Češi podlehli Rusům 2:0, i když soupeře přestříleli

16:00aktualizováno  18:36
STOCKHOLM/PRAHA - Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa ve Stockholmu s Ruskem 0:2 a stále nemají jistý postup do čtvrtfinále. Sborná naopak definitivně potvrdila prvenství v základní skupině B. Vítěznou branku dnes vstřelil už ve 24. vteřině utkání Alexandr Pěrežogin a ruský náskok pojistil v úvodu třetí části Jevgenij Malkin. Gólman Konstantin Barulin žádný z českých pokusů za svá záda nepustil.

Česko - Rusko (Kovář) foto: ČTK

Češi nastoupili bez nemocného beka Němce, Rusové postrádali potrestané zadáky Kalinina a Jemelina. Sborná se ujala vedení už po necelé půlminutě, když zůstal za brankou u levé tyče nepokrytý Pěrežogin, který si vybruslil do výhodnější pozice a zasunul puk za Kováře.

Český výběr se pak bránil úspěšně při Kašparově trestu a v oslabení se dostával do zakončení Plekanec, ale po kličce skákající puk dobře netrefil. Následně zblokovala ruská defenziva Tenkrátovu střelu a gólman Barulin kryl Kašparův pokus.

5 87

Na druhé straně se nedostal k dorážce před odkrytou brankou Popov a Kovář zasáhl betonem proti Dacjukově ráně. V 11. minutě mohlo výt vyrovnáno, ale Tenkrátova rána mířila do horní tyče. Kovář pak chytil Malkinovu ránu z levé strany a gólem neskončila ani akce Nedvěda s Průchou.

Přestože Češi v úvodní části přestříleli soupeře 14:6, stále měli jednobrankové manko. V úvodu druhé částí prověřili Barulina Krajíček a Novotný, následně hrál český tým přesilovku při trestu Birjukova, ale sborná se ubránila. Jediný nebezpečný pokus si připsal Blaťák. Rusové mohli zvýšit ve 27. minutě, kdy po Pěrežoginově přihrávce minul u levé tyče Popov. V polovině utkání se snažil Erat překvapit zpoza branky Barulina, ale ten si puk do branky nesrazil.

Následně z levé strany zamířil bekhendem mimo v další nebezpečné akci Tenkrát. V 37. minutě se těžce zvedal z ledu po vhazování Tereščenko, který inkasoval od Nedvěda holí mezi nohy, ale sudí po poradě nevylučovali. Vyrovnat mohl Plekanec, ale jeho nebezpečnou ránu zpoza obránce stihl Barulin vyrazit pravým betonem.

Po vyloučeních Erata a Krajíčka šli Češi po závěrečné třetiny na 41 vteřin v oslabení tří proti pěti a Rusové tři vteřiny po Eratově návratu na ledě navýšili vedení. Popovovu střelu ještě Kovář vyrazil lapačkou, ale následně Malkin zakončil do odkryté branky.

Hadamczikův výběr se marně tlačil za vyrovnáním a musel čelit i nebezpečným výpadům především Malkinova útoku. Při trestu hvězdy Pittsburghu se pak český tým neprosadil. Barulin držel čistý štít i po závaru v 54. minutě, kdy dorážel Hemský. Kovář vzápětí vychytal při hře čtyř proti čtyřem Žerděva.

Česko - Rusko 2:0

Branky a nahrávky: 1. Pěrežogin (Nikulin), 41. Malkin (Popov). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kurmann (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5341.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš - Erat, Plekanec, M. Michálek - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, P. Nedvěd, Průcha - Kašpar, Novotný, Koukal.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, J. Birjukov, Medveděv, Denisov, Nikitin, Rjasenskij - Pěrežogin, Malkin, Popov - Kuzněcov, Dacjuk, Kuljomin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Ketov, Svitov, Kokarev.