Češi si v generálce poradili s Ruskem a ovládli EHT

20:29aktualizováno  20:45
BRNO - Čeští hokejisté zvítězili v závěrečném utkání na Kajotbet Hockey Games v Brně nad Ruskem 2:1 a po čtrnácti letech ovládli Euro Hockey Tour. Sérii, kterou vyhráli jen v prvním ročníku 1997/98, opanovali o dva body právě před sbornou a Finskem. Na domácím turnaji svěřenci trenéra Aloise Hadamczika skončili druzí o bod za Finy, neobhájili tak loňský triumf.

Česko - Rusko. foto: ČTK

Zápasu předcházela minuta ticha k uctění památky ruského fanouška, který po kolapsu zemřel při sobotním utkání sborné se Švédskem. V opatrnějším začátku otestoval Barulina Petružálek, na druhé straně nejdříve zamířil Tarasenko vysoko a další jeho pokus už musel likvidovat Jakub Kovář.

Česko - Rusko 2:1

Branky a nahrávky: 38. Petružálek (Novotný, Kašpar), 39. P. Nedvěd (Plekanec) - 24. Ketov (Zaripov). Rozhodčí: Laaksonen, Leppäalho (oba Fin.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Tlustý - Vincour, Koukal, Průcha - Kašpar.

Bezbrankový stav nezměnil ani povedený průnik Plekance a akce Hemského, který hledal u levé tyče Vondrku, ale ten promáchnul.

Hadamczikův výběr si vytvořil tlak. Po Průchově přihrávce měl další šanci Koukal, vzápětí střílel Vincour a Barulin stihl betonem vyrazit i Tenkrátův pokus. Odpověděli Kuljomin a Širokov, při Nedvědově vyloučení vyrazil Jakub Kovář Širokovovu ránu i Kuljominův pokus. Při Burmistrově trestu minul v nadějné pozici Nedvěd. V závěru úvodní části kryl Jakub Kovář Zaripovovu střelu.

Do druhé části vstoupili aktivněji Rusové a naznačil to hned střelou Kornějev. Ve 24. minutě se sborná dostala do vedení. Ketov najížděl z levé strany na Kováře, oklamal ho a po objetí branky zasunul puk mezi jeho betony. Při Čáslavově vyloučení pálil do boční sítě Kuzněcov, při Nikulinově pobytu na trestné lavici ukryl Barulin Nedvědovu střelu v lapačce.

Ve 29. minutě šel po šarvátce s Medveděvem pykat jen Nakládal, který se dostal po návratu z trestné lavice do úniku, ale minul levou tyč. Zvýšit mohli v 35. minutě Rusové, Širokov trefil horní tyč. V čase 35:41 byl duel přerušen kvůli díře v ledu a zbytek druhé části se dohrával po pauze.

Ve zbytku druhé části Češi stav otočili. V 38. minutě po kombinaci znovu složeného útoku s Novotným a Kašparem vyrovnal osamocený Petružálek.

Vzápětí trefil Šipačov tyč, ale obrat za 77 sekund dovršil při Šipačovově trestu po Plekancově přihrávce zblízka Nedvěd.

V úvodu třetí třetiny si Rusové vytvořili tlak, ale domácí tým se ubránil při trestech Němce i Kašpara, při kterém zahrozil Kuljomin. S průnikem neuspěl, vrazil do Kováře a ještě šel pykat.

V přesilovce mohl zvýšit Nakládal a další možnost pojistit vedení měl v 52. minutě Petružálek, který ujel, ale Barulina nepropálil. Český tým sice nevyužil 65 sekund trvající přesilovku pěti proti třem, ale těsnou výhru udržel. Nejdříve odolal chvilkovému tlaku soupeře a závěrečných 95 sekund dohrával po Širokovově vyloučení v přesilovce a výsledek si pohlídal.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...