Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Cenný skalp na závěr. Češi porazili Rusko a slaví prvenství na turnaji

14:26aktualizováno  18:31
MOSKVA - Čeští hokejisté porazili na závěr Channel One Cupu v Moskvě domácí Rusko 4:2 a celý turnaj vyhráli. Rozhodl o tom výsledek severského derby, které vyhrálo Švédsko nad Finskem 2:1 po prodloužení. Češi rozhodli o svém vítězství ve druhé třetině. V 35. minutě vstřelil v přesilovce vítěznou branku Martin Zaťovič a pak zvýšil Richard Jarůšek.

Čeští hokejisté oslavují jeden z gólů v zápase s Ruskem. foto: Reuters

Českému týmu se podařilo nepustit sbornou, která v sobotu v první třetině při výhře nad Finskem 8:1 dala čtyři branky, v úvodu vůbec do tlaku. V šesté minutě navíc Vůjtkův tým získal díky aktivní hře vedení. Koukal uvolnil z rohu na levém kruhu Vincoura, který prostřelil gólmana Murygina pod vyrážečku a připsal si druhou trefu na turnaji.

Český obránce Ondřej Doudera v souboji u mantinelu.
Jakub Valský bojuje o puk.

Odpovědět se snažil Višněvskij, ale minul branku a přesnost chyběla Rusům i při dalším pokusu o nápor. Na druhé straně musel být ve střehu gólman Jaroslavle při pokusech Gulaše, Radila či Filippiho.

Do jediné šance sborné v úvodní části se dostal ve 12. minutě Šipačov. Mezi beky projel před Furcha, který úspěšně zasáhl. Sborná se ubránila při Andronovově trestu. Před první pauzou měl ještě možnost Radil, ale Murygin zasáhl. Širokovovu střelu zase ukryl v lapačce Furch.

Druhou část začal český výběr opět aktivně a možnost měl Zohorna. Ve 23. minutě slavil zcela zaplněný Ledovyj dvorec vyrovnání sborné. A hned dvakrát. Gusevovu přihrávku sklepl ze vzduchu za Furcha Kartajev a sudí Fonselius s Rantalou platnost gólu následně potvrdili po poradě s videorozhodčím.

Sbornou trefa nastartovala a následný tlak zužitkoval v 26. minutě střelou z mezikruží do levého horního rohu bek Antipin. Za dvě minuty Češi odpověděli. Gulaš po krásné kličce uvolnil najíždějícího beka Kundrátka, který zblízka překonal Murygina a v desátém reprezentačním duelu oslavil premiérovou trefu.

Hokejový Channel One Cup v Moskvě

Rusko - ČR 2:4 (0:1, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Kartajev (Gusev, Dadonov), 26. Antipin (Kovalčuk, A. Radulov) - 6. Vincour (Koukal), 28. Kundrátek (Gulaš), 35. Zaťovič (Jan Kovář), 40. Jarůšek.

ČR: Furch - Kundrátek, Kempný, Rutta, Kolář II, Jeřábek, M. Doudera, Šimek, T. Voráček - Gulaš, Jan Kovář, Zaťovič - Radil, Koukal, Vincour - Valský, Filippi, T. Zohorna - Jarůšek, Urban, Buchtele. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Rázem další pasáž hry patřila Čechům. Stav se nezměnil po střelách Valského a Urbana ani po Gulašově dorážce. Furch musel zasahovat proti Bělovovi. Ve 33. minutě pomohlo Rusům po střele beka Kempného břevno. Vzápětí trefil tyč i Gulaš při Radulovově trestu. Ten se ale přesto vrátil z trestné lavice dříve, protože po Kovářově přihrávce z levé strany překonal Murygina Zaťovič.

V 38. minutě udržel jednobrankový náskok Furch, který vykryl Zaripovův samostatný únik. Skóre se změnilo před pauzou na druhé straně. Jarůšek na první pokus ruského gólmana neprostřelil, ale vyražený puk znovu získal a zamířil přesně. Zaznamenal v třetím duelu za národní tým první branku.

Do závěrečného dějství vstoupili po Radulovově faulu z konce druhé části Češi v přesilovce, sborná se však ubránila. Furch následně pochytal pokusy Zajceva a Dadonova. V 50. minutě brankář Omsku zlikvidoval i další dvě velké šance Apalkova a Zaripova, pak Češi odolali při trestech Gulaše a Kováře a mohli slavit.

K prvenství na turnaji potřebovali Češi jakoukoliv bodovou ztrátu Finska. A přesně to se nakonec stalo. Švédové svého severského rivala nakonec porazili 2:1 po prodloužení a zajistili si druhé místo. Rusové skončili poslední, navzdory sobotnímu vítězství nad Finskem v poměru 8:1.