Čeští hokejisté v přímém boji o triumf v EHT podlehli Rusku 1:2

20:23aktualizováno  20:35
BRNO - Čeští hokejisté prohráli na závěr Českých her v Brně s Ruskem v přímém souboji o celkový triumf v Euro Hockey Tour 1:2 a skončili druzí o pět bodů za sbornou. Tým kouče Aloise Hadamczika vedl v generálce na mistrovství světa od páté minuty po trefě Ivana Rachůnka, ale v druhé třetině skóre otočili Jegor Averin a Kirill Petrov. V tabulce turnaje odsunuli Rusové český tým na třetí pozici.

ČR - Rusko. Jiří Novotný (vlevo) z ČR a Alexandr Radulov foto: ČTK

Před utkáním dostal pamětní dres útočník Petr Tenkrát, který nastoupil k jubilejnímu 100. zápasu v národním týmu. V první přestávce byli oceněni také čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana Martin Procházka, který loni ukončil kariéru, a legendy Vladimír Nadrchal a Josef Mikoláš po letošních 75. narozeninách. Český tým měl už po 34 vteřinách výhodu přesilové hry po Těreščenkově faulu a gólmana Barulina ohrozili v přesilovce Vrána a Kašpar. Do další šance se dostal Jan Kovář a v páté minutě už se domácí radovali.

Koukalův pokus se odrazil Ivanu Rachůnkovi pod nohy a sparťanský útočník z pravé strany pohotově z otočky překonal Barulina. Sborná byla blízko vyrovnání v 11. minutě, ale Salák zasáhl proti Mozjakinovu blafáku betonem a vyřešil i následný závar. Hadamczikův výběr se ubránil při Mojžíšově trestu a v 16. minutě měl po náporu Kovářova útoku další šanci Ivan Rachůnek i následně Kovář. Vzápětí byl vyloučen Ivan Rachůnek, ale Češi opět odolali. Na konci úvodní části šel pykat Rjasenskij, ale stav se nezměnil.

Rusové si jednobrankový náskok pohlídali

Ve 24. minutě se po Kuzněcovově akci odrazil puk na levý kruh k Averinovi, který přesnou ránou do pravého horního rohu Salákovy branky vyrovnal. Po faulech Plotnikova a Tereščenka hráli Češi 83 vteřin v pěti proti třem, ale prvního gólu v přesilovce na turnaji se opět nedočkali. Barulin pokryl dva pokusy Kováře, ránu Trončinského a Pechovu dorážku se štěstím vychýlil na horní tyčku. Ani další zkrácená přesilovka pět na čtyři a čtyři na tři Hadamczikovu výběru vedení nevrátila.

Naopak šest sekund před koncem druhé třetiny udeřili v početní výhodě Rusové a při vyloučení Novotného doklepl puk za Salákova záda Petrov. V úvodu třetí třetiny zahrozil Tenkrát, na druhé straně měl příležitost zvýšit Kazionov. Po nedovolených zákrocích Averina a Bělova promarnili Češi dalších 63 sekund v pěti proti třem. V 52. minutě uvolnil Gulaš Koukala, který z otočky zamířil jen do Barulina. Snahu českého týmu o vyrovnání přerušilo vyloučení Ivana Rachůnka a Rusové už si jednobrankový náskok pohlídali.

České hokejové hry v Brně, čtvrtý díl Euro Hockey Tour

ČR - Rusko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. I. Rachůnek (Koukal, T. Rachůnek) - 24. Averin (Kuzněcov), 40. Petrov. Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).
ČR: Salák - Čáslava, T. Voráček, Trončinský, Nakládal, Mojžíš, Kolář - Pech, Novotný, Kašpar - Hertl, Vrána, Tenkrát - Gulaš, Jan Kovář, Vondrka - T. Rachůnek, Koukal, I. Rachůnek. Trenér: Alois Hadamczik.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Rjasenskij, Medveděv, J. Birjukov, Bělov, Denisov, Rylov, Zajcev - Petrov, Těreščenko, Mozjakin - Pěrežogin, Tichonov, Popov - Kokarev, Svitov, Plotnikov - Kuzněcov, Kazionov, Averin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Švédsko - Finsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 17. J. Ericsson (Fälth), 31. Danielsson (Järnkrok) - 11. Salminen (Haataja, Viitaluoma). Rozhodčí: Minář, Šindler - Hlavatý, Pešek (všichni ČR). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 5226.
Švédsko: Eriksson - Viklund, Rahimi, Andersén, Fälth, S. Kronwall, Granberg, Ahnelöv, Fransson - Axelsson, Persson, Pettersson - J. Ericsson, Lindberg, Thörnberg - Danielsson, Järnkrok, Klasen - Jämtin, S. Hjalmarsson, Arlbrandt - Rosén. Trenér: Pär Marts.
Finsko: Engren - V. Lajunen, Mäenpää, Kousa, Lepistö, Laakso, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Hytönen, Pihlström - Haataja, Viitaluoma, Salminen - Hagman, Wirtanen, Osala - Anttila, Lahti, Jormakka - Sallinen. Trenér: Jukka Jalonen.