Čeští hokejisté na úvod juniorského MS prohráli s USA 1:5

20:17aktualizováno  23:05
MALMÖ (Švédsko) - Čeští hokejisté prohráli v prvním zápase na juniorském mistrovství světa v Malmö s úřadujícímu šampiony z USA 1:5. Američané měli zápas pod kontrolou od samotného začátku, o jediný český gól se v přesilové hře ve třetí třetině postaral Michal Plutnar.

Radost hokejistů USA do 20 let. Vlevo je český hráč Libor Šulák foto: Reuters

Hlasy po utkání

Miroslav Přerost (trenér ČR)
"Každý herní formát je pro hráče známý. Jde o to, že v něm musí být hráči zdatní. Musí vyhrávat osobní souboje, musí dobře přihrávat, komunikovat spolu, zakončovat... My jsme ale bohužel dnes tyto atributy neměli. Ti hráči samozřejmě moc dobře vědí, co mají hrát, ale když začnou individuálně propadat, tak se celý formát začne hroutit a těžko se potom do toho zápasu vracíte. Především, když hned na začátku turnaje prohráváte po třech minutách 0:2. Američané vyhrávali osobní souboje, dobře zpracovávali puky... Ukázali jsme ale i dobré momenty. Ukázali jsme si cestu, kterou bychom se mohli vydat. Musíme být trpěliví."

Jakub Vrána (útočník ČR)
"Myslím si, že jsme neodehráli zase tak špatný zápas. Vstoupili jsme do něj s velkým nasazením. Hodně dlouho jsme se na něj připravovali. Byly tam nějaké chyby, ale musíme si odnést to pozitivní do příštího zápasu, aby se to již nestalo. Stříleli jsme, jak jsme mohli. Co jsme dostali na hokejku, tak jsme řešili jednoduše střelou, ale bohužel to tam padlo až ve třetí třetině, to bylo už pozdě."

Vysoce favorizovaní Američané si hned v úvodu vytvořili tlak, který i přetavili ve vedení. Již po 31 sekundách byl vyloučen Marcel a soupeř jeho faul potrestal. V čase 1:21 otevřel skóre Barber, který překvapil brankáře Dolejše bekhendovým nahozením z nulového úhlu. Před střelou navíc amerického útočníka fauloval Šidlík, a USA tak hrály dál přesilovku. A opět ji využily. Na 2:0 zvýšil Butcher.

"Hráči samozřejmě moc dobře vědí, co mají hrát, ale když začnou individuálně propadat, tak se celý formát začne hroutit a těžko se potom do toho zápasu vracíte. Především, když hned na začátku turnaje prohráváte po třech minutách 0:2," litoval trenér Miroslav Přerost. V 7. minutě mohli snížit Vrána s Kämpfem, první slibné české šance ale nevyužili. Více ze hry měli i nadále zámořští hráči, Dolejš však po svém zaváhání v úvodu chytal pozorně a držel český tým v kontaktu.

Jeho spoluhráči však výrazněji Gillese ohrozit nedokázali, navíc poté, co nevyužili první přesilovou hru, sami opět inkasovali. Na 3:0 zvýšil Fasching. Výběr USA si pak v pohodě došel k očekávané výhře a zisku tří bodů. Dolejše ještě před druhou přestávkou překonal Slavin.  Ve 46. minutě dokázal v přesilovce alespoň snížit Plutnar a ukončil čekání na český gól proti USA. Ve čtvrtfinále předešlého MS totiž Američané nad tehdejšími svěřenci kouče Přerosta vyhráli 7:0. Více zdramatizovat duel se ale již Čechům nepodařilo, naopak sami ještě jednou inkasovali.

"Američané vyhrávali osobní souboje, dobře zpracovávali puky... Ukázali jsme ale i dobré momenty. Ukázali jsme si cestu, kterou bychom se mohli vydat. Musíme být trpěliví," konstatoval český kouč. "Myslím si, že jsme neodehráli zase tak špatný zápas. Byly tam nějaké chyby, ale musíme si odnést to pozitivní do příštího zápasu, aby se to již nestalo. Stříleli jsme, jak jsme mohli. Co jsme dostali na hokejku, tak jsme řešili jednoduše střelou, ale bohužel to tam padlo až ve třetí třetině, to bylo už pozdě," uvedl útočník Jakub Vrána.

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let v Malmö

Základní skupina A
ČR - USA 1:5
(0:2, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 46. Plutnar (Kämpf, Kaše) - 2. Barber (Grzelcyk, Kerdiles), 3. Butcher (Eichel, Hartman), 30. Fasching (Copp), 38. Slavin (Shore), 58. Hinostroza (Dipauli, Carrick). Rozhodčí: Stricker, Wiegand - Müller (všichni Švýc.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. Diváci: 1321.
Sestava ČR: Dolejš - Šulák, Plutnar, Šidlík, Marcel, Němeček, Košťálek - Pastrňák, Faksa, Volek - Zacha, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, Kaše - Sedláček, Tomeček, Zdráhal. Trenér: Miroslav Přerost.

Německo - Kanada 2:7 (2:4, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Säftel (Palausch, Klöpper), 16. Möser (Kahun) - 7. Anderson (Gauthier, Dumba), 11. Mantha (Lazar, Drouin), 18. Mantha (Pouliot, Drouin), 19. Horvat (Reinhart), 27. Reinhart (Morrissey, McDavid), 32. Mantha (Drouin, Pouliot), 51. Petan (McDavid). Rozhodčí: Hradil (ČR), Kubuš - Šefčík (oba SR), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. Diváci: 1861.

Skupina B
Norsko - Rusko 0:11
(0:5, 0:5, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Osnovin (Žafjarov, Barabanov), 7. Zadorov (Bučněvič, Grigorenko), 7. Žafjarov (Osnovin, Bereglazov), 14. Chlopotov (Barbašev, Mironov), 16. Grigorenko (Ljubuškin, Bučněvič), 27. Chlopotov (Jakimov), 30. Trjamkin, 32. Slepyšev (Grigorenko), 38. Zadorov, 39. Barabanov (Trjamkin, Žafjarov), 49. Slepyšev (Ljubuškin). Rozhodčí: Papp, Piccott (oba Kan.) - Pihlblad (Švéd.), Saha (Fin.). Vyloučení: 4:4, navíc Hoff (Norsko) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4260.

Švýcarsko - Švédsko 3:5 (2:3, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Zangger (Fuchs), 9. Fiala (Praplan), 42. Herzog (Zangger) - 7. Forsberg (De la Rose), 9. Bengtsson (E. Karlsson), 18. Sundqvist (Forsberg, De la Rose), 43. Djoos (Burakowsky, Forsberg), 58. Johnson (Wennberg). Rozhodčí: Mayer (USA), Romasko (Rus.) - Martineau (Kan.), McIntyre (USA). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 11.109.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...