru britské metropole zvládl v čase 2:08:27 s více než minutovým náskokem před nejbližším pronásledovatelem.

Kirui se až do loňska věnoval hlavně běhům na dráze, ale letos v dubnu triumfoval v Bostonu při teprve třetím startu na nejdelší mistrovské trati. Přesto v Londýně nepatřil do okruhu největších favoritů.

Zpočátku dělal divákům kolem trati radost domácí běžec Callum Hawkins v tmavých brýlích, který jako by se snažil soupeřům utéct, ale brzy se vrátil do závětří.

Peter Kirui se mohl radostně usmívat. Předběhl všechny a skončil první.

Na obrátce, kam vedoucí skupina doběhla za 1:05:28, vyrazil dopředu Etiopan Tamirat Tola, který měl z celého startovního pole na kontě nejlepší čas.

S ním udržel krok jen Kirui. Další keňský běžec a velký favorit Daniel Wanjiru, který letos v dubnu vyhrál v Londýně slavný městský maraton, jejich trhák nezachytil a doběhl až osmý.

Tola soupeře málem setřásl, ale Kirui malou krizi překonal a pět kilometrů před cílem nasadil k rozhodujícímu úniku.

Vyčerpaný Tola pak jen těsně uhájil stříbro před dotírajícím Alphoncem Simbuem z Tanzánie. Brit Hawkins čtvrtým místem v osobním rekordu 2:10:17 ukázal, že jeho cílem dnes nebylo jen bavit diváky v úvodu závodu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...